wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak zadbać o rośliny doniczkowe w domu podczas zimy?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Zima to czas szczególny dla każdego. Nie tylko dla zwierząt czy ludzi, ale też dla roślin. Szczególnie opiece trzeba poddać te rośliny, które nie są na zewnątrz w ogrodzie, lecz te, które spokojnie rosną w doniczkach w domu. Jak zatem powinno się zadbać o rośliny doniczkowe w domu podczas zimy?

Odpowiednie światło

Jedną z najważniejszych spraw o, których trzeba pamiętać, starając się zapewnić roślinom doniczkowym możliwie najlepsze warunki zimowania, jest zapewnienie im właściwej porcji światła. Jak wiadomo, światła w czasie zimy jest znacznie mniej niż w lecie. A światło jest podstawą życia każdego organizmu na ziemi, w tym oczywiście również kwiatów doniczkowych. Brak odpowiedniej jego ilości może spowodować nie tylko zatrzymanie rozwoju rośliny, lecz nawet jej obumieranie.

Żeby zapewnić go możliwie najwięcej, powinno się wszystkie rośliny doniczkowe umieścić możliwie jak najbliżej okna w pomieszczeniach posiadających je od strony południowo-wschodniej. Dodatkowo pamiętać trzeba, o niezasłanianiu okien żaluzjami czy też firanami. Najlepiej jest te właśnie okna pozostawić możliwie w jak największym stopniu całkowicie odsłonięte.

Zadbajmy o temperaturę

Choć może się to wydawać nieintuicyjne, to jednak największym zagrożeniem dla roślin doniczkowych w domu nie jest zimne powietrze, lecz ciepłe, pochodzące z kaloryferów. Z tego powodu rośliny te powinno się umieszczać w pomieszczeniu, które jest możliwie najsłabiej ogrzewane. Oczywiście w mieszkaniu może to być trudne do zrealizowania, dlatego też idealnym miejscem dla roślin to znowu okna. Szyby bowiem są tą powierzchnią, przez którą przedostaje się najwięcej zimnego powietrza, toteż ich okolice powinny być również najchłodniejsze w domu.

Zadbajmy o wodę

Jak o każdej porze roku, tak i w zimie kwiaty należy podlewać odpowiednią ilością wody. Najtrudniejszym jednak zadaniem jest to, jak określić właściwy poziom wody dla rośliny. Przede wszystkim w tym wypadku należy pamiętać o tym, że zimą rośliny potrzebują znacznie mniej wody niż w lecie. Jest to bardzo ważne, żeby podlewać je nie tylko rzadziej, ale i mniej, ponieważ nadmiar wody może rośliną bardzo mocno zaszkodzić, doprowadzając je nawet do gnicia. Co ile dni w taki razie powinno się je podlewać? Przyjmuje się, że dobry odstęp czasu w zimie to raz na około dwa tygodnie. Jeśli występują bardzo silne mrozy, czas ten można jeszcze bardziej wydłużać.

Zadbajmy o wilgotność

Ostatni punkt jest najtrudniejszy do utrzymania w domowych warunkach. Naturalnym zjawiskiem w czasie zimy, jest wysuszanie się powietrza, co jest bardzo niekorzystne dla roślin. Z tego powodu powinno się starać nawilżyć powietrze w pomieszczeniach, w których rośliny przebywają. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych nawilżaczy, jednak ich cena jest niekiedy bardzo wysoka.

Skąd czerpać wiedze?

Oczywiście spraw i zadań, których powinno się trzymać podczas dbania zimą o rośliny doniczkowe, jest znacznie więcej. Zdecydowanie najlepszym źródłem wiedzy na temat dbania o rośliny w zimie i zabiegach pielęgnacyjnych, którym powinno się je podawać, jest strona Poradnik Ogrodniczy Jest to zdecydowanie najlepszy poradnik ogrodniczy, który można znaleźć w sieci.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły