Mobilność, indywidualizacja podejścia do pracy, wolność. Cyfrowi nomadzi to osoby, które porzuciły stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje klasyczne zatrudnienie na etat, na rzecz ciągłego przemieszczania się i całkowitego porzucenia rutyny.
Cyfrowy nomadyzm jako styl życia
Na koczowniczy tryb życia coraz częściej decydują się blogerzy, wirtualni asystenci, copywriterzy, specjaliści SEO, projektanci, tłumacze, nauczyciele online. Wszystkie właściwie usługi, które da się prowadzić przez Internet, to obszary, w których mogą pracować cyfrowi nomadzi. Niektórzy otwierają sklep internetowy lub świadczą usługi z zakresu marketingu online i jednocześnie gromadzą środki z dochodów stałych, jak wynajem mieszkania w Polsce. Są to osoby, które dokonały wyboru nowego stylu pracy, opartego na pragnieniu eksperymentowania, priorytetach autonomii i swobodnego wyrażania swojej kreatywności.
Cyfrowy nomadyzm pozwala na poznawanie nowych ludzi, miejsc i kultur, ciągłe podróżowanie bez konieczności odliczania tygodni pozostałych do urlopu. To zupełnie nowy, niestandardowy styl życia. Pełnowymiarowa praca zdalna oznacza wolność od ograniczeń, choć oczywiście nie jest to opcja dla każdego: wymaga ogromnej samodyscypliny, znajomości języków obcych i świetnej organizacji.
Nomadzi XXI wieku pracują wszędzie tam, gdzie mają dostęp do Internetu: w pociągach czy autobusach, na lotniskach, w hotelach. Dzięki wykorzystaniu usług takich jak VPN mogą bez ograniczeń korzystać z publicznych sieci WiFi, nie obawiając się o utratę danych lub blokadę dostępu do niektórych witryn.
Istnieje też wiele dodatkowych narzędzi, które ułatwiają pracę zdalną: aplikacje służące do monitorowania czasu pracy, produktywności, cyfrowe pomoce do pracy mobilnej, na przykład Trello służy do zarządzania projektami, Toggl do kontrolowania czasu poświęconego na wykonanie poszczególnych zadań, Slack i Skype do komunikacji, do dzwonienia, Pocket do zapisywanie treści online i odtwarzanie ich offline a Todoist do planowania zadań.
Nowe podejście do koncepcji pracy
Niektórzy wybierają kierunek jak Wyspy Kanaryjskie, południe Hiszpanii, Lizbona, Berlin czy Azja Południowo-Wschodnia i osiadają tam na kilka miesięcy. Inni prowadzą prawdziwe życie w podróży i przenoszą się co kilka dni. Często perspektywa zwiedzenia nowych miejsc i poznania miejscowej kultury pozytywnie wpływa na produktywność – efektywniejsze i szybsze wykonanie danego zlecenia przekłada się na czas spędzony w lokalnych restauracjach, czy muzeach.
Cyfrowi nomadzi codziennie i wszechstronnie rozwijają swoje umiejętności, a każdy dzień jest dla nich inny. Kontakty z miejscową ludnością pozwalają na ciągłą praktykę języka, a możliwość uczestnictwa w kursach jogi, tańca, fotografii, gotowania czy rozwoju zawodowego w danej branży pomaga również w nauce nowego słownictwa tematycznego.
Decyzja o rozpoczęciu przygody nie jest jednak prosta: nie wystarczy zrezygnować z etatu w korporacji, znaleźć oferty pracy zdalnej i kupić biletu w dowolne miejsce świata w jedną stronę. Klucz to zmiana stereotypowego myślenia o pracy i stylu życia, a także zapewnienie rezerwy finansowej na wypadek nieprzewidzianych komplikacji.