Dzisiaj, 26 kwietnia, odbyły się uroczystości nadania Miastu Jasłu sztandaru. Sztandar jest kolejnym oprócz herbu, pieczęci i flagi symbolem Jasła. Jego nadanie jest kontynuacją zapoczątkowanej jeszcze w latach 90. XX wieku odbudową symboliki miejskiej według miejscowej, wielowiekowej tradycji historycznej.
Data ta jest nieprzypadkowa, bowiem jak przekazują źródła, to właśnie 26 kwietnia 1365 roku, król Kazimierz Wielki nadał Jasłu prawa miejskie. Decyzja o tym, że Jasło będzie miało swój sztandar zapadła w 2018 roku. Został on zaprojektowany i zamówiony za pieniądze Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Miasta Jasła, w skład którego weszli radni miejscy siódmej i ósmej kadencji oraz władze jasielskiego samorządu.
Uroczystości nadania sztandaru Miastu Jasłu rozpoczęły się na jasielskim rynku od prezentacji artystycznych dzieci z jasielskich przedszkoli. Następnie w kościele kolegiackim odbyła się msza święta z poświeceniem sztandaru, którą koncelebrował, wspólnie z dziekanem ks. Zbigniewem Irzykiem i proboszczami z jasielskich parafii, biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Po zakończonej mszy uczestnicy przemaszerowali w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej na jasielski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel i akt nadania sztandaru. Sztandar na ręce burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana oraz Henryka Raka przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła przekazali przedstawiciele Społecznego Komitetu – Marcin Węgrzyn, Krystyna Sikora oraz Elwira Musiałowicz-Czech.
W przemówieniu okolicznościowym burmistrz Ryszard Pabian podkreślił, że sztandar stanowi o prestiżu, jest wyrazem szacunku i pamięci dla naszych przodków. – Trudno w tym momencie nie nawiązać do obchodzonej w bieżącym roku 80. rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła. Ustanowieniem sztandaru oddajemy również hołd tym jaślanom, którzy postanowili wrócić i odbudować nasze miasto. Niech więc będzie on elementem budowania lokalnej tożsamości, niech będzie powodem do dumy i symbolem integrującym mieszkańców – mówił burmistrz.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili również Teresa Kubas-Hul, wojewoda Podkarpacka, Bogdan Rzońca poseł do Europarlamentu, a także odczytany został list posłanki Joanny Frydrych. Następnie nastąpiło wprowadzenie sztandaru do budynku Urzędu Miasta w Jaśle – sztandar odebrali Paweł Rzońca, sekretarz miasta oraz Jacek Borkowski skarbnik miasta. Uroczystości nadania sztandaru zakończyły prelekcje historyczne i występy artystyczne w Jasielskim Domu Kultury.
Sztandar, który wykonany został przez Zofię Myśliwiec, eksponowany będzie na co dzień w głównym budynku Urzędzie Miasta w Jaśle, w specjalnej, przygotowanej już gablocie. Znajduje się ona na pierwszym piętrze budynku, obok wejścia do sali obrad, w której odbywają się sesje Rady Miejskiej Jasła.
W ważnych dla całego miasta uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, instytucji, służb mundurowych, jednostek miejskich (spółki, placówki kultury, sportu, pomocy społecznej, placówek oświatowych), poczty sztandarowe, zaprzyjaźnione i współpracujące z miastem jednostki, placówki i instytucje.
Opis sztandaru
Sztandar złożony jest z dwóch płatów materiału z haftowanymi emblematami i napisami. Płaty zszyte ze sobą i obszyte frędzlami, umocowane kółkami do iglicy drzewca. Płat sztandaru Miasta Jasła w kształcie kwadratu o wymiarach 100 x 100 cm.
Na awersie płata sztandaru na czerwonej tkaninie znajduje się godło (sam Orzeł Biały według wzoru ustawowego) w wielkości 3/4 wysokości płata, umieszczone centralnie na płacie sztandaru. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem barwy jaśniejszej i ciemniejszej, korona, dziób i szpony haftowane złotym szychem, na koronie elementy haftowanego szychu w kolorze miedzianym. Płat obszyty po obwodzie taśmą barwy złotej o szerokości 4 cm.
Na rewersie płata sztandaru na czerwonej tkaninie znajduje się monogram JAR z koroną, elementy herbu Miasta Jasła, haftowane żółtym szychem o wysokości 1/2 płata sztandaru. Powyżej monogramu nazwa „Miasto Jasło” pisana majuskułą o wysokości 1/16 płata sztandaru. Poniżej monogramu napis „1365” o wysokości 1/16 płata sztandaru. Napisy haftowane złotym szychem. Płat obszyty po obwodzie taśmą barwy złotej o szerokości 4 cm.
Pozytywna opinia dotycząca projektu sztandaru wydana została 20 lutego br. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na podstawie „uchwały Komisji Heraldycznej zawierającej ocenę projektu „w zakresie jego zgodności z zasadami heraldyki, weksykologii i miejscowej tradycji historycznej”. „Uchwałę w sprawie ustanowienia sztandaru Miasta Jasła oraz określenia zasad jego używania” podjęli radni Rady Miejskiej Jasła podczas sesji, która odbyła się 25 marca br.
Nowy sztandar używany będzie podczas:
- sesji Rady Miejskiej Jasła o uroczystym charakterze
- składania ślubowania przez radnych Rady Miejskiej Jasła i Burmistrza Miasta Jasła
- ważnych uroczystości samorządowych i państwowych
- doniosłych rocznic i świąt narodowych
- uroczystości z oficjalnym udziałem przedstawicieli Miasta Jasła
W skład Społecznego Komitetu Nadania Sztandaru Miasta Jasła wchodzili: śp. Małgorzata Adamska-Chmiel, Dorota Bilewicz, Jacek Borkowski, śp. Bogusław Buglewicz, Michał Burbelka, Andrzej Czernecki, Urszula Czyżowicz, Andrzej Dybaś, Iwona Dziedzic, Józef Kędrek, Mariola Mazur, Kazimierz Mikrut, Elwira Musiałowicz-Czech, Alicja Nowosielska, Jerzy Okarma, Ryszard Pabian, Krzysztof Pec, Antoni Pikul, Lech Polak, Henryk Rak, Michał Rybka, Paweł Rzońca, Krystyna Sikora, Michał Sołtys, Mariusz Świątek, śp. Jerzy Węgrzyn, Marcin Węgrzyn, Bogusława Wójcik, Bogdan Ziemba.
Poczet sztandarowy Urzędu Miasta w Jaśle tworzą: sztandarowy – Krzysztof Myśliwiec (starszy inspektor Straży Miejskiej) oraz asystujący – Kamila Konopka (inspektor w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki) i Agnieszka Górniak (podinspektor w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki).