Moje Jasło - policja

Policjanci przestrzegają przed oszustami! Wczoraj na terenie Jasła doszło do kilku prób wyłudzenia pieniędzy metodą “na córkę”. Niestety w jednym przypadku próba oszustwa okazała się skuteczna, a mieszkanka Jasła straciła swoje oszczędności. Policjanci poszukują przestępców.

Jasielscy policjanci odnotowali wczoraj kilka prób oszustw metodą „na córkę”. Przestępcy dzwonili do potencjalnych ofiar wybierając numery telefonów z książki telefonicznej. Następnie w słuchawce można było usłyszeć głos kobiety, która przedstawiała się jako córka lub wnuczka i prosiła o pomoc finansową. Opowiadała zmyśloną historię o wypadku lub o problemach finansowych w banku, prosząc jednocześnie o pożyczenie dużych kwot pieniędzy.

Wielu jaślan zachowało czujność i nie dało się oszukać. Niestety w jednym przypadku przestępcy wyłudzili od mieszkanki Jasła kilkanaście tysięcy złotych. Pokrzywdzona odebrała telefon od rzekomej córki, która potrzebowała pomocy finansowej. Dzwoniąca kobieta twierdziła, że jest w banku i potrzebuje pieniędzy, jednak nie jest w stanie odebrać ich osobiście, dlatego wyśle po nie swojego znajomego. Zapewniała także, że odda całą pożyczoną sumę jeszcze w tym tygodniu. Zmanipulowana, zaślepiona chęcią pomocy mieszkanka Jasła po pewnym czasie przekazała nieznanemu mężczyźnie, swoje oszczędności.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom.

Nie dajmy się nabrać na tego typu historie!. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać pieniądze, a potem kontakt się urywa. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym!. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy – zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

KPP Jasło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wprowadzić imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.