wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Własny sklep – jak zarejestrować biznes oparty o handel?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą? Zdecydowałeś się na pracę w handlu >i otwarcie sklepu? Pamiętaj, że absolutną podstawą w takiej sytuacji jest stworzenie ambitnego biznesplanu. Musisz umiejętnie wybrać branżę i lokalizację dla potencjalnego sklepu. Niemniej istotne pozostają jednak kwestie związane z zarejestrowaniem firmy.

Krok pierwszy: wybór odpowiedniej formy działalności

Zanim wynajmiesz lokal i zaczniesz kompletować w nim towar, przemyśl formę działalności, w ramach której chcesz pracować. To pierwszy i najprawdopodobniej najważniejszy krok prowadzący do założenia własnej firmy.

Do wyboru masz zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną. Co istotne, w zakresie prowadzenia własnego sklepu masz pełną dowolność i możesz zdecydować się na każdą z wymienionych form prawnych. Wyjątkiem jest jedynie spółka partnerska, która od założycieli wymaga tego, by wykonywali tak zwany wolny zawód.

Jak przeczytasz na stronie https://aleo.com/pl/blog/jak-otworzyc-sklep-tradycyjny/, każda ze wspomnianych ma swoje plusy i minusy. Ostateczny wybór powinieneś więc uzależnić od czynników takich, jak: specyfika działalności, wartość udziału czy minimalny kapitał zakładowy.

Krok drugi i trzeci: wybór formy opodatkowania i kodów PKD

W następnym kroku staniesz przed wyborem konkretnej formy opodatkowania. Tu do wyboru masz zasady ogólne, podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany. Jako przyszły przedsiębiorca powinieneś przyswoić różnice między nimi, by podjąć właściwą decyzję. Jeśli w trakcie prowadzenia działalności okaże się jednak, że ta była zbyt pochopna, nic nie szkodzi. Zmiana jest możliwa. Można o nią wnieść z każdym kolejnym, nowym rokiem.

W kwestii PKD też warto dobrze się zastanowić. Kody te precyzują bowiem zakres handlu prowadzonego w danym sklepie. Przykładowo PKD 47.21.Z oznacza sprzedaż detaliczną owoców i warzyw, prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach. Ten kod jest więc idealny w przypadku prowadzenia popularnego warzywniaka.

Krok trzeci: zgłoszenie ewentualnych pracowników

Jeśli planujesz zatrudnić pracownika, możesz to zrobić w ramach standardowej umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Wiele zależy tu od zakresu powierzanych mu obowiązków i sposobu ich wypełniania. Fakt jest jednak taki, że w przypadku wspomnianych umów cywilnoprawnych musisz pamiętać o dodatkowych dokumentach rozliczeniowych, o których więcej przeczytasz na przykład tutaj: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/rachunek-do-umowy-zlecenia-wzor-z-omowieniem/.

Warto również podkreślić, że z zatrudnionym pracownikiem początkowo możesz podpisać umowę na okres próbny, która, mimo że jest oczywiście płatna – pozwoli ocenić jego predyspozycje, co wyraźnie podkreśla kolejny, tematyczny artykuł: https://aleo.com/pl/blog/czy-dzien-probny-jest-platny/.

Wniosek? Planując otwarcie sklepu, nie skupiaj się wyłącznie na kwestiach związanych z wyborem lokalu, czy hurtowni. Skoncentruj się także na procedurze rejestracji działalności i szczegółach z nią związanych. Od tego, na jaki sposób prowadzenia działalności i zatrudniania pracowników się zdecydujesz, zależy Twoje późniejsze funkcjonowanie na rynku.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły