wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Uważajmy na oszustów!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Policjanci przestrzegają przed oszustami! Wczoraj na terenie Jasła doszło do kilku prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na córkę”. Niestety w jednym przypadku próba oszustwa okazała się skuteczna, a mieszkanka Jasła straciła swoje oszczędności. Policjanci poszukują przestępców.

Jasielscy policjanci odnotowali wczoraj kilka prób oszustw metodą „na córkę”. Przestępcy dzwonili do potencjalnych ofiar wybierając numery telefonów z książki telefonicznej. Następnie w słuchawce można było usłyszeć głos kobiety, która przedstawiała się jako córka lub wnuczka i prosiła o pomoc finansową. Opowiadała zmyśloną historię o wypadku lub o problemach finansowych w banku, prosząc jednocześnie o pożyczenie dużych kwot pieniędzy.

Wielu jaślan zachowało czujność i nie dało się oszukać. Niestety w jednym przypadku przestępcy wyłudzili od mieszkanki Jasła kilkanaście tysięcy złotych. Pokrzywdzona odebrała telefon od rzekomej córki, która potrzebowała pomocy finansowej. Dzwoniąca kobieta twierdziła, że jest w banku i potrzebuje pieniędzy, jednak nie jest w stanie odebrać ich osobiście, dlatego wyśle po nie swojego znajomego. Zapewniała także, że odda całą pożyczoną sumę jeszcze w tym tygodniu. Zmanipulowana, zaślepiona chęcią pomocy mieszkanka Jasła po pewnym czasie przekazała nieznanemu mężczyźnie, swoje oszczędności.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom.

Nie dajmy się nabrać na tego typu historie!. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać pieniądze, a potem kontakt się urywa. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym!. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy – zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

KPP Jasło

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły