wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Wirtualna strzelnica w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstała wirtualna strzelnica. Będą z niej korzystali głównie uczniowie klas mundurowych z terenu powiatu jasielskiego, którzy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, mogą tu ćwiczyć umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej, na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Wirtualna strzelnica w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

W dniu 9 grudnia br., uroczyście przekazano do użytku wirtualną strzelnicę. W wydarzeniu tym uczestniczyli: Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Grzegorz Pers – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Grzegorz Bara – Wójt Gminy Nowy Żmigród, Henryk Strzelec – Przewodniczący Rady Gminy Nowy Żmigród, Piotr Śmietana – Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle, Grzegorz Stygar – Komendant Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie, kapitan Mirosław Smoleń – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Katarzyna Koś – Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. T. Marchlewskiego w Trzcinicy, Antoni Salacha – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach oraz pracownicy i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie.

Wirtualna strzelnica w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

W ramach zadania pn. „Utworzenie wirtualnej strzelnicy wraz z wyposażeniem strzeleckim w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie” w jednej z sal LO powstała wirtualna strzelnica.

Wirtualna strzelnica w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

Zadanie obejmowało wykonanie prac remontowych związanych z przygotowaniem pomieszczenia dla potrzeb wirtualnej strzelnicy oraz wyposażenie strzelnicy wirtualnej, spełniającej wymogi ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Konkursu Ofert „Strzelnica w powiecie 2021”.

Wirtualna strzelnica w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

Wartość zrealizowanej inwestycji wyniosła 160 847 zł, przy czym Powiat Jasielski otrzymał dofinansowanie ze Skarbu Państwa – z Ministerstwa Obrony Narodowej, w wysokości 128 677 zł.

Wirtualna strzelnica w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

Realizacja tej inwestycji była potrzebna. Szczególnie teraz, w sytuacji zagrożenia widzimy, jak potrzebni są młodzi, dobrze wyszkoleni ludzie, bo jeżeli chcemy zachować pokój, to musimy być gotowi do jego obrony. Ważne jest, aby z tej strzelnicy korzystali uczniowie klas mundurowych, nie tylko z Nowego Żmigrodu, ale też z Kołaczyc i Trzcinicy. W tych klasach naukę pobiera blisko 300 uczniów. To jest bardzo duża grupa młodych ludzi, którzy chcą później służyć w służbach mundurowych. Jest to bardzo ważne, żeby ta młodzież miała możliwość przygotowania się do działania w sytuacjach zagrożenia. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję polskiemu rządowi za to, że znalazły się środki, że mogliśmy z nich skorzystać i zrealizować tę inwestycję. Tym bardziej, że z programu „Strzelnica w powiecie” w całej Polsce powstało jedynie 45 wirtualnych strzelnic – mówił podczas uroczystego otwarcia strzelnicy Starosta Adam Pawluś.

Wirtualna strzelnica w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie

Nowopowstała strzelnica posiada możliwość prowadzenia strzelań w postaci statycznych i dynamicznych treningów dla ćwiczących o różnym stopniu zaawansowania – od ćwiczeń w obserwacji, przez strzelanie na celność i skupienie, do wykonania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania. Wyposażona jest w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni, czterech karabinków i czterech pistoletów z funkcją wyzwalania strzału (posiadające po dwa magazynki), imitację odgłosu i zjawiska odrzutu, rozpoznawalność strzałów w ogniu pojedynczym i seryjnym.

Dzięki ćwiczeniom na strzelnicy uczniowie klas mundurowych będą mogli doskonalić zasady bezpiecznego posługiwania się bronią.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
10 grudnia, 2021 21:35

Po co katolikowi strzelnica ? a tak na marginesie w zamian za 100 strzelnic macierewicza 46 wirtualnych Brawo

Iva
10 grudnia, 2021 21:50

A skąd taka pewność że ci młodzi ludzie będą chcieli czegokolwiek bronić?

- Reklama -

Ostatnie artykuły