wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Zarząd Powiatu w Jaśle liczy na 10 mln zł dofinansowania na inwestycje

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Zarząd Powiatu w Jaśle złożył do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych wnioski na dofinansowanie realizacji dwóch ważnych dla powiatu inwestycji, tj. na budowę wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 108 w Jaśle na ul. Wojska Polskiego oraz na przebudowę drogi powiatowej Jasło – Błażkowa – Jodłowa w miejscowości Wróblowa. Wartość inwestycji to ponad 11 mln zł, a dofinansowania ok. 10 mln zł.

Realizacja zadania pn. „Budowa wiaduktu drogowego nad linią kolejową LK nr 108 w ciągu drogi powiatowej nr 2512R Jasło – ul. Wojska Polskiego” usprawni ruch samochodów w Jaśle na kierunku wschód – zachód. Obecnie, w sytuacji zamknięcia rogatek, pojazdy oczekujące na przejazd pociągu tarasują ruch na sporym odcinku DK 28, powodując tym samym korki w tej części miasta.

– Dotkliwe jest to zwłaszcza w godzinach szczytu porannego i popołudniowego. Budowa wiaduktu drogowego nad linią kolejową nr 108 nie tylko usprawni ruch pojazdów poprzez likwidację przejazdu drogowo – kolejowego, ale także skróci czas przejazdu pociągów, ponieważ nie będzie już konieczne zmniejszanie prędkości składów na tym odcinku. Warunki terenowe sprzyjają takim rozwiązaniom. Istnieją wysokie skarpy wzdłuż torowiska – pozostałości po wiadukcie, który prawdopodobnie został zniszczony podczas II wojny światowej – wyjaśnia Starosta Jasielski Adam Pawluś.

Szacowana wartość inwestycji to 9 mln zł. Przy czym Powiat wnioskuje o dofinansowanie z „Polskiego Ładu” w wysokości 8 mln zł.

Kolejną planowaną do realizacji inwestycją jest „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1313R Jasło – Błażkowa – Jodłowa w km 7+648 – 8+646 w miejscowości Wróblowa”. Droga ta jest jednym z głównych ciągów komunikacyjnych w powiecie, łączącym powiat jasielski z dębickim. Ze względu na zły stan techniczny wymaga pilnej przebudowy. Osiągnięta zostanie normatywna szerokość jezdni (6,5 m), wymieniona nawierzchnia, wybudowany chodnik prawostronny na odcinku niespełna 600 m., zabudowany rów kolektorem kanalizacji deszczowej oraz zmodernizowane przepusty.

– Przeprowadzenie tych robót pozwoli na poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowników drogi. Jest to tym bardziej ważne, że jest to droga ruchliwa, o charakterze ponadlokalnym. Prowadzi bezpośrednio do Jasła, gdzie znajdują się wszystkie publiczne instytucje państwowe i samorządowe, ośrodki zdrowia, przedszkola i szkoły – argumentuje Starosta.

Realizacja tej inwestycji, zgodnie z szacunkiem, kosztować będzie ponad 2,1 mln zł, przy czym Powiat wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 2 mln zł.

Wykonanie powyższych inwestycji bez wątpienia nie tylko usprawni przepustowość ważnych ciągów komunikacyjnych w powiecie, ale przede wszystkim poprawi komfort i bezpieczeństwo użytkowników dróg.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły