Wystawa pisanek ze zbiorów Muzeum Centrum Kultury ze słowackiego Trebiszowa

Muzeum Regionalne w Jaśle

0
Trebiszowskie pisanki w Jaśle

Do końca kwietnia oglądać można w jasielskim muzeum wystawę prezentującą pisanki ze zbiorów Muzeum Centrum Kultury ze słowackiego Trebiszowa. Prezentacja zachwyca bogactwem i różnorodnością pokazywanych ozdób i może być doskonałą inspiracją przed nadchodzącymi świętami.

Trebiszowskie muzeum posiada bardzo bogaty zbiór wielkanocnych jajek. Od 29 lat organizuje coroczny konkurs i pokonkursową wystawę, w którym uczestniczą licznie okoliczni artyści, a po konkursie przekazują część swoich prac do Muzeum. Już od jesieni wymyślają oni nowe motywy zdobnicze i testują nowe techniki. Dlatego odkrywamy na wystawie wyjątkowe sposoby dekoracji, jakimi są np. wyplatanie na powierzchni wydmuszki koronkowych wręcz motywów z metalowego drutu, przeznaczone tylko dla cierpliwych żmudne komponowanie barwnych motywów z cienkich nici, czy okuwanie drewnianych jajek ciężkimi, metalowymi dekoracjami.

Niekwestionowany zachwyt budzą ażurowe, gęsie wydmuszki, niekiedy dodatkowo barwione i ozdobione motywami malowanymi woskiem.

Nie brak oczywiście technik tradycyjnych, ale wzbogaconych, zmodyfikowanych i doprowadzonych do perfekcji. Wśród dekoracji malowanych gorącym woskiem, zaczęto stosować kolor. Niezmiennie urzekają motywy wydrapane igłą, choć coraz częściej artyści posiłkują się elektrycznymi mini szlifierkami. Jajka mogą być też po prostu malowane tuszem, farbą, czy pastą strukturalną, choć nieraz u podstawy dekoracji leży tradycyjne barwienie w łupinach cebuli. Na soczysto kolorowe kraszanki można też nałożyć dekorację z nici w formie koronki, lub magiczne dekoracje z maleńkich elementów wyciętych ze słomy, które odbijają światło niczym złoto i mają moc zamiany pisanek w prawie drogocenne klejnoty. Są jeszcze jajka, na których precyzyjne wzory ułożone są z drobnych ziarenek maku, siemienia lnianego, czy sezamu. Wystawa zachwyca różnorodnością, ale niezależnie od techniki i bogactwa motywów, podziw budzi niesamowita precyzja wykonania, okupiona bezsprzecznie godzinami pracy i wyjątkową cierpliwością.

Wystawa warta obejrzenia, nie tylko gwarantuje przeżycia estetyczne, ale też budzi uczucie oczekiwania i wprowadza nas w dyskretnie w świąteczny nastrój.

Trebiszowskie pisanki w Jaśle”, 9 marca – 30 kwietnia 2018, MRJ, ul. Kadyiego 11

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments