wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

Za nami pierwsze warsztaty Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Jaśle i Dębicy

Wyróżnione

Redakcja
Redakcja
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W marcu br. rozpoczął się kolejny semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowanego przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zarówno w Rzeszowie jak i Filiach DUT w Jaśle, Dębicy, Mielcu oraz Ustrzykach Dolnych mali studenci zaczęli semestr uczestnicząc w wykładach (stacjonarnych lub online), a pierwsze warsztaty stacjonarne w małych grupach odbyły się w ubiegłą sobotę w Jaśle oraz Dębicy.

Semestr letni DUT przyniósł małym studentom jeszcze więcej zajęć stacjonarnych niż w ubiegłym roku. Pierwsze warsztaty w Jaśle oraz Dębicy pokazały nam, że zainteresowanie dzieci taką formą zajęć jest nadal ogromne. Studenci są „głodni” wiedzy, którą mogą sami doświadczyć, dotknąć, zbudować, co potwierdza tylko fakt, że warto dalej działać.   

Tematyka pierwszych warsztatów DUT w Dębicy zawierała elementy z podstaw elektryczności, magnetyzmu oraz elektroniki. Uczestnicy spotkania przy pomocy otrzymanych materiałów własnoręcznie stworzyli pociąg elektryczny oraz tor, po którym urządzenie mogło się poruszać, budowali również elektromagnesy czy proste układy elektroniczne. Podczas naukowej zabawy prowadzący przekazali uczestnikom wiedzę dotyczącą zjawisk w niej zachodzących, dowiedzieli się również jak działa i jak zbudować silnik elektryczny, a dzięki otrzymanej instrukcji powtórzenie wszystkich eksperymentów możliwe będzie również w domu.

Z kolei warsztaty w Jaśle opierały się na zabawie z dźwiękiem. Uczestnicy zajęć mogli przekonać się i zrozumieć jakie są wzajemne zależności zjawiska dźwięku dzięki poznaniu narzędzi antropologicznych związanych z field-recordingiem (nagrywaniem terenowym) czy samplowaniem i loopowaniem (rytmicznym próbkowaniem przez nagrywanie). W warsztatach zostały zastosowane elementy działań, które stosuje się w muzykoterapii, wykorzystując przy tym proste instrumenty oraz odpowiednie systemy nagrywania i fonografii.

W każdym z miast, gdzie prowadzony jest Dziecięcy Uniwersytet Techniczny uczestnicy przed pierwszymi zajęciami otrzymali indeks, identyfikator oraz „Zestaw naukowca”, który składa się z materiałów i instrukcji do wykonywania eksperymentów, samodzielnie w domu. Na studentów DUT w Jaśle jak i Dębicy czekają jeszcze kolejne zajęcia warsztatowe w maju a także dwa wykłady online oraz wykład stacjonarny, zakańczający semestr letni 2022.

Filię DUT w Jaśle wspierają finansowo i organizacyjnie Mecenasi Projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło oraz Gmina Skołyszyn, a także Partnerzy Strategiczni: JAFAR i Nowy Styl oraz Partnerzy: GAMART, Gamrat i HABYS.

Filię DUT w Dębicy wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A., a także Partnerzy firma Darco Sp. z o.o., Nicrometal S.A. oraz Dębicki Park Przemysłowy.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -Odnowa biologiczna Jasło. Masaż orientalny

Ostatnie artykuły