wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Więcej jerzyków zamiast chemicznych oprysków przeciw komarom

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Jerzyki to małe ptaki wędrowne, często mylone z jaskółkami, gdyż przypominają je rozmiarem, kształtem i sylwetką w locie.

Ptaki te jedzą, piją, kopulują a nawet odpoczywają i śpią w locie „wyłączając” jedną półkule mózgu podobnie jak delfiny. Jerzyki mogą latać bez lądowania ponad 10 miesięcy, ornitologiczne dane mówią że nawet 2 lata jerzyk może spędzić w powietrzu.

Jerzyk jest naszym naturalnym sprzymierzeńcom w walce z komarami. W ciągu dnia potrafi upolować nawet 20 tys. komarów much i meszek.

Jest jednak pewien problem – jerzyków jest za mało.

Zmniejszyliśmy populacje tych ptaków o 50-70% w skali całego kraju. Wskutek termomodernizacji budynków jerzyki straciły swoje siedziby i miejsca lęgowe m.in w otworach wentylacyjnych i szczelinach wysokich budynków.

Ratunkiem jest montowanie budek lęgowych dla jerzyków. Wiele miast i gmin decyduje się na takie rozwiązanie w ramach walki z komarami. Przykładem jest Warszawa.

Fot. facebook.com/PorozumienieDlaPragi

Jerzyki są naturalną alternatywą dla chemicznych oprysków przeciw komarom, które są nie tylko kosztowne, ale również mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie oraz na przyrodę.

- Reklama -

Podobne artykuły

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
19 czerwca, 2019 20:29

I własnie takich pomysłów potrzeba dla miasta. Zamiast truć ludzi wykorzystać siły przyrody. Władze już dawno powinny o tym pomyśleć i to zrobić.

Kamil
19 czerwca, 2019 21:33
Odpowiedź na  Patryk

Jakie władze miasta czy powiatu? Trzeba myśleć też o tych co mieszkają poza miastem, a są pozostawieni na pastwę losu. Mamy bezwartościowego burmistrza i nie lepszego starostę to czego tu oczekiwać. Opryskają co się da i odhaczone.

Wandzia
19 czerwca, 2019 21:59

najpierw nie mogłam sie tego odkomarzania doczekać. teraz sie jednak nieco boję. to jest jakaś chemia, którą spuszczą z powietrza. to zostanie na ławkach, na roslinach dopóki porządny deszcz nie zmyje.

Owen
23 czerwca, 2019 20:27

HAHA na konkurencyjnym portalu wyraźnie pisze na co burmistrz wydaje kasę – na lizaki 10 zł za sztukę! Nie łudźcie się, że coś z tego pójdzie na odkomarzanie albo jakieś kreatywne działania.

- Reklama -

Ostatnie artykuły