wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Starosta jasielski dzieli się dobrymi wiadomościami podczas briefingu prasowego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Co znajdziesz w artykule:

  1. Nowe miejsca pracy w PGZK Jasiel
  2. Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 na odcinku Jasło – Nowy Zagórz
  3. Przetarg na obwodnicę Jasła

16 września w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyła się konferencja prasowa, podczas której starosta jasielski przekazał do wiadomości publicznej trzy istotne informacje.

Nowe miejsca pracy w PGZK Jasiel

Pierwsza z nich dotyczyła współpracy rozwijającej się między powiatem jasielskim a PGZK Jasiel sp. z.o.o., w ramach której w latach 2020-2024 zawarto 19 umów o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia aż 24 stanowisk pracy na łączną kwotę 681 339 zł.

W ramach zawartych umów utworzono następujące stanowiska pracy:

  • 17 stanowisk pracy w zawodzie kierowca autobusu,
  • 2 stanowiska pracy w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych,
  • 2 stanowiska pracy w zawodzie dyspozytor transportu samochodowego,
  • 1 stanowisko pracy w zawodzie specjalista do spraw organizacji i rozwoju transportu,
  • 1 stanowisko pracy w zawodzie specjalista do spraw logistyki,
  • 1 stanowisko pracy w zawodzie dyżurny ruchu.

Firma Jasiel sp. z o.o. zatrudniając 17 kierowców zakupiła 16 autobusów – w tym 1 autobus obsługiwany przez 2 kierowców w dwuzmianowym systemie pracy. Do zrefundowania pozostała kwota 70.000 zł. na utworzenie kolejnych dwóch stanowisk pracy.

Współpraca z firmą Jasiel układa się bardzo dobrze. Dotychczas dofinansowaliśmy zakup 16 autobusów – co zapewniło stworzenie 17 stanowisk pracy. Współpracujemy również w obszarze szkoleń i refundacji kosztów wynagrodzeń, co wpływa na zmniejszenie bezrobocia.– zaznaczył Janusz Pacher – dyrektor PUP w Jaśle.

PGZK jest organizatorem transportu na terenie całego powiatu jasielskiego, a także poza jego granicami. Podpisujemy z poszczególnymi gminami umowy na organizowanie tych przewozów. Funkcjonujemy na terenie całego powiatu, zlikwidowaliśmy wykluczenie komunikacyjne w całości, bo nie ma takiego miejsca , gdzie nasze autobusy nie dojeżdżają.– zapewnił przewodniczący Zarządu PGZK Jasiel, radny Rady Powiatu w Jaśle – Stanisław Pankiewicz.

Otrzymywane wsparcie pozwala zaoszczędzić środki własne i przekłada się na bezpośrednio na obniżenie kosztów realizacji i finansowania transportu dla gmin i powiatów. – podkreślił Wojciech Czyż – Prezes PGZK Jasiel, dziękując jednocześnie Adamowi Pawlusiowi – staroście jasielskiemu, Januszowi Pacherowi – dyrektorowi PUP w Jaśle oraz wszystkim, którzy przyczynili się do podjęcia tej współpracy.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 na odcinku Jasło – Nowy Zagórz

Kolejna, poruszona podczas konferencji kwestia dotyczyła ogłoszonego 11 września br., przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przetargu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 108 na odcinku Jasło – Nowy Zagórz wraz z budową łącznicy kolejowej Jedlicze – Szebnie”, w zakresie którego przebudowany zostanie układ torowy, wyremontowane, zmodernizowane lub wybudowane zostaną też obiekty inżynieryjne stacje i przystanki osobowe.

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych polegających na przebudowie:

  • linii kolejowej nr 108 na odcinku Jasło – Uherce od km 43,480 do km 116,200;
  • linii kolejowej nr 106 na odcinku Jasło – Jasło Towarowa od km 67,800 do km proj. 70,500;
  • linii kolejowej nr 107 na odcinku Nowy Zagórz – Zagórz od km -0,201 do km 0,997;
  • linii kolejowej nr 617 na odcinku Zagórz R46 – Zagórz R101 od km 0,150 do km proj.0,631;
  • linii kolejowej nr 618 na odcinku Jasło Towarowa – Sobniów od km 2,623 do km 3,020 oraz od km 4,171 do km 4,471.

