W ubiegłą niedzielę, 27 sierpnia, na stadionie piłkarskim w Tarnowcu odbyły się Dożynki Powiatu Jasielskiego, którym towarzyszyły – XIII Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych Pierogi, Lato z kulturą Powiatu Jasielskiego oraz IV Podkarpacki Festiwal Serów Tradycyjnych, Regionalnych i Ekologicznych.
Dożynki rozpoczęła plenerowa Msza Święta w Sanktuarium MBZ w Tarnowcu. Następnie pochód przemaszerował na stadion piłkarski, gdzie delegacje poszczególnych gmin zaprezentowały swoje dożynkowe wieńce. Gminę Dębowiec reprezentowało KGW Cieklin, gminę Jasło KGW Osobnica, gminę Krempna KGW Krempna, gminę Osiek Jasielski KGW Pielgrzymka, gminę Skołyszyn KGW Święcany, gminę Kołaczyce KGW Bieździadka, gminę Brzyska KGW Brzyska, gminę Nowy Żmigród KGW Toki, gminę Tarnowiec KGW Tarnowiec. Wśród delegacji znalazł się również DPS Folusz.
Zgromadzonych, wraz wójtem gminy Tarnowiec Agatą Augustyn, przywitał Starosta Jasielski Adam Pawluś:
– Jest mi niezmiernie miło powitać wszystkich Państwa na dożynkach powiatowych w Tarnowcu. Wszyscy z dumą podziwiamy dziś okazałe, misternie wyplecione wieńce dożynkowe. Są one symbolem dożynek i doskonale oddają istotę tego, najsilniej wpisanego w kulturę polskiej wsi, święta. Tworzone z płodów ziemi, z darów pól i sadów wieńce dożynkowe są widocznym znakiem bogactwa i obfitości polskiej ziemi (…) Pragnę gorąco podziękować tym, którzy tworzyli te wspaniałe, dożynkowe dzieła.
Starosta zwrócił uwagę na to jak bardzo zmienia się polska wieś. – Do tego, że zmienia się polska wieś nie trzeba nikogo przekonywać. Polski rząd wspiera rolnictwo. Środki, jakie trafiły i nadal trafiają do rolników, są ogromne. Tylko w ubiegłym roku rolnicy z powiatu jasielskiego, w ramach systemów wsparcia, z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymali prawie 30 mln zł. Do Agencji wpłynęło ponad 9,5 tys. wniosków. (…) Z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w ciągu ostatnich pięciu lat do powiatu jasielskiego trafiło ponad 4,5 mln zł. Środki te były wydatkowane m.in. na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych.
Na koniec w imieniu władz Powiatu Jasielskiego i własnym podziękował rolnikom za ich codzienną, ciężką pracę i życzył, aby w następnych latach ziemia przynosiła obfite plony, a wykonywana praca dawała im radość i satysfakcję.
Po przemówieniach zaproszonych gości i symbolicznym dzieleniu chleba uczestników zabawiały występy kapel ludowych. Zagrały kapele KAŚKA, Trzcinicki, Pogórzanie z Bieździedzy, Liwoczanie i Magurzanki. Na miejscu przygotowano szereg atrakcji. Można było spróbować tradycyjnych, lokalnych potraw wśród których nieodmiennie królowały pierogi, obejrzeć kiermasz rękodzieła lub wziąć udział w konkursach i zabawach. Nie zapomniano także o najmłodszych, na których czekały m.in. dmuchańce.
Gwiazdą wieczoru był zespół Brathanki, który zgromadził tłumy mieszkańców powiatu jasielskiego. Publiczność entuzjastycznie przyjęła jego największe przeboje, śpiewając wspólnie z nim „Czerwone korale”.
Dożynki zakończyła Zabawa Taneczna z zespołem TEQUILA.
Na tegorocznych dożynkach powiatowych gościli: Alicja Zając – Senator RP, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Piotr Rycerski – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Aktywów Państwowych, Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Grzegorz Pers – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Ryszard Lisowski – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Robert Snoch – Przewodniczący Rady Powiatu Jasielskiego, Józef Rosół – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Radni Rady Powiatu w Jaśle, Wójtowie i Burmistrzowie, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, firm i instytucji, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Jasielskiego, dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Jasielskiego oraz przedstawiciele stowarzyszeń.