wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

W Harklowej poszerzono jezdnię i wykonano 670 m betonowego chodnika                             

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W ubiegły piątek, 8 grudnia, uroczyście otworzono kolejną inwestycją drogową, na którą od dawna czekali mieszkańcy Harklowej. „Budowa chodnika w ciągu drogi powiatowej Nr 1863R Skołyszyn – Harklowa – gr. wojew. – Wójtowa – Lipinki w km 3+782 – 4+452 w miejscowości Harklowa” znacznie zwiększa bezpieczeństwo uczestników drogi, a w szczególności pieszych.

W Harklowej powstał 670-metrowy odcinek betonowego chodnika. – To właśnie tutaj po raz pierwszy udało nam się wprowadzić technologię betonową. To było testowe wykonanie 200 metrów i teraz takich chodników powstaje coraz więcej. Chodnik betonowy jest pod wieloma względami lepszy niż układanie kostki, które jest czasochłonne i nie zarasta trawą. – mówił Adam Pawluś, starosta jasielski.W ubiegłym roku uregulowano pas drogowy i wykonano zarurowanie rowu pod budowę chodnika na długości około 870 metrów.

Betonowy chodnik w Harklowej
Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

Oprócz budowy chodnika w ramach prac przebudowano również jezdnię, która została poszerzona do szerokości klasy Z. Położono na niej nową nawierzchnię, a pobocza uzupełniono kruszywem łamanym. Istniejące zjazdy po stronie chodnika przebudowano, dostosowując je wysokością do przebudowywanej nawierzchni jezdni.

Podczas uroczystości głos zabrał najpierw Adam Pawlus, starosta jasielski, który serdecznie przywitał wszystkich zebranych. Następnie podziękował za dobrą współpracę, dzięki której udało się zrealizować wiele inwestycji w powiecie jasielskim.

Otwarcie inwestycji drogowej w Harklowej
Fot. UG Skołyszyn

– Przez okres pięcioletniej kadencji uzyskaliśmy na infrastrukturę drogową ze środków rządowych prawie 60 mln zł dofinansowania z różnych programów. (…) Należą się za to wielkie podziękowania dla polskich parlamentarzystów, dla polskiego rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, dla byłej wojewody, a obecnie pani poseł Ewy Leniart, dla pani wicewojewody Jolanty Sawickiej i dla pana (starosta zwrócił się do pełniącego obecnie funkcję wicewojewody podkarpackiego Radosława Wiatra – przyp. red.) i dla całej administracji Urzędu Wojewódzkiego na czele z panem dyrektorem Krzysztofem Sopelem w Wydziale Infrastruktury.

Starosta zwrócił uwagę na to, jak bardzo zmieniła się jakość i specyfika dróg lokalnych. – Zmieniamy infrastrukturę drogową w taki sposób, żeby łączyć ciągi dróg dając alternatywę mieszkańcom i przyjezdnym na przejazdy po drogach lokalnych, nie zatłaczając dróg tranzytowych. (…) Ta droga była w tym miejscu bardzo niebezpieczna, bardzo wąska. Kilkanaście lat temu była dziurawa, ale ze środków powodziowych zrobiliśmy nową nawierzchnię. – przypomniał starosta.

Poszerzona droga w Harklowej
Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

Następnie głos zabrał wojewoda Radosław Wiatr, który podkreślał ogromne zmiany, jakie zaszły na Podkarpaciu. – Bardzo się cieszę, że mogę spędzić z państwem czas na otwarciu nowej inwestycji, bo z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg od 2019 r. do końca tego roku zostały skierowane na Podkarpacie środki rządowe w kwocie 1 miliarda 135 mln zł. Dzięki temu udało się przebudować 1835 km dróg. To jest olbrzymia kwota, widzimy jak Podkarpacie się rozwija!

Bogusław Kręcisz, wójt gminy Skołyszyn podziękował staroście za dotychczasową współpracę, ponieważ, jak zauważył, w samej gminie Skołyszyn w obecnym roku budżetowym udało się zrealizować inwestycje za około 10 mln zł. – Bardzo się cieszę, ze udało się zrealizować inwestycję o którą zabiegali mieszkańcy Harklowej, można powiedzieć od kilku, jak nie kilkunastu lat. Wcześniej jako radny Rady Powiatu w Jaśle miałem okazję uczestniczyć w tych spotkaniach, na których mieszkańcy zwracali na to uwagę, również pan sołtys i radny Rady Gminy. Dzięki środkom rządowym mogliśmy tą inwestycję zrealizować. Na tym odcinku, jak podkreślał pan starosta, jezdnia była bardzo wąska. Udało się ją przebudować do szerokości 5,5 metrów dzięki czemu znacząco poprawiło się bezpieczeństwo użytkowników drogi, a szczególnie pieszych.

Piesi idący betonowym chodnikiem w Harklowej
Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo- Mostowych w Jaśle i Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle. Dokumentację projektową wykonało biuro projektowe „PASSOŃ” Tomasz Passoń.

W 2023 roku wartość zadania wyniosła 1 370 712 zł, w tym:

  • dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 1 036 072 zł
  • dotacja z Gminy Skołyszyn – 134 000 zł.
  • koszt przygotowania dokumentacji projektowej – 30 000 zł
  • wkład własny Powiatu – 170 640 zł

Ponadto w 2022 r. zostały zakupione materiały i wykonano prace we własnym zakresie na kwotę 600 000 zł.  

W uroczystym otwarciu drogi uczestniczyli: Radosław Wiatr – wicewojewoda Podkarpacki, Bogusław Kręcisz – wójt Gminy Skołyszyn, Paweł Gutkowski – zastępca wójta, Jacek Kędziora – skarbnik Gminy Skołyszyn, Anna Nigborowicz – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle, Stanisław Święch – radny Rady Powiatu w Jaśle, Kazimierz Goleń – radny Rady Gminy Skołyszyn i sołtys Harklowej, Andrzej Świerzowski – radny Rady Gminy Skołyszyn, Janusz Pacher – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Katarzyna Kaszowicz – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle oraz Marcin Sokołowski – inspektor nadzoru. Błogosławieństwa dokonał ks. Bogusław Grzywacz – proboszcz Parafii pw. św. Doroty w Harklowej.

- Reklama -

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Witold
12 grudnia, 2023 10:47

A co tam robi dyrektor urzędu pracy w Jaśle? Jaki ma związek z chodnikiem w Harklowej?

Bolek
12 grudnia, 2023 11:59
Odpowiedź na  Witold

Bo tam pracowali jego ludzie

rtyu
16 grudnia, 2023 21:21
Odpowiedź na  Bolek

On zatrudnia swoich ludzi? To imić Pan zacny i bogaty 😛

- Reklama -

Ostatnie artykuły