Mówiąc o ogłoszonym przetargu i tym, jak kluczowym krokiem jest w procesie modernizacji infrastruktury kolejowej na Podkarpaciu, Starosta Jasielski złożył podziękowania za jego ogłoszenie. Zaznaczył, że jest to ogromna szansa dla Powiatu Jasielskiego. Poprzez przeprowadzone prace możliwe będzie przebudowa ulicy Żniwnej, oraz znajdującego się tam przejazdu kolejowego.

Aktualnie przejazd ten jest bardzo wąski, niebezpieczny. Przy przejeździe znajduje się stróżówka, która zostanie rozebrana, nastąpi również przebudowa ulicy, tak by stała się ona bezpieczniejsza. Ponadto powstanie tam przystanek kolejowy Jasło – Sobniów, który jest niezwykle istotny, bowiem umożliwi przejazd pociągów tranzytowych z pominięciem trasy Jasło – Stacja Główna, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu kilkudziesięciu minut. Ponadto, miasto może stać się trasą przejazdu dla pociągów dalekobieżnych, co z kolei znacząco wpłynie na zniwelowanie wykluczenia komunikacyjnego. – zauważył Starosta Jasielski.

Gospodarz Powiatu wspomniał również o innych ważnych zadaniach, które zostaną przeprowadzone w ramach programu modernizacji linii kolejowej 108. Wśród nich znalazły się między innymi rewitalizacja przejścia podziemnego w Jaśle, czy likwidacja przejazdów kolejowych w miejscowości Brzezówka i projektowanym tam nowym odcinku drogi powiatowej, który zamiast kolidować z linią kolejową będzie biegł wzdłuż torów, co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo ruchu kolejowego jak i drogowego.

Chciałabym bardzo podziękować Staroście Jasielskiemu, za podjęcie inicjatywy i prowadzenie rozmów, które owocują uwzględnieniem naszych pomysłów i planów w ogłoszonym przez PKP PLK przetargu. – powiedziała Katarzyna Kaszowicz – dyrektor PZD w Jaśle.

Przetarg na obwodnicę Jasła

Ostatnią dobrą wiadomością tego dnia, była przekazana przez GDDKiA informacja o ogłoszeniu przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Jasła, która zostanie zrealizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Droga będzie mieć ok. 9,7 km długości, w tym ok. 6,7 km przebiegać będzie w nowym śladzie. Powstanie też łącznik w kierunku Jasła o długości niespełna 0,4 km oraz obiekty inżynierskie, skrzyżowania jednopoziomowe i drogi dojazdowe dla zapewnienia połączeń lokalnych. Wybudowane zostaną chodniki, ścieżki rowerowe, urządzenia ochrony środowiska oraz miejsca do kontroli i ważenia pojazdów. Przebudowana zostanie także infrastruktura techniczna.

– Obwodnica Jasła wyprowadzi ruch tranzytowy, który koncentruje się w centrum miasta. Poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, a układ komunikacyjny zostanie odciążony. Zwiększy się też płynność ruchu w samym Jaśle. – zauważył Adam starosta jasielski.

W konferencji wzięli udział: Adam Pawluś – starosta jasielski, Mateusz Lechwar – radny Sejmiku Województwa podkarpackiego, Stanisław Pankiewicz – radny Rady Powiatu w Jaśle, przewodniczący Zarządu PGZK Jasiel sp. z.o.o., Janusz Pacher – dyrektor PUP w Jaśle, Katarzyna Kaszowicz – dyrektor PZD w Jaśle, Wojciech Czyż – prezes PGZK Jasiel sp. z.o.o.;

- Reklama -

Podobne artykuły

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

4 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
carmen
18 września, 2024 11:53

Będzie przecinana jakaś wstęga? Może po rewitalizacji linii kolejowej chociaż poświęcicie tory? Coś tak bez przytupu to wyszło

Marko79
18 września, 2024 20:08
Odpowiedź na  carmen

A po co tam jest ten Urząd Pracy? Za takich pośredników płacimy z naszych podatków! A oni potem dostają podwyżki i premie za wykonywanie swojej roboty. Przecież od tego są i nie potrzeba żadnych konferencji, briefingów prasowych!!! Czy ja robię konferencje prasową z każdym razem gdy dobrze wykonam swoją pracę?!

Piter
18 września, 2024 12:08

A na końcu nawzajem sobie pogratulowali i przyznali premie 😀

Sedi
18 września, 2024 12:15

Odkąd PiS nie rządzi coraz więcej dobrych wieści

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły