wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Nawożenie roślin na wiosnę

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Właściwie wykonane nawożenie roślin wiosną ma nieoceniony wpływ na kondycję i zdrowie roślin ogrodowych, jak również na wielkość i jakość plonów w ogrodzie warzywnym i w sadzie. Duże znaczenie ma w tym okresie dostarczanie azotu. Niemniej jednak azot nie jest jedynym pierwiastkiem, który jest potrzebny roślinom na początku ich wegetacji. Warto zatem zapoznać się z nawozami i ich specyfiką, celem ich jak najlepszego zastosowania.

Jakie nawozy powinno stosować się wiosną? 

W przypadku uprawy roślin na działce duże znaczenie będzie mieć nawożenie organiczne, które poprawia właściwości fizykochemiczne gleby i zwiększa zawartość próchnicy. 

Do nawozów organicznych można zaliczyć kompost, biohumus, nawozy zielone i obornika, które znacząco poprawiają strukturę podłoża, wzbogacają je w mikroelementy i mikroorganizmy, które odpowiedzialne są za wiązanie substancji toksycznych i metalu ciężkich. Nawożenie organiczne powinno się uzupełniać również nawozami mineralnymi. W wypadku amatorskich upraw warto będzie zastosować wieloskładnikowe nawozy w formie płynnej i sypkiej, które przeznaczone są do upraw ogrodniczych. Pozwoli to na maksymalne zmniejszenie dawki nawozy mineralnego i ułatwi odpowiednie dawkowanie wybranych składników pokarmowych. 

Nawożenie wiosną roślin sadowniczych i warzyw 

W wypadku upraw roślin sadowniczych i warzyw, najważniejszy termin prac mających związek z nawożeniem gleby wypada na jesień. Jesień to termin optymalny dla zastosowania nawozów organicznych (kompostu i obornika), ale i większości spośród nawozów mineralnych. 

Jeżeli w czasie nawożenia jesiennego pamiętaliśmy o przekopaniu obornika, zastosowaniu nawozów potasowych i fosforowych i zwapnowaniu wyznaczonej części działki, możemy spokojnie pomyśleć o nadchodzącym sezonie i przeprowadzić przed wegetacyjne nawożenie azotowe. Nawozy azotowe powinny być stosowane głównie wiosną, ponieważ podczas zimy mogłyby ulec łatwemu wypłukaniu. Pozostałe nawozy najlepiej stosować jesienią, celem uniknięcia przenawożenia w okresie wiosennym i zapewnienia lepszej przyswajalności tychże nawozów (podczas zimy lepiej wchłaniają się w podłoże). 

Jeżeli zaniedbaliśmy przeprowadzenie właściwych zabiegów jesienią i zdecydujemy się na nawożenie mineralne w czasie wiosny, abyśmy uniknęli nadmiernej koncentracji nawozu w glebie, wymieszajmy je z ziemią na minimum 2 do 3 tygodni przed wykonaniem siewu. Jeśli jesienią przekonaliśmy glebę, to wiosną nie będziemy musieli powtarzać takiego zabiegu. Jeśli jednak zastosujemy później nawozy fosforowe i potasowe, to konieczne będzie ich wymieszanie z glebą na głębokości do 10 cm. 

W wypadku nawożenia organicznego wykonywanego na wiosnę, możemy użyć w pełni dojrzałego kompostu (od 60 kg do 100 kg/m2 powierzchni działki), mając na uwadze wymieszanie go z warstwą wierzchnią gleby przy pomocy grabi. Można także stosować obornik, niemniej wyłącznie dobrze rozłożony (najlepiej jeśli będzie przekompostowany). Obornik należy stosować od 30 kg do 40 kg/10m2. 

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły