wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zwalczanie mączniaka na krzewach owocowych

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Mączniak to popularna choroba krzewów owocowych, która ma podłoże grzybowe. Rośliny mogą zostać porażone zarówno mączniakiem prawdziwym jak i rzekomym. Choroby te mają one różne objawy oraz przebieg. Warto zatem wiedzieć jak skutecznie walczyć z mączniakiem na roślinach.

Mączniak prawdziwy w uprawach krzewów owocowych

Mączniak prawdziwy może występować na różnych częściach krzewów owocowych, na przykład na łodygach, pąkach czy liściach. Początkowo objawia się niewielkim nalotem, jednak szybko pokrywa kolejne części roślin. Wówczas nalot wygląda bardzo charakterystycznie, jakby roślina była posypana mąką. Liście brunatnieją od spodu oraz zwijają się. Natomiast łodygi zamierają, pąki zaś się nie rozwijają. Mączniak prawdziwy często atakuje maliny, porzeczki, winogrona, a także rośliny ozdobne oraz warzywa.

Mączniak prawdziwy

Mączniaka prawdziwego można zwalczyć wykorzystując odpowiednie preparaty przeznaczone dla danego rodzaju upraw. W przypadku początkowej fazy rozwoju choroby można skorzystać ze środków naturalnych, które nie są szkodliwe dla środowiska. Sprawdzają się między innymi wyciągi, wywar oraz gnojówki z ziół i chwastów, między innymi pokrzywy, skrzypu polnego czy krwawnika pospolitego. Jednak jeżeli mączniak prawdziwy rozprzestrzenił się, wówczas należy skorzystać z preparatów chemicznych, tak zwanych fungicydów. Doskonale sprawdza się Topas, który bardzo szybko ratuje rośliny zainfekowane mączniakiem. Należy jednak pamiętać o konieczności powtarzania oprysku kilka razy w odpowiednich odstępach czasu.

Zwalczanie mączniaka rzekomego

Mączniak rzekomy znacząco różni się od mączniaka prawdziwego zarówno w objawach jak i skutkach. Niestety mączniak rzekomy w początkowej fazie rozwoju daje bardzo niejednoznaczne objawy. Można je wówczas pomylić z plamistościami liści lub niedoborami składników odżywczych. Tym samym mączniak rzekomy jest dużo bardziej groźny, gdyż łatwo jest przeoczyć początek choroby, która niezwykle ekspansywnie rozprzestrzenia się na kolejne rośliny.

Mączniak rzekomy w przeciwieństwie do mączniaka prawdziwego najchętniej atakuje liście. Na wierzchniej stronie liści można zauważyć okrągłe lub nieregularne plamy, które są przezroczyste brązowe lub czerwone. Natomiast od spodu liścia w dalszej fazie rozwoju grzyba, pojawia się charakterystyczny biały i mączysty nalot. Z czasem liście żółkną oraz opadają, zaś choroba dalej przynosi się na kolejne części rośliny oraz na kolejny egzemplarze. Dlatego bardzo ważne jest szybkie zwalczanie mączniaka rzekomego, aby nie doprowadzić do jego dalszego rozprzestrzeniania się.

Szybkie zwalczanie mączniaka z krzewów owocowych

Mączniak rzekomy oraz mączniak prawdziwy bardzo szybko rozprzestrzeniają się na kolejne rośliny, czemu sprzyjać mogą szczególne warunki pogodowe. Zatem wysokie temperatury oraz dużo wilgotność powietrza sprawiają, że mączniak bardzo szybko się namnaża. Tym samym po zauważeniu choroby na roślinach należy unikać zraszania liści w czasie podlewania. Zarodniki grzyba bardzo dobrze zimują w częściach rośliny, które zostały porażone.

Dlatego należy usuwać opadłe pąki, liście i łodygi. Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który ograniczyć może rozprzestrzenianie się mączniaka jest usuwanie chorych części rośliny, grabienie opadłych liści, a następnie palenie ich lub wyrzucanie. Nie można natomiast wrzucać ich do kompostownika. Skuteczne okazują się także opryski chemiczne, które powtarza się kilka razy w ciągu sezonu, dla uzyskania trwałych efektów. Należy również pamiętać o okresie kadencji, zwłaszcza w przypadku krzewów owocowych.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły