wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Jak ustrzec dziecko przed skutkami ugryzień przez kleszcza?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Zarówno mama, jak i tata na ogół dbają o to, aby pociecha była w pełni bezpieczna. Nieodłączną częścią dzieciństwa są spacery, które intensyfikują się wówczas, gdy na dworze robi się ciepła. Wiosna i lato to czas, gdy coraz łatwiej o ugryzienie kleszcza. Dzisiaj wiemy już, że te niewielkie pajęczaki przenoszą poważne choroby, do których zalicza się borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Pojawia się w związku z tym pytanie, co robić, aby ustrzec dziecko przed ugryzieniem.

Gdzie najczęściej występują kleszcze?

Kleszcze najlepiej czują się w zacienionych, ciepłych miejscach. To oznacza, że spotkać można je w zacienionych zaroślach, miejscach, w których występują paprocie, a także w wysokich trawach. Pamiętaj, że występują zarówno w liściastych, jak i iglastych lasach. Wiele osób kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że bytują również w naszych ogrodach, a także parkach. To oznacza, że ugryzienie kleszcza może przytrafić się praktycznie wszędzie bez względu na to, gdzie udasz się z dzieckiem na spacer. Okres aktywności tych pajęczaków jest dość długi. Pojawiają się już wczesną wiosną, co oznacza, że sezon na ugryzienia rusza najpóźniej na początku kwietnia. Kryją się dopiero, kiedy zaczyna robić się chłodno. Najczęściej ma to miejsce dopiero w październiku.

Do czego może doprowadzić ugryzienie przez kleszcza?

Kleszcze mogą przenosić zarówno boreliozę, jak i kleszczowe zapalenie mózgu. Są to poważne choroby, które mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Pamiętaj, że im dłużej pajęczak pozostanie w ciele Twojego dziecka, tym większe ryzyko zakażenia. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć ciało pociechy. Jeśli dostrzeżesz na nim kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć.

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest poważną chorobą o charakterze wirusowym. Nie ma nią leku, co oznacza, że lekarze mają tak naprawdę związane ręce, jeśli trafi do nich pacjent z KZM. Jedyne, co mogą zrobić, to wdrożyć leczenie objawowe, które nie zawsze pomaga. Dlatego tak ważne jest, aby chorobie zapobiegać. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zachorowania Twojego dziecka na kleszczowe zapalenie mózgu, zadbaj o odpowiednią profilaktykę ugryzień. Pierwsze objawy choroby są mało specyficzne. Powiększają się węzły chłonne, pojawiają się dolegliwości podobne do tych w przypadku infekcji grypowych. Są to bóle głowy, mięśni, stawów. Do tego dochodzi ogólne osłabienie. Mogą wystąpić również nudności i wymioty. W zdecydowanej większości przypadków choroba po kilku dniach mija, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów. Musisz jednak pamiętać, że może dojść do tak zwanej wtórnej wiremii, co wiąże się z zainfekowaniem układu nerwowego. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy takie, jak światłowstręt, wysoka gorączka, trudności z pamięcią, oczopląs, drżenia kończysz, a niedawno byliście w miejscach, w których mogły bytować kleszcze, jak najszybciej zabierz je do lekarza.

Jeśli chcesz uniknąć problemów zdrowotnych u dziecka, postaw na szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Jest ono w pełni bezpieczny, a pełen cykl gwarantuje niemalże stu procentową ochronę przed zachorowaniem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o szczepieniu, z łatwością znajdziesz dzisiaj wiele przydatnych informacji.

Czym jest borelioza?

Jeśli kleszcz, który przebywał w skórze dziecka przynajmniej trzydzieści sześć godzin był nosicielem Borreli, z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do zakażenia. Dlatego nie zapominaj o dokładnym obejrzeniu ciała dziecka po spacerze w lesie, parku, na łące oraz zabawach na podwórku. Zwróć uwagę na skórę głowy, którą kleszcze bardzo lubią. Pamiętaj, że najwięcej zakażeń ma miejsce od czerwca do lipca. Pamiętaj, że objawy boreliozy u dzieci mogą pojawić się nawet po trzydziestu dniach od zakażenia. Wprawdzie borelioza dobrze poddaje się leczeniu, to warto zrobić wszystko, aby pociecha na nią nie zapadła.

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza?

Tym, co zmniejsza ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest zakładanie dziecku odzieży zakrywającej ciało. Jeśli planujecie wycieczkę do lasu, pamiętaj, aby pociecha miała na sobie długie spodnie i bluzę zakrywającą ręce. Musisz jednak mieć świadomość, że może to okazać się niewystarczające. Kleszcz może ukąsić w głowę, dłoń czy szyję. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów, które odstraszają te drobne pajęczaki. W sprzedaży znaleźć można środki, które w swoim składzie zawierają:

  • IR3535;
  • DEET;
  • ikarydynę.

Pamiętaj, aby przed zastosowaniem dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Najbardziej wygodne w użyciu są spraye, ale możesz wybrać również kremy. Świetnie sprawdzają się również naturalne olejki. Do tych najbardziej skutecznych zalicza się:

  • cytrynowy;
  • goździkowy;
  • z drzewa herbacianego.

Musisz jednak pamiętać, aby nigdy nie smarować nimi bezpośrednio skóry dziecka. Jeżeli mieszkacie w domu z ogrodem, warto wykonać oprysk na kleszcze. Dostępne dzisiaj substancje działają naprawdę skutecznie, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Niewielkich rozmiarów kleszcze wydają się być naprawdę niegroźne. Tymczasem okazuje się, że mogą one przenosić poważne choroby. Jeśli nie chcesz, aby dotknęły one Twoje dziecko, zadbaj o odpowiednią profilaktykę. Środki przeciwko kleszczom używane przed spacerem czy oprysk podwórka to najlepsze, co możesz zrobić. Pamiętaj również, aby zaszczepić pociechę na kleszczowe zapalenie mózgu. Jeśli chcesz o boreliozie i kleszczach dowiedzieć się więcej, wejdź na Blog o boreliozie – Borelia.pl i dowiedz się więcej.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły