wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Instytut Fizyki Jądrowej będzie współpracował z Miastem Jasłem

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

31 maja w Generatorze Nauki GEN, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy dydaktyczno-naukowej pomiędzy Miastem Jasłem a Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Krakowie.

Współpraca opierać się będzie między innymi na wspieraniu inicjatyw służących popularyzacji nauki, prowadzeniu przez pracowników instytutu zajęć dydaktycznych dla placówek oświatowych podległych Miastu Jasłu oraz umożliwienie uczniom udziału w różnego rodzaju zajęciach orgaznizowanych przez instytut.

Instytut Fizyki Jądrowej będzie współpracował z Miastem Jasłem
Od lewej dr hab. Katarzyna Mazurek, Ryszard Pabian burmistrz Jasła, prof. dr hab. Tadeusz Lesiak i Elwira Musiałowicz-Czech wiceburmistrz Jasła

– Jedną z misji naszego instytutu jest to, aby docierać do wszystkich, a szczególnie do młodych ludzi i zainteresować ich nauką, stąd też współpraca z GENem jest znakomitą okazją do tego, by ją realizować. W tej chwili zostanie naukowcem nie jest najmodniejsze, a my potrzebujemy młodych ludzi, którzy tę naukę będą uprawiać. To jest nie tylko potrzebne naszemu instytutowi, ale również całej Polsce – mówił podczas podpisania porozumienia prof. dr hab. Tadeusz Lesiak, dyrektor instytutu który dodał, że pracują u nich także nasi mieszkańcy  – Pracuje u nas w instytucie jeden z moich najznamienitszych uczniów, jaślanin Marcin Chrząszcz – tacy ludzie jacy rodzą są u Państwa, są dla nas bezcennym skarbem.

Z kolei Miasto Jasło w ramach zawartego porozumienia zobowiązało się do współpracy z instytutem w zakresie realizacji  projektów, edukacyjnych krajowych i międzynarodowych, umożliwienia uczniom wzięcia udziału w konkursach, warsztatach oraz innych działaniach, a nauczycielom możliwość udziału w konferencjach i seminariach organizowanych przez Instytut. – Inicjatywa współpracy z Instytutem Fizyki Jadowej wyszła z naszej strony, bo takie jest założenie funkcjonowania Generatora Nauki. Niezmiernie cieszy nas to, że mogło się to stać tak szybko i z tak ogromnym zaangażowaniem ze strony naszego partnera. Propozycje, jakie przedstawił nam instytut, są bardzo atrakcyjne, dlatego jestem przekonany, że spotkają się one z dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów – podkreślał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Podpisanie umowy Generator Nauki w Jaśle

W podpisaniu porozumienia, oprócz składających podpisy dyrektora instytutu prof. dra hab. Tadeusza Lesiaka i Ryszarda Pabian burmistrza Jasła, uczestniczyły również dr hab. Katarzyna Mazurek oraz Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca burmistrza Jasła.  

Instytut ma blisko 70 lat, jest dobrze rozpoznawany w Polsce i na świecie. Ta niezwykle prestiżowa jednostka zajmuje się dwoma rodzajami nauk fizycznych: badaniami podstawowymi (przynoszącymi najważniejsze odkrycia) oraz temu by społeczeństwo miało z tego bezpośrednie korzyści. Jednym z osiągnieć instytutu jest utworzenie centrum do leczenia nowotworów, które rocznie pomaga wrócić do zdrowia ok. 300 pacjentom.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły