wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Samoobrona kobiet z wojskiem na Przystanku Kwiatowa w Jaśle

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Dzisiaj (27 maja) na Przystanku Kwiatowa w Jaśle odbyły się zorganizowane przez wojsko bezpłatne zajęcia z samoobrony dla kobiet. W szkoleniu mogło wsiąść udział 40 dorosłych pań, które wcześniej zgłosiły chęć udziału. W trakcie szkolenia można było również nabyć umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zapoznać się z ofertą Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Weekendowe szkolenia z zakresu samoobrony dla kobiet realizowane są w każdym województwie od 27 maja do 20 sierpnia. Instruktorami są doświadczeni żołnierze, którzy uczą podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. Kursantki mogą poznać techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach i dowiedzieć się jak postępować w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Każda z uczestniczek szkolenia otrzyma po jego ukończeniu pamiątkowy certyfikat.

Samoobrona dla kobiet z wojskiem na Przystanku Kwiatowa w Jaśle

Gościem specjalnym wydarzenia była Izabela Marcisz – polska biegaczka narciarska, mistrzyni świata młodzieżowców z 2021 i wicemistrzyni z 2023, dwukrotna wicemistrzyni świata juniorów.

To przedsięwzięcie pozwala kobietom nabyć podstawowe umiejętności w zakresie samoobrony, co oby się nie przydało, ale w sytuacji zagrożenia może uchronić przed potencjalnym napastnikiem. Samo szkolenie również w teorii określa jak unikać niebezpiecznych sytuacji, w których kobiety mogą czuć się zagrożone. Warto pamiętać, że pierwszą, podstawową formą samoobrony jest unikanie zagrożeń – mówił Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji. ppłk mgr Andrzej Nykiel.

Oprócz zajęć z samoobrony można było zapoznać się z bronią i wojskowym wyposażeniem. Na miejscu swoje stanowiska mieli przedstawiciele 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 21. Batalionu Dowodzenia, Regionalnego Centrum Informatyki z Krakowa oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Jaśle.

Szczególnie dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się wojskowe pojazdy i karabiny. Żołnierze chętnie poświęcali im uwagę odpowiadając na pytania i prezentując wyposażenie. Niektórzy mieli nawet okazję poczuć się jak prawdziwi snajperzy przyjmując leżącą pozycję z karabinem.

Samoobrona dla kobiet z wojskiem na Przystanku Kwiatowa w Jaśle

Przystanek Kwiatowa odwiedziła również Senator Alicja Zając, która nie kryła swojej wielkiej sympatii do wojska.

Takie szkolenia to wspaniała sprawa. Nasze wojsko pomaga kobietom, aby czuły się bezpieczniej. To nie tylko umiejętność obrony podczas napadu, ale także budowanie pewności siebie. Chodzi o to, żeby kobiety umiały sobie poradzić same w krytycznej sytuacji, do czasu aż nie przyjdzie pomoc. Wszystko to, czego dzisiaj uczy wojsko można też traktować jako pewną formę sportu i sposób na pozyskanie dobrej kondycji. Ogromnie się cieszę, że 40 pań w Jaśle przyszło na takie szkolenie. Widać ogromne zaangażowanie i niezależnie od wieku wszystkie świetnie sobie radzą – zauważyła Alicja Zając.

Zajęcia z samoobrony dla kobiet prowadzone są przez cały weekend na Przystanku Kwiatowa w Jaśle. Kolejne odbędą się 17-18 czerwca w Mielcu i  24-25 czerwca w Łańcucie. Na zakończenie szkolenia nie zabraknie oczywiście kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka. Zapraszamy!

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta N
27 maja, 2023 23:49

Powinni uczyć używania paralizatora i gazu pieprzowego. Uczyć jak stanowczo odpowiadać na zaczepki. Żadna kobieta nie da rady facetowi. Pozostaje profilaktyka, czyli to co mówił ppłk, żeby unikać zagrożeń i mocna postawa kobiety. Czasem wystarczy stanowczy podniesiony ton głosu, żeby onieśmielić natręta.

- Reklama -spot_img

Ostatnie artykuły