wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Tradycyjne Pieśni Podkarpacia w JDK

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Pieśni związane z określonymi porami roku jak i kalendarzem liturgicznym zabrzmiały w Jasielskim Domu Kultury podczas niedzielnego koncertu podsumowującego trzydniowe Warsztaty Śpiewu Tradycyjnego „Do źródeł”. Uczestnicy warsztatów zgłębiali tradycje jasielszczyny i również technikę wykonywania takiego śpiewu polegającą na poszukiwaniu naturalnego, „białego brzmienia” głosu.

– Te warsztaty były bardzo dobrze przyjęte, więc ogromnie się cieszę, że pan Bartosz Gałązka i Agnieszka Bernacka zachowują od zapomnienia tradycyjne pieśni Polski południowo – wschodniej – powitała przybyłych Helena Gołębiowska, dyrektor JDK.

Tradycyjne Pieśni Podkarpacia w JDK
Fot. JDK

– To były wyjątkowe trzy dni. Spotkanie z pieśnią tradycyjną regionu jasielskiego w wielopokoleniowej obsadzie ludzi, którzy stali się kolejnym ogniwem łańcucha żywej tradycji. Żywa tradycja jest przedmiotem naszych – i nie tylko naszych – prac i badań od wielu lat., to jest opowieść o poszukiwaniu ludzi, którzy pamiętają czasy, kiedy życie biegło bardzo niespiesznie, kiedy rytm życia wyznaczały obrzędy doroczne, kiedy towarzyszyła każdej czynności życiowej, każdej chwili, może nie dosłownie, ale metaforycznie pieśń, słowo, melodia. Pieśni dawne, są dziś już niesłyszane, albo słyszane tylko w niektórych miejscach. Żywa tradycja to przekaz od babci do wnuczki, od dziadka do wnuczka. To pieśni, które były śpiewane na tym terenie. Mało kto wie, że południowo – wschodnia Polska, w tym region jasielski z sąsiadującymi terenami to także niezwykły obszar pełen niepowtarzalnych, niespotykanych nigdzie indziej pieśni, melodii, zwyczajów – podkreślił Bartosz Gałązka – badacz i znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski.

Tradycyjne Pieśni Podkarpacia w JDK
Fot. JDK

Etnograf prowadził warsztaty wraz z Agnieszką Bernacką, śpiewaczką, tancerką praktykującą śpiew tradycyjny i taniec ludowy, która jest też dokumentalistką, chroniącą od zapomnienia krajobraz dźwiękowy i kulturowy swego mikroregionu .Warsztaty trwały trzy dni od piątku 9.12. do niedzieli 11.12. 2022 r. ,a tematem ich były tradycje i bogaty dorobek muzyczny naszego regionu ,w tym tradycyjne śpiewy i melodie instrumentalne. Agnieszka Bernacka opowiedziała także jak wyglądał rytm życia związany z czterema porami roku.

Tradycyjne Pieśni Podkarpacia w JDK
Fot. JDK

Bartosz Gałązka zwrócił uwagę na cztery źródła tradycyjnych śpiewów: chorał gregoriański, kulturę dworską, pieśni wojskowe oraz pieśni obrzędowe. Kilka przykładów takich pieśni mogli usłyszeć słuchacze podczas niedzielnego koncertu wieńczącego to wydarzenie. Publiczność wysłuchała różnorodnych utworów. Były to min. pieśni obrzędowe,  oberki, krakowiaki, jak i kolędy.  Zarówno warsztaty jak też koncert udowodniły, że muzyka łączy pokolenia . Wykonawcy to młodzież ale również osoby w sile wieku, dla których muzyka tradycyjna stała się językiem , którym doskonale wszyscy się porozumiewali.

Tradycyjne Pieśni Podkarpacia w JDK
Fot. JDK

Warsztaty odbyły się w ramach przedsięwzięcia „Miasto to ja”, które realizowane jest w ramach projektu „Jasło-moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2020 oraz budżetu państwa. Poznawanie muzycznego dziedzictwa naszego regionu ma służyć wzmocnieniu poczucia bycia częścią lokalnej wspólnoty samorządowej (miasto Jasło-to ja) i podniesienie aktywności mieszkańców.

ŹródłoJDK
- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły