wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

WORD nie zarobi już na zdających prawo jazdy

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Z doniesień medialnych wynika, że jeszcze w tym roku Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi ogromne zmiany w ustawach o kierujących pojazdami i kodeksie drogowym. Zmiany będą dotyczyć nie tylko zdających egzamin na prawo jazdy, ale również wszystkich posiadaczy tego dokumentu. 

W projekcie ustawy Minister Andrzej Adamczyk zakłada ujednolicenie sposobu przeprowadzania egzaminów i uniezależnienie egzaminatorów od dochodów wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Opłaty za egzaminy trafiałyby bezpośrednio na konto budżetu państwa, co mogłoby znacznie podnieść zdawalność wśród kursantów. WORD-y nie miałyby powodów innych niż dbałość o bezpieczeństwo kierowców, aby nie dopuszczać zdających do posiadania uprawnień.

Do egzaminu na prawo jazdy kategorii B podchodziłam 5 razy. Wiem, że są tacy, którzy zdawali dopiero za 10 razem, więc chyba powinnam się cieszyć. Mam wrażenie, że zawsze gdy szło mi dobrze jazda się wydłużała. Wtedy egzaminator miał więcej czasu, żeby mnie oblać – mówi ubiegłoroczna kursantka.

Statystyki zdawalności pozostawiają wiele do życzenia. Egzamin praktyczny zdaje przeciętnie co trzecia osoba. WORD w Krośnie, gdzie egzaminowani są jasielscy kursanci, również nie cieszy się dobrą opinią. Analiza przeprowadzonych egzaminów na kat. B w Krośnie w okresie od początku stycznia do końca sierpnia 2017 r. wskazuje, że egzamin praktyczny zdawało zaledwie 35,4% kursantów (źródło: portalnaukijazdy.pl). Trudno uwierzyć, żeby w Polsce było tak wielu słabo przygotowanych kandydatów na kierowców.

Krokiem do zwiększenia umiejętności przyszłych kierowców jest możliwość szkolenia, po zakończeniu kursu, z opiekunem posiadającym prawo jazdy od co najmniej pięciu lat. Natomiast wiedzę teoretyczną będą przyswajać już piątoklasiści na obowiązkowym wychowaniu komunikacyjnym.

Ministerstwo nie zapomniało również o właścicielach pojazdów. Planuje się znieść obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Dodatkowo, na wniosek posiadacza pojazdu, będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny i tablic. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.  Jeśli ustawa wejdzie w życie kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie prawa jazdy, a wszystkie formalności związane z rejestracją będzie można wykonać przez internet.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
- Reklama -

Podobne artykuły

5 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

5 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
2 lutego, 2019 18:12

Kiedyś czytałam o pewnym dziennikarzu, który przez kilkadziesiąt lat jeździł po całej Europie. Z jakiegoś powodu zabrali mu prawo jazdy i musiał zdawać egzamin. Okazało się, że pomimo tego, że zjeździł cały świat i zrobił ponad milion km nie zdał w Polsce za 1 razem. O czym to świadczy? – o rozmiarze patologii w w WORD-ach. W Polsce łatwiej zdobyć tytuł mgr niż prawko!

Kazimierz
2 lutego, 2019 18:06

Taką „Dobrą zmianę” popieram. Takimi rzeczami trzeba się zajmować a nie bzdurami wyssanymi z palca… Mniej ideologii więcej działania!

adam
2 lutego, 2019 20:50
Gosc
2 lutego, 2019 20:04

Ok, ale czy wiadomo przyblizona date wejscia tej ustawy. W tamtym roku byla mowa ze od stycznia i dalej nic, a teraz?????

Adam
2 lutego, 2019 20:34
Odpowiedź na  Gosc

Z tego co czytałem to ma wejść w tym roku – kiedy nie wiadomo

- Reklama -

Ostatnie artykuły