Zapalenie ucha pojawia się zazwyczaj bez żadnego ostrzeżenia i może być naprawdę uporczywe. Pierwszym odruchem radzenia sobie z nim są zazwyczaj domowe sposoby, które dawniej były jedynym ratunkiem. Warto pamiętać, że dziś mamy już więcej możliwości. Kiedyś tego nie było, natomiast dziś dostępne są różnego rodzaju leki, które skutecznie pomogą w walce z tym problemem.
Zapalenie ucha — pierwsze symptomy
Jednym z pierwszych objawów jest ból w obrębie przewodu słuchowego. Szczególnie w nocy, podczas przełykania. Innymi oznakami są:
- Narastający ból ucha,
- swędzenie,
- szumy w uszach,
- dreszcze i gorączka,
- ogólne osłabienie organizmu,
- bóle w obrębie szczęki, zębów,
- pogorszenie słuchu,
- pojawiające się wycieki.
Jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha? Poznaj naturalne sposoby
Jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha? Jakiekolwiek dyskomfort w obrębie uszu jest sygnałem, że rozwija się jakaś infekcja. Wówczas może to być właśnie zapalenie. W tym wypadku można spróbować naturalnych sposobów, takich jak: ciepłe okłady przy użyciu zmoczonego ręcznika czy ugotowana cebula, zawinięta w gazę i przyłożona do ucha lub obrany ząbek czosnku zawinięty w chusteczkę i włożony do ucha. Jednak w przypadku czosnku trzeba bardzo uważać i stosować tę metodę rozważnie, ponieważ, niewłaściwie stosowany może nawet zatkać przewód słuchowy czy doprowadzić do jeszcze poważniejszych dolegliwości.
Krople do uszu czy naturalne sposoby?
Niestety nie zawsze naturalne, domowe metody działają, albo działają bardzo wolno. Jeżeli ból ucha nie mija, nawet po kilku dniach i dochodzi do jego nasilenia, wówczas można sięgnąć po leki bez recepty, takie jak krople do uszu. W ten sposób można sobie poradzić znacznie szybciej z dolegliwościami. Ból może minąć w ciągu kilku dni. Warto pamiętać, że stosując tego typu leki, należy zapoznać się wcześniej receptą. Jeżeli po kroplach nadal nie ma poprawy, trzeba niezwłocznie pójść do lekarza. Może to oznaczać, że konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.
Jakie są przyczyny zapalenia ucha?
Częstą przyczyną zapalenia jest infekcja, która w przeszłości była niewystarczająco wyleczona, albo działanie wilgoci. Dlatego po kąpieli warto wytrzeć uszy do sucha, ponieważ wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Kolejną z przyczyn jest przewianie, drastyczne zmiany temperatury albo sauny. Inną mniej oczywistą przyczyną są słuchawki, głęboko włożone do uszu. Zwłaszcza jeżeli higiena słuchawek jest zaniedbana i są w uszach przez wiele godzin. Długotrwałe noszenie ich może doprowadzić do podrażnienia. Tak samo jest w przypadku patyczków do uszu, których lepiej unikać.
Zapalenie ucha — jak uniknąć?
Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią higienę. Nie używać patyczków do uszu wewnątrz, tylko na zewnątrz. Natomiast lepiej sięgnąć po preparaty do ich czyszczenia, które są dostępne w aptece, które pomagają usunąć nadmiar woskowiny. Przebywając długi czas na basenie, warto zastosować specjalne zatyczki do uszu, co pozwoli uchronić je przed wodą. Natomiast w zimie warto nosić czapkę, aby uniknąć przewiania i narażenia się na zmiany temperatur.
Zapalenie ucha można wyleczyć domowymi sposobami, jednak nie w każdym przypadku. Można wtedy zastosować specjalne krople do uszu, dostępne w aptekach, które przyśpieszą leczenie. Przyczyn zapalenia uszu jest wiele, lepiej zapobiegać niż narazić się na ból. Jeżeli do niego dojdzie, a żadne sposoby nie działają, wtedy należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby uniknąć poważniejszych problemów, mogących prowadzić nawet do uszkodzenia przewodu słuchowego.