wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Spotkanie w sprawie podpisania umowy na dotację dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dzisiaj, 8 grudnia na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle, została podpisana przez Powiat Jasielski umowa w sprawie dotacji na zakup aparatu do diagnostyki molekularnej dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Jasielski Adam Pawluś, Wicestarosta Stanisław Pankiewicz, członek Zarządu Powiatu Jan Muzyka, dyrektor jasielskiego szpitala Michał Burbelka oraz kierownik zakładu mikrobiologii Marlena Skok.

Starosta Adam Pawluś przypomniał intencje radnych Powiatu, którzy na Nadzwyczajnej Sesji 6 listopada br. ustawową większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2020 rok. Powodem zmiany uchwały było zabezpieczenie kwoty 170 tys. zł. na zakup aparatu do wykonywania szybkich testów w kierunku COVID-19 dla jasielskiego szpitala.

Spotkanie w sprawie podpisania umowy na dotację dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle

Jednak po zgłoszeniu przez radnego Janusza Przetacznika błędów formalnych zostało wszczęte postepowanie wyjaśniające przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Rzeszowie, co chwilowo blokowało możliwość realizacji podjętych uchwał.

Dokonana przez Kolegium Regionalne Obrachunkowej Izby w Rzeszowie analiza wskazała, że podjęcie uchwały Nr XXXIII/237/2020 Rady Powiatu w Jaśle w sprawie zmiany uchwały budżetowej zostało uznane jako nieistotne naruszenie prawa, które nie miało wpływu na jej treść.  Dzięki temu rozstrzygnięciu uchwała jest prawomocna i umożliwia podpisanie umowy o dotację na 170 000 zł. dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Michał Burbelka podziękował w imieniu pracowników szpitala i pacjentów Staroście, Zarządowi i Radnym Powiatu. Wskazał przy tym, jak bardzo ważny jest ten zakup dla funkcjonowania szpitala i ochrony zdrowia mieszkańców.

Spotkanie w sprawie podpisania umowy na dotację dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle

Cieszę się, że mogliśmy dzisiaj podpisać tą umowę. Dziś na pewno możemy powiedzieć, że pandemia zwalnia, ale wtedy kiedy ja wnioskowałem o dotacje na zakup tego aparatu niestety pandemia była w pełni rozwoju i wcale nie ma pewności co do tego, czy następna fala pandemii znowu nie nadejdzie. Październik i listopad pokazały jak ciężko jest funkcjonować.

Moja prośba do zarządu powiatu spotkała się z dużym zrozumieniem. Wyszło jak wyszło z tymi wątpliwościami prawnymi, na szczęście okazały się one absolutnie nieistotne. Będziemy mogli wykonywać badania głównie na potrzeby SOR-u, żeby nie blokował całego szpitala. Będziemy wykonywać też badania też dla pacjentów i dla pracowników. Myślę, że to jest konieczne i potrzebne urządzenie. Rozwój pandemii jest nieprzewidywalny. Równie dobrze może się ona zacząć wygaszać w lutym i marcu, a równie dobrze możemy się spotkać z trzecią falą. Jeśli pragniemy pokoju musimy się szykować do wojny.

Pragnę przypomnieć, że jeszcze w marcu tego roku jedynym laboratorium, które wykonywało tego typu badanie genetyczne, żeby określić obecność wirusa SARS-COV-2, był Narodowy Instytut Leków w Warszawie. Potem laboratoria sanepidów wojewódzkich, a później już liczne laboratoria prywatne o dużej przepustowości. Szpitale powiatowe nie miały tego typu aparatów, bo nie było takiej potrzeby. Ale druga fala pandemii pokazała, że może być dziennie 28 000 pacjentów i nawet najlepsze laboratorium genetyczne może się w końcu zakorkować. Dlatego warto mieć takie urządzenie.

Jak sami Państwo wiecie, medycyna na całym świecie opiera się teraz na diagnostyce.

Marlena Skok - spotkanie w Starostwie Powiatowym w Jaśle

Głos zabrała także Marlena Skok – kierownik zakładu mikrobiologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle:

Będziemy wykorzystywać to urządzenie do diangnostyki tego co jest najpilniejsze, czyli diagnostyki SARS-COV-2 – wirusa, który teraz sieje takie spustoszenie. Dodatkowo poza SARS-COV-2 aparat będzie mógł wykrywać inne patogeny, które są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego. Więc nie chodzi tylko o SARS-COV-2. Wszystkie problematyczne decyzje jakie będzie musiał podjąć lekarz będzie mógł teraz oprzeć na bardzo wiarygodnym wyniku genetycznym. Dostępny jest również panel do diagnostyki chorób i zakażeń przenoszonych drogą płciową, wiec to nie jest tak, że jeżeli pandemia się skończy to nie wykorzystamy tego aparatu. Na pewno go wykorzystamy.

Dzięki Państwa decyzji nasze laboratorium wkracza na nową drogę diagnostyki genetycznej, dlatego dziękuję bardzo w imieniu laboratorium, ale też wszystkich pacjentów, którzy na tym skorzystają.

Starosta Jasielski podziękował dyrektorowi Michałowi Burbelce oraz całemu personelowi Szpitala Specjalistycznego w Jaśle za skuteczną pracę, sprawne działanie szpitala i dobre przygotowanie w zwalczaniu koronawirusa. Zapewnił jednocześnie o dalszej pomocy, wymieniając kolejne zadania, które należy zrealizować: modernizację oddziału pediatrii, budowę nowego oddziału psychiatrycznego i lądowiska dla SOR.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły