wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Szansa na likwidację kolejowego wykluczenia na linii kolejowej 108 relacji Jasło – Stróże

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W dniu 16.01.2023 r. o godz. 11.00 wyruszył pociąg osobowy należący do spółki SKPL Cargo z Jasła do Gorlic.

Od 15 lat na linii kolejowej 108 od miejscowości Stróże do Jasła nie jeżdżą żadne lokalne pociągi z wyjątkiem „Hubala”, który kursuje tylko w piątki i niedziele oraz „Wojaka Szwejka” kursującego w piątki. Do tej pory odpowiedzialni za przewozy regionalne oświadczali, że nie mają taboru do realizacji takich połączeń na tej linii. Okazuje się jednak, że jest chętny przewoźnik i tabor. Co więcej są także parkingi w pobliżu przystanków kolejowych, które umożliwiają dojazd w systemie Park&Ride (zaparkuj i jedź).

Pociągiem do Gorlic podróżował Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Ryszard Pabian –  Burmistrz Miasta Jasła, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn oraz propagator kolei Adam Filar. Na stacji w Bieczu dosiadł się Mirosław Wędrychowicz – Burmistrz Miasta Biecza. Samorządowcy w trakcie drogi mieli okazję dokładnie zapoznać się z nowym składem, który zaprezentował im dyrektor przewozów pasażerskich spółki SKPL Tomasz Przepióra.

Pociąg dojechał do Gorlic gdzie w tamtejszym Starostwie Powiatowym odbyła się robocza narada dotycząca uruchomienia przewozów pasażerskich na linii kolejowej 108 pomiędzy Stróżami a Jasłem. W Stróżach pociąg mógłby być skomunikowany ze składami w kierunku Nowego Sącza i Krakowa, a w Jaśle w kierunku Rzeszowa. Samorządowcy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców dojeżdżających do szkół i pracy. Dyskutowali m.in. o możliwości dowozu pracowników do Stacji Jasło Fabryczna, z uwagi na duża liczbę  ludzi zatrudnionych w tamtej okolicy.

Szansa na likwidację kolejowego wykluczenia na linii kolejowej 108 relacji Jasło - Stróże

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatu jasielskiego, miasta Biecza, powiatu gorlickiego, gmin: Łużna, Moszczenica, Gorlice i Grybów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy ustalić wstępny rozkład jazdy i zwrócili się do przedstawiciela SKPL, który oświadczył, że będzie gotów uczestniczyć we wszelkich przygotowaniach umożliwiających zorganizowanie przewozów.

Po ustaleniu propozycji rozkładu jazdy i ewentualnych kosztów samorządowcy przystąpią do podjęcia rozmów z Zarządem Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego. Perspektywa reaktywacji lokalnych połączeń na linii 108 wydaje się coraz bliższa!

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz
21 stycznia, 2023 21:14

A świstak siedzi i zawija w sreberka…

- Reklama -

Ostatnie artykuły