21.8 C
Jasło
4 sierpnia 2020, wtorek
Strona główna Felietony „Fotografia – ucieczka w nieznane”

„Fotografia – ucieczka w nieznane”

„Wykadruj sobie rzeczywistość, taką jaką chcesz a nie taka jaka musi być” – to  słowa, które pozwalają mi inaczej spojrzeć na świat. Na świat, przez pryzmat wizjera w aparacie.

Kiedyś aparat był produktem deficytowym, i trzeba było mieć pojęcie jak poprawnie wykonać zdjęcie i obsługiwać aparat. Tajemna wiedza fotograficzna J Ta wiedza, jest niezbędna do dnia  dzisiejszego, z tą różnicą, że dzisiaj jest  większy dostęp do literatury fachowej. Chociażby w Internecie, są  pokłady wiedzy i przykładów, które pozwalają nam czerpać garściami. Cyfrowe aparaty i karty SD pozwalają wykonywać tysiące zdjęć i eksperymentować z fotografią tanim kosztem w zasadzie bez końca.

Kiedyś klisze fotograficzne ograniczały nas do 24 czy 36 zdjęć. Co z jednej strony było dobrą rzeczą i dyscyplinowało, ponieważ, trzeba było się mocno zastanowić i przygotować ekspozycję, jeśli się dało zaaranżować  dobrze kadr  zanim się nacisnęło spust migawki, po to  „żeby zdjęcie dobrze wyszło”.

„Fotografia – ucieczka w nieznane”
Fot. Grzegorz Frączek

W obecnych czasach robimy tysiące zdjęć bez zastanowienia się , bo przecież zawsze można skasować źle skomponowaną fotkę , a w jej miejsce na karcie SD zapisze się nowe zdjęcie J To fakt, i tak się dzieje. I wszystko jest fajnie jeśli wyciągamy wnioski ze źle zrobionego zdjęcia i kolejne staramy się wykonać poprawnie. Do czego zachęcam, bo w ten sposób szlifujemy swój warsztat.

Fotografia to ucieczka w nieznane.

To pokazanie światu rzeczy po swojemu, według własnego wyimaginowanego spojrzenia, własnych wartości czy reguł. To ucieczka w nieznane pokłady swojej wyobraźni. Pokazanie czy zdominowanie pewnych wartości, które chcemy przekazać czy zanegować. W końcu fotografia to ciągła nauka i uwrażliwiane się na otoczenie. Warto dzielić się z otoczeniem wykonanymi fotografiami, nie bać się konstruktywnej krytyki, która powinna stanowić dla nas paliwo do dalszego działania. Nie szukać poklasku u innych tylko przekazywać własne wartości poprzez swoje fotografie. Być sobą od początku do końca. Fotografia musi mieć przekaz i cel. Przekaz to Twoja demonstracja albo manifestacja fotografowanej rzeczywistości albo prawdziwa albo wyimaginowana,  a celem są odczucia i interpretacja przez osoby, które będą daną fotografie oglądać.

Stagnacja, nuda i rezygnacja.

Wiele razy słyszałem „ile razy można fotografować to samo, ten sam widok? ”. Udowodnię, że można i warto! Przyjdź w to samo miejsce o różnych porach dnia. Czy coś się zmieniło ? Powtarzam, że światło  zawsze dodaje efektu  magii. Eksperymentuj ze światłem, pod światło, zarówno o poranku jak i wieczorem ( wschód i zachód słońca).  Ale nie tylko latem, o każdej porze roku. Zmień perspektywę patrzenia na daną rzecz np. z góry, z dołu, z boku itd. Pokaż to inaczej i zrób to po swojemu. Nie powielaj absolutnie schematów, ale obserwuj, wzoruj się i ucz. Udostępniaj swoje zdjęcia i dyskutuj o nich. Gwarantuję, efekty będą zaskakujące.

„Fotografia – ucieczka w nieznane”
Fot. Grzegorz Frączek

Tak, fotografie trzeba pokochać, trzeba jej dotknąć i zrozumieć. Cokolwiek próbujesz fotografować, staraj się z tym „zaprzyjaźnić” , poczuć klimat miejsca, przekaz i cel. Jeśli usłyszysz bicie serca miasta, poczujesz piękno krajobrazu czy uchwycisz dusze w oczach modelki to gwarantuje, że wykonana fotografia będzie jedną z lepszych Twoich fotografii. Jeśli zdjęcia przenoszą emocję i oddają klimat to takie fotografie przyciągają do siebie i powoduję że chce się je oglądać.

Wystarczy zacząć od aparatu w telefonie. W zasadzie każdy z nas jest fotografem w dzisiejszych czasach. Spróbować pokazać świat, według własnej wyobraźni przez pryzmat wizjera.

Fotograf to taki marzyciel i kompozytor rzeczywistości, nie zawsze prawdziwej. Aparat to narzędzie do ucieczki w nieznane.

Warto spróbować fotografii jak kawałka tortu. Z każdym kęsem będzie wciągać coraz bardziej J Wszystkie prezentowane fotografie zostały wykonane w Jaśle.

Dziękuje i do zobaczenia na  łamach portalu mojejaslo.pl

Fotografia Sportowa
Fotografia Sportowa
Grzegorz Frączek
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze artykuły

Adrian Bochnia z Jasła powołany na Zastępcę Dyrektora ds. Ekonomicznych i Administracji największego Szpitala w Polsce

Adrian Bochnia z Jasła został powołany na Zastępcę Dyrektora ds. Ekonomicznych i Administracji największego Szpitala w Polsce – Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w...

Brzyska. Tragiczna śmierć 16-letniego motocyklisty

Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego zdarzenia, do którego doszło w Brzyskach. Jak wstępnie ustalono, motocyklista zjechał z jezdni i uderzył w betonowy...

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Jaśle

W dniu 1 sierpnia br. w Jaśle obchodzono 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17:00 pod Pomnikiem Armii Krajowej przedstawiciele samorządów,...

Miasto Jasło, Brzyska, Jasienica Rosielna, Jedlicze, Gmina Jasło oraz Kołaczyce otrzymają pomoc od PGNIG

Już po raz trzeci na Podkarpacie dotarł transport PGNiG ze sprzętem gospodarstwa domowego dla powodzian. W piątek pomoc taką otrzymały: Miasto Jasło,...