wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Do powiatu jasielskiego trafiły miliony

MOŻNA MIEĆ RÓŻNE POGLĄDY, ALE TRZYMAJMY SIĘ FAKTÓW

Wyróżnione

- Reklama -

Tylko na inwestycje, głównie drogowo-mostowe, trafiło do powiatu jasielskiego około 118 mln złotych – z dr. Bogdanem Rzońcą, posłem Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego z Jasła, rozmawia Adam Rabenda.

Adam Rabenda: 26 maja mijają dwa lata od wyboru Pana na Posła do Parlamentu Europejskiego. Jak podsumowałby Pan ten okres?

Bogdan Rzońca: Widzę, że mamy w Polsce dwie relacje. Jeden przekaz, dominujący tu w Polsce, jest taki, że np. w Jaśle nic się nie dzieje, że Jasło umiera, bo będący u władzy w kraju PiS źle rządzi. Natomiast drugi, który jest słabiej słyszalny w Polsce, a bardziej w Brukseli, jest taki, że Polska świetnie sobie radzi z gospodarką, bo mimo pandemii mamy najniższe w UE bezrobocie, a światowe eksperckie agencje finansowe doceniają dobre wyniki gospodarcze Polski, wbrew temu co mówi polska opozycja.

Od sześciu lat rządzi w Polsce Prawo i Sprawiedliwość. Czy jest to czas dobrze wykorzystany dla Polski?

Niech wyborcy sami to ocenią. Wolałbym trzymać się faktów, które prezentuję poniżej, na przykładzie powiatu jasielskiego. Np. na inwestycje, głównie drogowo-mostowe, trafiło do powiatu jasielskiego ok. 118 mln zł (nie licząc tego, co dostali wójtowie), w tym na drogę krajową Siepietnica – Jasło ok. 35 mln zł, Komendę Powiatową Policji w Jaśle 26 mln zł. Na pomoc pracownikom firm w związku z pandemią koronowirusa rząd PiS przeznaczył w powiecie jasielskim prawie 40 milionów złotych. Z kolei z programu pomocy rodzinie 500+ do powiatu jasielskiego trafiło ok. 405 milionów złotych. Bardzo proszę o zaprzeczenie tym faktom! Wiem, że tak samo jest w wielu innych powiatach w całej Polsce. Rzecz w tym, że samorządowcy nie zawsze informują wyborców o tym, co otrzymali od rządu PiS. Z drugiej strony, nasi przeciwnicy z błędów PiS, które też są, bo nie jesteśmy święci, stworzyli przeciwko nam fabrykę nienawiści.

Fabrykę nienawiści…?

Tak. Stały, oparty na krytyce totalnej opozycji przekaz, że w Polsce jest źle, że PiS źle rządzi, ma swoich wiernych wyznawców. Zatem pytam tych, co mówią, że PiS źle rządzi, kiedy takie środki jakie prezentuję poniżej (w załączonej tabeli), były kiedykolwiek przekazane za rządu PO i PSL? Kto i kiedy je otrzymał, pokażcie, czekam!!!

Co dziś jest problemem Prawa i Sprawiedliwości?

Mamy problem np. z poinformowaniem młodzieży, atakowanej przez lewicowo-liberalne siły totalnej opozycji, o ważnych sprawach moralnych i ekonomicznych. Ekonomia, zresztą też musi być moralna! Ważne są dobre polskie firmy i miejsca pracy w Polsce i to, skąd władza bierze pieniądze na utrzymanie wojska i służby zdrowia. Istotne jest to, kto płaci podatki do budżetu państwa, by potem babcia i rodzice bezpiecznie funkcjonowali. Ma znaczenie to, kto jest właścicielem szpitala lub szkoły. Lasy i ziemia również mają swoją wartość – taką samą jak nasz własny dom, jak nasze własne mieszkanie, jak nasz własny kawałek ziemi. Natomiast wymagający system wychowawczy może dać szansę na harmonijne życie rodzinne, którego fundamentem powinien być sprawdzony schemat myślowy zaproponowany przez św. Augustyna: ,,abym poznał Ciebie, abym poznał siebie’’ (,,noverim me, noverim te”). To nie jest łatwe.

Prawo i Sprawiedliwość chce zbawić Europę?

Nie o to chodzi. PiS ma bardzo dobry program dla Polski. On się kłóci z tym, co proponują od strony ekonomicznej tzw. „polscy Europejczycy” mówiący, że nie są potrzebne polskie firmy, bo zagraniczni właściciele w Polsce będą lepsi dla polskich pracowników. Ja się z tym nie zgadzam. Dr Janusz Lewandowski, liberał, mówił, że Polacy powinni głównie wynajmować się do pracy i być siłą roboczą. Radosław Sikorski twierdził, że trzeba budować europejski legion obronny i nie wzmacniać NATO, kpiąc zarazem np. z Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomimo że Pan Sikorski krytykował WOT, to na pewno mógłby na WOT liczyć w tym trudnym czasie pandemii.

PiS odkupuje banki, wzmacnia budżet państwa, dba o emerytów, chroni majątek narodowy i szuka porozumienia ze wszystkimi siłami politycznymi dla pozyskania funduszy unijnych. Najważniejsza dla nas jest Polska, natomiast dla PO najważniejsze jest odsunięcie PiS od władzy. Zatem nie mówimy o zbawieniu Europy, tylko o załatwieniu pewnych spraw dla Polski teraz, gdy mamy poparcie społeczne. Jeśli wyborcy odbiorą nam władze w wyborach i przyjmą program liberałów, to muszą liczyć się z tym, że prąd będziemy kupować od Niemców, gaz od Rosjan, za odłogowanie ziemi rolnicy dostaną nagrodę pocieszenia, lasy państwowe sprzedamy, a szpitale i transport miejski przejmą ci lepsi z Zachodu albo Wschodu. Tak może być. Zresztą w Warszawie tak już się dzieje! Proszę sprawdzić kto dostarcza ciepło do budynków w Warszawie! Na pewno nie jest to polska firma.

Skoro Prawo i Sprawiedliwość ma dobry program, to skąd ten spadek poparcia w sondażach?

Sondaże częściowo reagują na kłótnie ,,na prawicy”, które ,,przykryły” wydatkowanie przez rząd PiS ponad 200 miliardów złotych dla firm walczących o przetrwanie podczas pandemii. Są w każdym powiecie, w Jaśle też, firmy które otrzymały środki od rządu PiS, ale takie informacje są przemilczane. Na szczęście pracownicy zauważają, że państwo polskie działa, że wzrasta płaca minimalna, a POLSKI ŁAD, wprowadzany teraz przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, bierze w obronę najciężej pracujących i najsłabiej zarabiających.

Chce Pan powiedzieć, że robicie dużo jako Prawo i Sprawiedliwość, ale ludzie tego nie doceniają?

Zwykli ludzie doceniają to, co już zrobiono przez sześć lat. Fabryka kłamstwa ciągle jednak działa. Przed moim biurem poselskim znicze w obronie sądów paliły osoby znane w Jaśle z gry w ,,trzy kubki” na jasielskim rynku i zwalczające chrześcijaństwo, a w różnych miejscach Jasła stali z tym ,,kanciarzem od trzech kubków” lekarz, prawnik i nauczyciel. Był też jasielski odłam ,,SokuzBuraka”, asystujący parlamentarzystom z PO. Opozycja używa pewne osoby i z drugiego szeregu pociąga dość skutecznie za sznurki gmatwając rzeczywistość. Taką, moim zdaniem, osobą do gmatwania obrazu Polski w Jaśle jest Antoni Pikul, działacz podziemnej Solidarności, który mówi, że walczy o ideały pierwszej Solidarności, a startuje w wyborach z Koalicji Obywatelskiej. Stowarzyszenie ,,Solidarni w Jaśle” zdemaskowało jego postawę w liście otwartym do Pana Pikula, zadając mu pytanie: ,,Czy powrotem do idei pierwszej „Solidarności” była praktykowana przez lata wyprzedaż za bezcen majątku narodowego przez PO i PSL?”. Przypomnę, że w Jaśle w 2010 i 2011 roku sprzedano: PEKTOWIN i GAMRAT!!!

To jak chcecie wygrać następne wybory?

Trzeba wspierać polskie firmy, stwarzać warunki do inwestycji zagranicznych, dbać o przedsiębiorców i sprawy społeczne. Realnie musimy trwać w sojuszu z NATO i UE oraz dawać odpór kłamstwom, że wszystko można kupić na świecie i nic nie należy produkować w Polsce. I rzetelnie powinniśmy informować Polaków co zrobiliśmy, co robimy i co chcemy zrobić.

Poniżej (w tabeli) prezentuję dane dotyczące tylko powiatu jasielskiego i czekam na odpowiedź PO i PSL, co zrobiły w czasie swoich rządów. Bo to nie PiS sprzedał Gamrat, Pektowin i nie rozbił Rafinerii w Jaśle. To zrobił rząd Pana Donalda Tuska i wiceministra skarbu Pana Jana Burego z PSL. Teraz osoby powiązane z tymi politykami budują partie Szymona Hołowni. Uważajmy na to, kogo obdarzamy zaufaniem!!!

Prawo i Sprawiedliwość zachęca do patriotyzmu. Tylko, że bycie patriotą to wysiłek. Cały czas na baczność.

Właśnie nie! Bycie patriotą to popieranie dobrego programu dla Polski. To pokazywanie, że można w Polsce żyć na godnym poziomie. Musimy dbać razem o nasze wioski, gminy i powiaty, o nasze małe ojczyzny, których uosobieniem są sołtysi, ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich.

Temu służą nowe pomysły inwestycyjne: będą np. budowane obwodnice Jasła, Kołaczyc, Brzostku i Pilzna. Dzięki ponad 6-milionowemu wsparciu od rządu PiS powstanie wyczekiwany przez mieszkańców most w Przysiekach. Rząd PiS przeznaczy również ok. 12 mln zł na rozbudowę jasielskiego szpitala o nowy odział psychiatryczny z poradniami. Z kolei 30 kwietnia 2021 r. złożony został do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy zbiornika wody pitnej w Kątach i Myscowej! To już się dzieje!!!

Nic na baczność! Miejmy własne sympatie polityczne, ale mówmy prawdę i zinterpretujmy razem to, co zrobił PiS. I wcale nie chodzi o kult PiS-u, tylko o najlepszy program dla Polski. Taki całościowy program ma właśnie Prawo i Sprawiedliwość i prezentuje go poprzez nowy POLSKI ŁAD.

Od 2 lat pracuje Pan w Brukseli, ale mimo to ciągle dba Pan o powiat jasielski. Niektórych rzeczy nie można zrobić na odległość. Na czyje wsparcie może Pan liczyć tu na miejscu?

Bez sołtysów, wójtów, samorządowców, starosty jasielskiego Adama Pawlusia i członków Zarządu Powiatu w Jaśle – Stanisława Pankiewicza, Jana Muzyki, Grzegorza Persa, Ryszarda Lisowskiego, a także Tadeusza Gorgosza, przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle Roberta Snocha oraz wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciecha Zająca nie byłoby tych, moim zdaniem, bardzo ważnych sukcesów finansowych. Bo duże sukcesy osiąga się pracą zespołową.

Wywiad z tabelami inwestycyjnymi – Inwestycje w powiecie w latach 2016 – 2021 opublikowany w Nowy Telegraf Warszawski, nr 18(49) 2021


Polski Ład – co to jest?

- Reklama -

Podobne artykuły

8 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

8 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
bogus
27 lipca, 2021 21:37

jakos nie widac tych milionów

jajajaja
17 sierpnia, 2021 21:55
Odpowiedź na  bogus

miliony są na bieżąco konsumowane

jajajaja
17 sierpnia, 2021 21:53

nie najniższe bezrobocie, tylko sytuację w której mało ludzi rejestruje się w Biurze pracy Ponadto większość hołoty pobiera 500 na kolejne produkcje – więc po co mają tyrać za 2600 brutto jak wystarczy klepnąć czwóreczkę i kaska jest większa

Edward
31 maja, 2021 22:23

To dobrze że europoseł Bogusław Rzońca dostrzega że większość Polaków jest niezadowolona z rządów PIS. I wie że jest to opinia dominująca w Polsce.

lol
1 czerwca, 2021 21:57

Pajac zapomniał jak jeździł po pijaku i straszył policjantów zwolnieniem. Przykład idzie z góry.

Robert
15 października, 2021 22:31

Wielkie oszustwo PID

prof
3 czerwca, 2021 17:30

Kto normalny mówi w wywiadzie że coś prezentuję poniżej ?
I on ma tytuł doktora ? Chyba kupiony na bazarze we Lwowie.

ff12
4 czerwca, 2021 14:09
Odpowiedź na  prof

Wywiad był publikowany też w druku a jego częścią były tabele. Chyba ustala się jak ma to wyglądać przed drukiem, więc nie widzę w tym nic dziwnego.

- Reklama -

Ostatnie artykuły