W okresie letnim popularne są spotkania przy grillu lub ognisku. To idealny czas, żeby przetestować też coś nowego. Ognisko szwedzkie, które poza tym, że spełnia swoją praktyczną rolę jest bardzo efektowne i może być ozdobą wieczornych przyjęć na świeżym powietrzu. Podpowiemy jak je wykonać i opiszemy wszystkie jego zalety.
Historia szwedzkiej pochodni
Szwedzkie ognisko, nazywane także szwedzką pochodnią, jest specyficznym ogniskiem wykonanym tylko z jednego kawałka drewna. Pomysł pochodzi od szwedzkich drwali, którzy wykorzystywali odpowiednio nacięte pnie sosen, żeby otrzymać ekonomiczne i wydajne źródło ciepła i światła. Ich wiedzę wykorzystywali także w okresie wojny trzydziestoletniej stacjonujący na otwartych przestrzeniach żołnierze.
Jak przygotować szwedzkie ognisko
Do przygotowania szwedzkiego ogniska będziemy potrzebowali okrągłego pnia z suchego, iglastego drzewa, piłę łańcuchową lub siekierę, rozpałkę grillową, suche igliwie lub trociny.
Najpierw ustawiamy suchy pieniek na stabilnym podłożu, a następnie nacinamy go od góry piłą łańcuchową na krzyż zostawiając około 20 cm podstawy.
W miejscach nacięć tworzymy małe zagłębienie i umieszczamy w nim rozpałkę grillową. Następnie ją podpalamy i ognisko szwedzkie jest już gotowe!
W trakcie spalania ani ogień ani żar nie wydostają się poza obręb pnia, a całość spala się do wewnątrz tworząc zjawiskową pochodnię.
Ognisko szwedzkie jest pod wieloma względami lepsze od tradycyjnych ognisk. Daje równomierne i ekonomiczne źródło ciepła i światła. Jest bezpieczniejsze i pali się naprawdę długo. Dodatkowo tworzy wyjątkową atmosferę, dzięki której wieczorne spotkania na długo pozostaną w pamięci.