wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Odliczono fałszywe głosy. Znamy zwycięzców pierwszej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Prokuratura Rejonowa w Jaśle wydała postanowienie w sprawie Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. W dokumencie tym wskazano 1547 głosów, które zostały oddane w sposób niezgodny z prawem. Po ponownym przeliczeniu głosów, w gronie zwycięskich projektów, znalazły się dwa: Drenaż boiska sportowego przy ul. Śniadeckich i Organizacja festiwalu „Rock in Jasło”.

W Jasielskim Budżecie Obywatelskim (JBO) na 2019 rok, w którym do wydania przez mieszkańców przeznaczonych było 300 tys. zł, ostatecznie brały udział 24 projekty. Głosowanie, zarówno w systemie elektronicznym, jak i tradycyjnym trwało od 21 listopada do 15 grudnia 2018 roku, a jego wyniki miały być ogłoszone najpóźniej do 31 grudnia 2018 roku. Niestety, w ostatnich dniach głosowania, na część projektów, lawinowo w systemie elektronicznym, oddane zostały głosy w sposób budzący wątpliwości (m.in. głosowanie w niewielkich odstępach czasu, konta tworzone według podobnego schematu).

By rozwiać wątpliwości co do prawidłowości procesu głosowania elektronicznego Burmistrz Miasta Jasła zgłosił zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Jaśle (nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych) i wstrzymał ogłoszenie listy zwycięskich projektów. Śledczy umorzyli postępowanie (15 lutego 2019 r.), a to uniemożliwiało podanie listy zwycięskich projektów. Stąd też burmistrz złożył do Sądu Rejonowego w Jaśle zażalenie na postanowienie prokuratury. Sąd zdecydował, że sprawa ma trafić do ponownego rozpatrzenia (8 kwietnia 2019 roku). Policja, pod nadzorem prokuratury, rozpoczęła dochodzenie w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła poprzez ich wykorzystanie w elektronicznym systemie głosowania. Ostatecznie 31 marca br. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Jaśle wydał postanowienie o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie, jednak wskazano w nim 1547 głosów, które zostały oddane w sposób niezgodny z regulaminem głosowania.

Na realizację JBO 2019 przeznaczonych było 300 tys. zł. Zatem zgodnie z regulaminem, zwycięskimi projektami zostały: Drenaż boiska sportowego przy ul. Śniadeckich na kwotę 209 250 złotych zgłoszony przez Piotra Samborskiego–281 głosów oraz Organizacja festiwalu „Rock in Jasło” – na kwotę 90 000 złotych zgłoszony przez Adama Pucykowicza – 264 głosy. Ustalenia z autorami projektów dotyczące terminu i sposobu ich realizacji, zostaną podjęte, biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z wprowadzonego na terytorium RP stanu epidemii.

Po ponownym przeliczeniu głosów i odjęciu głosów oddanych w sposób nieprawidłowy, tabela wyników na JBO 2019 przedstawia się następująco:

- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Anty
25 maja, 2020 23:48

Widac kto podrabiał haha tak wlasnie myslalam ze Kluzowa

Ferdynand
26 maja, 2020 09:18

Hahaha gamrat Hitem! Pani Radna dała czadu

Jaślanka
28 maja, 2020 09:35

Wybory korespondencyjne same w sobie nie są złe. Ale nie było  możliwe, by bezpiecznie i dobrze wprowadzić takie zmiany organizacyjne do 10 mają! I o to chodziło protestującym. Przecież za kilka dni miały być wybory, a nikt nie wiedział czy i jak się odbędą. To absurd. Najbardziej przeraża mnie bezprawie. Przecież poczta żądała danych osobowych wszystkich obywateli Polski tylko na podstawie słów polityków, a nie przepisów. Ustawa nawet nie została przegłosowana. Do końca nikt nie wiedział czy przejdzie, bo niewiadomo było, co zadecyduje Gowin. Nie mam pojęcia jakie dokładnie dane, ani jaką metodą zostały przekazane, bo nie było przepisów, które… Czytaj więcej »

- Reklama -

Ostatnie artykuły