wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Wolność i  niepodległość – co to takiego?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

23 kwietnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle gościliśmy Zofię Stanecką, autorkę książek dla dzieci i młodzieży, którą młodzi czytelnicy znają z serii książek o sympatycznej pięciolatce Basi. W porannym spotkaniu wzięli udział uczniowie z jasielskich szkół:  Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły  nr 2 oraz nr 12 w Jaśle, zaś w popołudniowym dzieci i rodzice z Klubu Czytających Rodzin.

Autorka przeczytała fragment książki „Nasza paczka i niepodległość: o sześciu polskich świętach” i wyjaśniła, co znaczy to trudne słowo.

Niepodległość oznacza, że możemy stać prosto na własnych nogach i patrzeć innym w twarz – wyjaśniła Zofia Stanecka.

Zwróciła także uwagę na to, że książka jest przedmiotem magicznym, bo w środku jest większa niż na zewnątrz: mieszczą się w niej dinozaury, statki kosmiczne i całe miasta. Może też być wehikułem czasu, bo przenosi nas w inne epoki historyczne lub w przyszłość.

Zofia Stanecka Moje Jasło

Przedstawiła proces tworzenia książki i jej drogę do czytelnika. Zwróciła uwagę, że pisarz może pracować wszędzie: w samolocie, pociągu, w domu na kanapie, ale chociaż sam wybiera godziny i miejsce pracy, tak naprawdę pracuje przez cały czas. Zawód pisarza, ilustratora, grafika to tzw. wolny zawód, ale to nie oznacza, że robi to co chce. Obowiązują go zasady etyki czyli nie obraża  osób, nie kłamie, nie kradnie cudzych pomysłów. Sam musi się dyscyplinować, żeby wywiązać się  terminów.

Zofia Stanecka Moje Jasło

Aby zrozumieć czym jest wolność  i do czego służą symbole, uczestnicy spotkania narysowali własny symbol wolności, bo przecież dla każdego być wolnym oznacza coś innego. Po zakończeniu spotkania Tymoteusz Piątek, laureat konkursu „Jestem aktorem” wyrecytował fragment utworu autorki „Nasza paczka i niepodległość”.

Spotkania odbyły się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości pod hasłem „Niepodległe Jasło”.

Źródło: MBP w Jaśle

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły