Portal Moje Jasło przeprowadza wywiady z interesującymi jaślanami, którzy przez swoją pracę, osiągnięcia i pasje potwierdzają, że potencjał miasta tkwi w jego mieszkańcach. Jak Pan, jako lekarz specjalista ocenia szanse samorealizacji w Jaśle?
Po skończeniu studiów zacząłem pracować w szpitalu w 8 tyś. mieście Brzozowie na Podkarpaciu. Uzyskałem dwie specjalizacje chirurgiczne, obroniłem prace doktorską z zakresu chirurgii, zostałem wybrany do Parlamentu R.P. III Kadencji. Odbywałem staże w najlepszych ośrodkach chirurgii w świecie tj. w Ochsner Clinic w USA i w National Cancer Institute w Japonii. Chwalę się tym wszystkim, aby zachęcić młodych ludzi do pracy w mniejszych ośrodkach, szpitalach czy zakładach pracy, ponieważ można realizować marzenia i rozwijać się nie tylko w dużych miastach czy wielkich aglomeracjach ale także poza nimi.
Z Jasłem jestem związany rodzinnie, tutaj się urodziłem i chodziłem do szkoły. W 2001 r. rozpocząłem pracę w Szpitalu w Jaśle, na Oddziale Chirurgii Ogólnej. Dzisiaj oddział kształci specjalistów nie tylko w chirurgii ogólnej ale także w chirurgii onkologicznej. Wykonujemy w Oddziale około 1300 operacji rocznie. Lekarze specjalizujący się mają możliwość wykonywania szerokiego spektrum operacji.
Kierując oddziałem czuję się spełniony zawodowo, chociaż troszkę zdrowia to kosztuje, ale chirurgia to piękna specjalizacja i jestem dumny, że jestem aktywnym chirurgiem.
Jestem zadowolony i dumny, że jako rodowity jaślanin pracuje dla tego pięknego miasta, powiatu i pomagam najlepiej jak umiem naszym mieszkańcom. Natomiast dobrze zdaję sobie sprawę, że nikt nie jest prorokiem we własnym kraju.
Jasielski Szpital czekają duże zmiany. Rozbudowa bloku operacyjnego na pewno przyczyni się do poprawy warunków Pana pracy.
Restrukturyzacja i rozbudowa bloku operacyjnego jest niezbędna i na pewno wpłynie na poprawę warunków pracy. Usprzętowienie już mamy bardzo dobre i wiele szpitali nam zazdrości nowoczesnych technologii medycznych jakie wykorzystujemy w trakcie operacji.
Mamy opracowany plan tak aby wykonać cały kontrakt chirurgiczny i każdy pacjent będzie zoperowany, który tego będzie potrzebował pomimo prac remontowo-budowlanych.
Jest Pan lekarzem o specjalizacji w zakresie Chirurgii Onkologicznej. Diagnoza raka dla większości ludzi brzmi jak wyrok, jaki ma Pan sposób na rozmowę z pacjentem?
Moje życiowe motto to: Dum spiramus, speramus (dopóki żyjemy mamy nadzieję) – i tak zawsze staram się z rozmawiać z pacjentem kiedy nawet w bardzo ciężkiej, trudnej sytuacji informuję go o chorobie czy rokowaniu. Trzeba powiedzieć prawdę, bo od tego zależy decyzja pacjenta co do akceptacji proponowanego leczenia. Mówię zawsze o możliwości powikłań związanych z operacją ale nigdy nie odbieram nadziei, bo czasem przebieg schorzenia jest nieobliczalny zarówno w pozytywnym jak i negatywnym rozstrzygnięciu, a ja jestem tylko lekarzem chirurgiem bez nadprzyrodzonych możliwości.
Czy Pana zdaniem rak to choroba cywilizacyjna?
Uważa się, że ponad 60% wszystkich nowotworów złośliwych bezspornie związana jest z otaczającym nas środowiskiem, dietą, aktywnością życiową.
Ile psychologa powinno być w przeciętnym onkologu?
Coraz bardziej wszyscy jesteśmy oswojeni z chorobami nowotworowymi, ponieważ ze względu na wysoką zachorowalność nie ma dzisiaj rodziny, aby ktoś nie umarł lub nie leczył się z powodu raka. Zawsze jak usłyszymy rozpoznanie raka to mamy bardzo negatywne, przygnębiające odczucie. Wtedy potrzebny jest psycholog aby przy jego pomocy pokonać traumę. Onkolog także powinien posiadać taką wiedzę. Psychonkologia, bo tak nazywa się ta nowa dyscyplina medyczna, powinna być stałym elementem w całym procesie leczenia raka.
Czasami fizycznie zdrowe ciało tez potrzebuje pomocy. Wielu ludzi boryka się z problemem samoakceptacji. Na ile jako chirurg może Pan im pomóc?
Chirurgia plastyczna czy estetyczna zajmuje się tymi problemami w pełni profesjonalnie i kompleksowo. Ja natomiast posiadam specjalizację w chirurgii onkologicznej, która też wymaga znajomości zasad rekonstrukcji i elementów chirurgii plastycznej po wycięciu nowotworów. Umiejętności te czasami wykorzystuje w niektórych operacjach nieonkologicznych, plastycznych np. plastyka powłok jamy brzusznej (abdominoplastyka), operując pacjentów, którzy zgłosili się celem poprawy wyglądu i codziennego komfortu. W chirurgii naprawdę można się realizować i niekoniecznie musi to być wielki ośrodek chirurgiczny.
Dziękujemy za udzielenie wywiadu i życzymy jak najwięcej sukcesów.
Dziękuję również i pozdrawiam wszystkich czytelników portalu Moje Jasło.