wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ukraiński dzień radości i nadziei w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dla wielu jest oznaką ukraińskiej tożsamości narodowej, symbolem pokoju, jedności i nadziei. Tradycyjna wyszywanka, czyli zdobiona haftami koszula obchodziła swoje święto. Z tej okazji w Jasielskim Domu Kultury 30 maja 2023 r. zorganizowano barwny i pełen radości Dzień Kultury Ukraińskiej.

To wydarzenie, które zgromadziło jasielską publiczność jest wyrazem wspólnego braterstwa i prawdziwej jedności z narodem ukraińskim, który walczy o swoją wolność i niepodległość.

– To święto jest świętem narodowym. Na Ukrainie jest ono bardzo lubiane, bo w tym dniu, wszyscy ubierają kolorowe bluzeczki. Te koszule mają nie tylko różne kolory, ale i różne wzory, które stanowią pewną symbolikę, dla każdego regionu Ukrainy. Wyszywanki są przede wszystkim dziedzictwem kulturowym Ukrainy i symbolem ukraińskiej tożsamości narodowej – podkreśliła Kateryna Kryvoruchko, trenerka wokalna z Ukrainy.

Symbole narodowe walczącej Ukrainy, klimatyczne obrazy, kolorowe ukraińskie koszule i bogaty program artystyczny sprawił, że zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy spotkania, mogli sięgnąć do historii i kultury ukraińskiej bogatej w słowa, dźwięki i kolory.

Pieśni i piosenki ukraińskie, szczególnie te w wykonaniu najmłodszych artystów, dostarczyły zgromadzonej publiczności wielu emocji i wzruszeń. Utwór pt.: ,,Boże Ukrainu bereży” zdecydowanie mocno chwycił każdego za serce w nadziei, że Ukraina wkrótce odniesie upragnione zwycięstwo i odzyska pełną wolność.

ŹródłoJDK
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły