wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

9 listopada br. odbył się XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz połączony z Przeglądem Pieśni Patriotycznych. Organizatorami  wydarzenia, które wpisuje się w powiatowe obchody 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, był Powiat Jasielski, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Powiatu Jasielskiego, szkół podstawowych z Brzostku i Brzysk oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle wraz z opiekunami i dyrektorami. Uczestnicy rajdu pokonali szlak z Ujazdu spod Krzyża Milenijnego w Ujeździe na zwieńczony krzyżem szczyt Góry Liwocz. Na czele pochodu dumnie kroczyli strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego działającego przy LO w Kołaczycach. Pogoda, w przeciwieństwie do zeszłego roku, dopisała uczestnikom marszu.

XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz

Po dotarciu na miejsce, gości i uczestników Rajdu powitał Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach – Pan Antoni Salacha. Słowa powitania skierował w stronę przedstawicieli władz samorządowych na czele ze Starostą Jasielskim, Panem Adamem Pawlusiem. W uroczystościach udział wzięli także: Naczelnik Wydziału Edukacji, Andrzej Papciak, Zastępca Naczelnika, Monika Gustek oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Promocji, Andrzej Konopka oraz Wójt Gminy Brzyska, Rafał Papciak i ks. Gerard Stanula – kustosz Sanktuarium na Górze Liwocz.

XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz

Obchody rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie w Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju. Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Złotek – katecheta z LO Kołaczyce, a kazanie wygłosił ks. Gerard Stanula. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na posiłek – kiełbaskę z grilla i herbatę – serwowaną przez uczniów ZSUiS w Jaśle.

XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz

Dalszą część uroczystości stanowił Przegląd Pieśni Patriotycznych poprowadzony przez Panią Justynę Maniak z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Uczestnicy uroczystości wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych, które często towarzyszyły walczącym, niosąc nadzieję i otuchę, ukazując radości i smutki żołnierskiego losu. W przeglądzie udział wzięli przedstawiciele szkół biorących udział w obchodach

Punktem kulminacyjnym uroczystości był Apel Poległych, w którym oddano hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zgięli w walce o wolność naszej Ojczyzny. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, przed tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy AK została wystawiona warta honorowa, a apel odczytała strzelec Gabriela Merkwa z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach. Następnie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów oraz zapalenia znicza pamięci przez delegację na czele ze Starostą Jasielskim.

XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz

Zabierając głos Starosta Jasielski , Adam Pawluś przypomniał trudną drogę Polaków do niepodległości, podkreślił potrzebę kultywowania, szczególnie przez młode pokolenie pamięci o poświęceniu i ofierze naszych przodków. Zachęcał też wszystkich do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W obliczu zagrożeń związanych z wojną na Ukrainie Starosta prosił uczestników Rajdu o jedność dla dobra ojczyzny i przyszłych pokoleń oraz szczególnie podziękował „Strzelcowi” za zaangażowanie w promowanie postawy patriotycznej.

XII Pieszy Powiatowy Rajd Niepodległości na Górę Liwocz

Na zakończenie swojego wystąpienia Starosta podziękował Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach za zorganizowanie imprezy turystyczno-patriotycznej oraz młodzieży za uczestnictwo w tym patriotycznym przedsięwzięciu. Drogę powrotną strzelcy umilili uczestnikom, śpiewając w marszowym rytmie żołnierskie przyśpiewki.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły