wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

W jaki sposób działa retinol oraz beta-karoten?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Witamina A będąc bardzo ważną witaminą w organizmie człowieka, może być przyjmowana w różnych formach. W warunkach naturalnych występuje pod różnymi postaciami, wśród których najbardziej powszechne to beta-karoten oraz retinol. Pierwsza odmiana witaminy A pochodzi z produktów roślinnych, natomiast retinol jest obecny w produktach zwierzęcych, gdzie bardzo bogatym jego źródłem są wszelkiego rodzaju wątróbki. Jednak może powstać pytanie, czym różnią się te dwie formy witaminy A? Czy działają w inny sposób? Czy któraś z nich jest lepsza z punktu widzenia suplementacji? Warto dowiedzieć się nieco więcej o tak ważnej witaminie, jaką jest witamina A.

Retinol – co warto o nim wiedzieć?

Retinol można uznać za formę końcową witaminy A, ponieważ może być on dostarczany do organizmu w swojej formie lub być wytworzony m.in. z beta-karotenu. To właśnie w postaci retinolu organizm magazynuje witaminę A w wątrobie (dlatego jego bogatym źródłem są wątróbki zwierzęce) oraz tkance tłuszczowej. Co więcej, przez swoje właściwości jest on często wykorzystywany nie tylko w suplementach diety, ale także w różnego rodzaju kosmetykach, czy też preparatach aptecznych.

Retinol jednak jest związkiem chemicznym, który można przedawkować. W ten sposób może dojść do hiperwitaminozy w organizmie, która może być równie niebezpieczna, co niedobór witamin. To powoduje, że bez odpowiedniej konsultacji ze specjalistą, lepiej nie rozpoczynać suplementacji witaminy A (w postaci retinolu) na własną rękę. Taka decyzja powinna być podjęta w oparciu o wyniki badań, a także diagnozę lekarza.

Jednak gdy okaże się, że suplementacja witaminy A jest konieczna, wtedy należy rozejrzeć się za odpowiednim źródłem pochodzenia suplementu i warto postawić na retinol. Charakteryzuje się on szybszym działaniem od beta-karotenu, dzięki czemu szybciej można wyrównać niedoboru w organizmie. 

Pod kątem źródła pochodzenia suplementu, należy zawsze stosować jedynie preparaty pochodzące z oficjalnej dystrybucji i sprawdzonych producentów. To powoduje, że warto zwrócić uwagę np. na sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/Witamina_A-k913.html), w którym znajdziemy sprawdzone suplementy diety bogate w witaminę A.

Co warto wiedzieć o beta-karotenie?

Beta-karoten to druga z najbardziej popularnych form witaminy A, która występuje w produktach roślinnych.Czym różni się od retinolu? Beta-karoten to bardziej złożona forma, która po dostarczeniu jej do organizmu, jest wykorzystywana do wytworzenia retinolu, który następnie jest przyswajany i magazynowany w organizmie. 

Drugą z najważniejszych różnic pomiędzy nimi jest fakt, że w momencie gdy retinol zostanie wytworzony w odpowiedniej ilości dla organizmu, aby mógł on prawidłowo funkcjonować – organizm nie wykorzysta nadmiaru beta-karotenu, a jego nadmierne ilości zostaną wydalone z organizmu. Z tego względu również znajduje się on w wielu preparatach dostępnych na rynku, z uwagi na większe bezpieczeństwo. Suplementując beta-karoten chroni się organizm przed wystąpieniem hiperwitaminozy.

To powoduje, że w określonych przypadkach suplementacja beta-karotenem będzie po prostu bardziej odpowiednia. Szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, gdzie hiperwitaminoza witaminy A, może być szczególnie niebezpieczna dla dziecka. Warto także pamiętać, że z punktu widzenia bezpieczeństwa, należy także nabywać suplementy diety tylko ze sprawdzonych źródeł, aby uniknąć dostarczania do organizmu np. substancji szkodliwych. Takim sprawdzonym źródeł jest m.in. sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/), który jest dostępny na rynku od wielu lat i posiada bogatą ofertę z zakresu suplementów diety i odżywek.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły