wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Okulary do komputera. Czy warto kupić?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W obecnych czasach trudno byłoby obyć się bez jakiegokolwiek urządzenia z ekranem LCD, które emituje światło niebieskie. W dużych ilościach powoduje ono Cyfrowe Zmęczenie Wzroku, problemy ze snem czy koncentracją. Światło niebieskie wpływa zatem na istotną część naszego życia. Na szczęście są na rynku produkty, które mogą pomóc ograniczyć szkodliwy wpływ urządzeń elektronicznych na oczy. Jednym z nich są okulary do komputera. Czy warto kupić je przy najbliższej okazji?

Nie zmienimy już tego, że ekrany są obecne w naszym życiu praktycznie cały czas. Nawet mimowolne spoglądanie w ekran smartfona wpływa na nasz wzrok. Nie mówiąc już o osobach, które w swojej pracy spędzają większość czasu przed komputerem. Doba nie ulega wydłużeniu, za to ilość gadżetów emitujących światło niebieskie w naszym życiu już tak. Dobrym pomysłem jest oczywiście wyeliminowanie źródła szkodliwości z codzienności, z uwagi na postęp technologiczny nie jest to jednak często możliwe. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast ochrona naszego wzroku przed tym, co mu nie służy.

Dlaczego ekrany tak szkodzą oczom?

Oprócz tego, że ekrany emitują wspomniane wyżej światło, to dodatkowo naturalnym odruchem oczu jest rzadsze mruganie, a to prowadzi do przesuszenia i podrażnienia gałek ocznych. Gdy korzystamy z komputera, telewizora lub telefonu, wpatrujemy się w jeden punkt przez dłuższy okres czasu i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. To jednak wpływa na zdolności oka do akomodacji, czyli dostosowania widzenia na różne odległości. To prowadzi m.in. do pogłębienia wad wzroku (zob. https://www.wokularach.pl/blog/jakie-sa-wady-wzroku-4-najczestsze-problemy-z-oczami

Dokładając do tego działanie niebieskiego światła, które w nadmiernej ilości może doprowadzić do problemów ze snem lub rozdrażnienia, a najczęściej po prostu do zmęczonych oczu – otrzymujemy niekomfortowe warunki dla naszych oczu.

W czym pomogą okulary do komputera?

Na powierzchni szkieł okularowych została zastosowana tzw. powłoka blue control, która ma blokować dopływ szkodliwego promieniowania do oczu. Ponadto zwiększa kontrast widzianego obrazu a oczy mniej się męczą. Aby lepiej zobrazować proces działania okularów do komputera, wyobraź sobie szkła zamontowane w oprawce jako swego rodzaju tarczę dla Twojego wzroku. Niewidzialne dla oka promieniowanie niebieskie, które emituje ekran nie przechodzi przez soczewki okularowe do gałki ocznej, a odbija się od ich powierzchni. Dodatkowo dzięki zwiększeniu kontrastu oczy są bardziej wypoczęte, a Ty rzadziej doświadczysz suchego oka. Jeśli zatem większość czasu, gdy nie śpisz spędzasz właśnie przed ekranami urządzeń elektronicznych – okulary do komputera to absolutne must have!

Więcej o okularach do komputera: https://www.wokularach.pl/blog/okulary-do-komputera-wszystko-co-musisz-o-nich-wiedziec

Okulary do komputera nawet gdy nie masz wady wzroku

Co jeszcze ważniejsze, choć okulary mogą na pierwszy rzut oka kojarzyć się z wadami wzroku, to nie musisz ich mieć, aby korzystać z tego typu rozwiązań. Okulary do komputera powinny być noszone przez każdego niezależnie, czy ma wadę wzroku czy też nie. Warto zatem wyposażyć się w okulary zerówki, które odciążą Twój wzrok i podniosą komfort. W niektórych optykach możesz kupić takie gotowe rozwiązania i od razu cieszyć się modnymi oprawkami. W innych, takich jak na przykład wOkularach.pl możesz wybrać spośród gotowych rozwiązań lub skupić się najpierw na wyborze oprawy a dopiero później soczewek okularowych do komputera. Często oprócz powłoki blokującej światło niebieskie w szkłach okularowych znajdziesz też antyrefleks, który eliminuje odblaski utrudniające widzenie.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły