W dniu 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, w Jaśle i Warzycach miały miejsce uroczyste obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W rocznicę agresji Niemiec na Polskę oddano hołd ofiarom II Wojny Światowej i modlono się w intencji Ojczyzny.
Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP (Fara), gdzie uczestnicy modlili się w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Zbigniew Kraska, który przypomniał tragiczne wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat i ludzi, którzy pomimo, że: Ziemia drżała, kościoły drżały, sypał się tynk i ich sklepienia, jak w tej jasielskiej Farze – modlili się i szukali pomocy u Boga. Dalsze obchody miały miejsce pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary II Wojny Światowej, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu apelu pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczestnicy udali się na płytę rynku, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy pn. „Jasielski wrzesień 1939-1944”.
Podczas uroczystości Maciej Koszarski – wnuk zmarłego w tym roku płk. Stanisława Kostki ps. „Dąbrowa”, przekazał miastu klucz, którym podczas akcji „Pensjonat” posłużono się do zdobycia więzienia gestapo i uwolnienia prawie 180 osadzonych.
Kolejny punkt tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej miał miejsce w Warzycach. Na Cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar II wojny światowej. W asyście pocztów sztandarowych odczytano apel pamięci i złożono kwiaty.
W swoim emocjonalnym przemówieniu Adam Pawluś, Starosta Jasielski podkreślił: To takie patologiczne ideologie, jak faszyzm i komunizm oraz opętani i chorzy przywódcy jak Hitler i Stalin, wraz ze swoimi tzw. elitami, doprowadzili do wybuchu 1 września 1939 roku II wojny światowej – najstraszliwszej w dziejach Europy. Polacy sami nie byli w stanie powstrzymać agresji niemieckiej. Jednak nigdy się nie poddali tworząc Polskie Państwo Podziemne, rząd emigracyjny, podziemne struktury administracji i zbrojny ruch oporu. Jasło i powiat Jasielski doświadczały tego samego co cała Polska.(…) W latach 1940–1944 lasy warzyckie były miejscem masowych mordów dokonywanych przez Niemców. To tutaj spoczywa ok. 5 tys. zamordowanych Polaków, Żydów, Cyganów, Łemków i jeńców sowieckich. W większości ludzie Ci ginęli w masowych egzekucjach. (…) Las Warzycki bywa nazywany „Podkarpackimi Palmirami”. Pomimo że skala zbrodni była znacznie większa niż ta pod Warszawą, to nie utrwaliła się ona w masowej pamięci Polaków. Cmentarz jest znany głównie okolicznym mieszkańcom oraz pasjonatom historii. Naszą rolą jest, aby ofiary tej okrutnej zbrodni nigdy nie zostały zapomniane. Konieczne są także dalsze badania historyczne tych tragicznych wydarzeń, których niestety dotąd nie przeprowadzano. Pamięć historyczna i prawda o niej musi trwać, bo sprawcy zbrodni zawsze zacierają ślady. Ludobójstwo to nie może być zapomniane.
W uroczystościach udział wzięli: Alicja Zając – Senator RP; europoseł Bogdan Rzońca; Maria Kurowska – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele powiatu: starosta Adam Pawlus, wicestarosta Stanisław Pankiewicz, członek zarządu Jan Muzyka; burmistrz Ryszard Pabian wraz z zastępcą Elwirą Musiałowicz – Czech, Przewodniczący Rady Miasta Jasła Henryk Rak; wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy jednostek powiatowych, miejskich i gminnych; harcerze i uczniowie szkół.