wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

W Sieklówce upamiętniono zapomnianą postać Kapłana Niezłomnego – śp. ks. Michała Stępienia

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych – tak zatytułowany został projekt zgłoszony przez Parafię Sieklówka do programu grantowego pn. Czuwamy! Pamiętamy! ogłoszonego przez Fundację ORLEN, wspierającą lokalne społeczności w dążeniu do renowacji miejsc pamięci i uczczenia ważnych dla nich bohaterów narodowych.

Dalsza część nazwy zgłoszonego projektu brzmiała: Odnowienie nagrobka śp. ks. Michała Stępienia oraz przywrócenie pamięci o jego zasługach w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny. Nagrobek tego  kapłana, dzięki staraniom obecnego Proboszcza, został w ubiegłym roku wpisany do ewidencji grobów weteranów prowadzonej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN pod numerem 4842. Komisja konkursowa Fundacji ORLEN wyłoniła w/w projekt, jako jeden z wielu przyznając grant na jego realizację. Dzięki temu stary, zniszczony nagrobek ks. Michała Stępienia zastąpiono nowym.

W niedzielę 12 listopada w Sieklówce odbyła się szczególna uroczystość patriotyczno- religijna. Mieszkańcy na czele z ks. Proboszczem Romanem Czenczkiem oraz ks. Markiem Mijalem udali się na cmentarz, gdzie poświęcono krzyż na nowym nagrobku śp. ks. Michała Stępienia – Kapłana Niezłomnego, żołnierza i legionisty, współpracownika AK, po wojnie więzionego i prześladowanego przez UB  i SB. Odmówiono też modlitwy za wszystkich zmarłych, a szczególnie za tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

Po odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę” zgromadzeni udali się do Domu Ludowego, gdzie odbyła się akademia poświęcona śp. ks. Michałowi Stępieniowi. Zmarły 65 lat temu Proboszcz Parafii Sieklówka należy do nieco zapomnianych bohaterów walk o wolność Ojczyzny, którego historia życia oraz działalności w AK  była w czasach komunizmu okryta tajemnicą. Jego życiorys przedstawiony został przez scholę parafialną, a następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych dla uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości.

Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców (dorosłych, dzieci i młodzieży), w uroczystości wziął udział również burmistrz Kołaczyc Stanisław Żygłowicz oraz radna Rady Powiatu w Jaśle Magdalena Stasiowska. Inicjatorem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich w Sieklówce reprezentowane przez przewodniczącą Małgorzatę Długosz, które wzięło na swoje barki większość prac związanych z organizacją uroczystości i przygotowało również poczęstunek dla wszystkich uczestników.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły