wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Tężnia solankowa w Jaśle jest już gotowa i przygotowana do sezonu!

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Tężnia solankowa powstała w Jaśle w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 r. Pomysłodawcą i autorem projektu była radna Rady Miejskiej Jasła Agnieszka Sobczyk. Końcem grudnia zakończyły się prace nad jej budową na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Przystanek Kwiatowa”.

Tężnia zostanie w pełni uruchomiona wiosną, po ustabilizowaniu się temperatury powietrza na poziomie kilkunastu stopni powyżej 0 st. C. Będzie można z niej korzystać w godzinach otwarcia kompleksu rekreacyjno-sportowego „Przystanek Kwiatowa”.

Tężnia solankowa "Przystanek Kwiatowa" Jasło

Budowla z drewna i gałęzi tarniny ma 8 m długości, 3 m wysokości i 1,8 m szerokości. W jej pobliżu zamontowany został zbiornik na solankę i urządzenia sterujące, na miejsce doprowadzono również sieć wodociągową. Teren w otoczeniu tężni został odpowiednio zagospodarowany (wyłożenie kostką, wykonanie schodów, oświetlenie) i jest objęty monitoringiem. Po ustaniu mrozów odbędzie się rozruch technologiczny, zostaną także wykonane prace wykończeniowe (montaż ławek, leżaków, zasianie trawy, zamieszczenie tablicy informacyjnej wraz z regulaminem korzystania z obiektu).

Tężnia działa na zasadzie grawitacyjnego spływu solanki z górnej części tężni po ułożonych wewnątrz gałązkach tarniny. Z gałązek tarniny solanka intensywnie paruje wytwarzając intensywny aerozol składający się z minerałów i mikroelementów. Proces wytwarzania aerozolu solankowego jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie upalnego i wietrznego dnia, najmniejsze zaś kiedy pada deszcz. Nocą proces tężenia zanika niemal zupełnie.

Zadanie „Opracowanie dokumentacji i budowa tężni solankowej w Jaśle” zostało sfinansowane z budżetu Miasta Jasła w ramach Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok, jego wartość wyniosła 420 tys. zł.

- Reklama -

Podobne artykuły

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
14 stycznia, 2022 12:28

Świetnie tylko wykonana nie w tym miejscu co trzeba!

Ivet
14 stycznia, 2022 12:31
Odpowiedź na  Krzysztof

Inna była umowa pomiędzy mieszkańcami a miastem. Tak się widać szanuje ludzi w Jaśle. Gdybym wiedziała, że tężnia będzie w tym miejscu, to zagłosowałabym na inny projekt. A tak po prostu ukradziono mój głos.

- Reklama -

Ostatnie artykuły