wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

System rekuperacji – co warto o nim wiedzieć?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

System wentylacji jest jednym z najważniejszych aspektów nowoczesnego domu. Wpływa na samopoczucie i zdrowie członków rodziny. Sprawnie działająca wentylacja pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię. Dzięki niej człowiek może komfortowo wypocząć w przyjaznej przestrzeni.

Czym jest rekuperacja?

Jest to słowo oznaczające odzyskiwanie energii. Współcześnie oznacza system wentylacji mechanicznej, który w aktywny sposób odzyskuje energię cieplną. Stosuje się ją w nowoczesnym budownictwie, w inteligentnych domach. Dzięki ciągłej wymianie powietrza system wentylacyjny utrzymuje świeżość przez cały czas. Jest to bardzo wskazane dla zachowania zdrowia. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w kontekście chorób układu oddechowego, alergii i obecności wirusów. Rekuperacja dostosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniach. Naturalnie kontroluje cyrkulację powietrza i poziom wilgotności, by był optymalny dla każdego domownika.

Tradycyjny sposób wentylacji domu

W rozwiązaniach tradycyjnych wykorzystuje się wentylację grawitacyjną. Charakteryzuję się tym, że nie potrzebuje żadnych urządzeń i filtrów. Jest to system kanałów, które łączą się i wyprowadzają powietrze z domu zwykłymi otworami. Działanie tego systemu opiera się na wyrównywaniu ciśnień między powietrzem w domu i poza nim. Zaletą jest dobre działanie w pomieszczeniach, które nie grzeszą szczelnością. Jeśli pomiędzy oknami i stolarką drzwiową są szpary, to wentylacja działa bez zarzutu. Niestety wadą jest duża utrata ciepła. Energia, która zostaje wytworzona w instalacji C.O. rozchodzi się i jest bezpowrotnie tracona. Dzieje się tak szczególnie podczas zimy, kiedy należy wietrzyć okna. Samo ocieplenie budynku nie gwarantuje, że straty ciepła będą mniejsze. Do tego potrzebny jest dobry system cyrkulacji, który będzie oszczędzał energię.

Zalety korzystania z nowych rozwiązań

Rekuperacja wykorzystuje centralny system wentylacji. Składa się z kilku komponentów i steruje pracą wywietrzników automatycznie. Można tak ustawić wentylację, że będzie mniej aktywna podczas pracy lub nieobecności domowników. W przypadku, gdy w domu znajdzie się więcej osób wentylacja będzie szybciej wymieniała powietrze. Przypuszcza się, że rekuperacja potrafi w ten sposób odzyskać 80-90% traconego ciepła. Jest to zauważalne na rachunkach za ogrzewanie. Kolejną zaletą jest aktywna zmiana powietrza na świeże. Dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci są cały czas usuwane z pomieszczeń. Wpływa to bardzo na samopoczucie domowników. Rekuperator aktywnie filtruje powietrze i usuwa z niego szkodliwe substancje.

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
biuro@wojwent.pl
GSM: 662219907 ul. Leśna 12; 42-165 Lipie k/Częstochowy

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły