wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Starosta jasielski upamiętnił 36. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko już od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskami robotniczymi aktywnie wspierając „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Uczestniczył w procesach tych, którzy byli aresztowani za przeciwstawianie się prawu stanu wojennego.

Jerzy Popiełuszko był traktowany przez komunistów jak najgorszy wróg. Dążenie do prawdy i wolności oznaczało dla ówczesnej władzy walkę z panującym porządkiem. A na to, zważywszy na popularność młodego duchownego, nie mogli sobie pozwolić. Gromadził wokół siebie tłumy, więc zdaniem komunistycznych władz nie miał prawa żyć.

Był brutalnie bity. Związany w ten sposób, aby przy jakimkolwiek ruchu pętla zaciskała się na szyi. Gdy zabójcy wrzucali ciało ks. Jerzego do Wisły, do nóg przywiązali worek wypełniony kamieniami o wadze 11 kg. Twarz ks. Popiełuszki była tak zmasakrowana, że trudno było Go rozpoznać. Relacja ks. Grzegorza Kalwarczyka odtwarza przerażające szczegóły. Między innymi ks. Kalwarczyk przytacza fragment wypowiedzi lekarza: „Stwierdził, że w swojej praktyce lekarskiej nigdy nie dokonywał sekcji zwłok, które wewnętrznie byłyby tak uszkodzone, jak było to w przypadku wnętrza ciała Księdza Jerzego”. – źródło: https://www.vismaya-maitreya.pl

„Solidarność” pamięta

Starosta jasielski złożył dzisiaj kwiaty pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Nic w tym dziwnego, w końcu Adam Pawluś sam był jednym z trybów wielkiej społecznej machiny „Solidarności”. W II 1982 po napisaniu i rozkolportowaniu komunikatu wzywającego do strajku generalnego został zatrzymany i skazany wyrokiem Sądu Wojskowego na 3 lata więzienia i 2 lata pozbawienia praw publicznych, a następnie osadzony w zakładzie karnym w Załężu k. Rzeszowa i Hrubieszowie. Nie bez powodu w 2008 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Mamy nadzieję, że pamięć o bohaterach „Solidarności” nigdy nie przeminie. Po to jesteśmy, żeby ją przekazywać i by trwała w narodowej świadomości po wieki. Chwała bohaterom!

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
koń
20 października, 2020 19:23

Straszne.Przy takim zdjeciu powinniście dać filtr tylko dla dorosłtych

- Reklama -

Ostatnie artykuły