wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Regionalizacja obostrzeń. Czy powiat jasielski znajdzie się w czerwonej strefie?

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

To już praktycznie przesądzone! Minister Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek, że przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń covidowych, podział kraju na strefy będzie funkcjonował na poziomie powiatów. Co to oznacza dla powiatu jasielskiego i Podkarpacia?

Podział na strefy – powiat jasielski czekają obostrzenia

Podobnie jak podczas poprzednich fal koronawirusa, będzie brany pod uwagę podział kraju na trzy strefy – zieloną, żółtą i czerwoną.

Strefy będą wyznacze w oparciu o „przeskalowanie” liczby zakażeń i ilość szczepień wykonanych w powiatach. Biorąc pod uwagę, że w województwie podkarpackim było najmniej szczepień przeciwko COVID-19 można z dużą dozą pewności przyjąć, że powiat jasielski znajdzie się w strefie czerwonej. Najwięcej szczepień na Podkarpaciu zostało wykonanych w Rzeszowie, który być może uniknie radykalnych obostrzeń.

– Dlaczego? Dlatego, że patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach np. powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to jednak to zróżnicowanie jest o tyle duże wewnątrz województw, że ten poziom definiowania stref, uwzględniający wskaźnik wyszczepienia powinien zejść piętro niżej, a więc na poziom powiatowy – tłumaczył Niedzielski.

Podwójne przeskalowanie progów strefy żółtej i czerwonej

Dotychczas podstawowym elementem definiującym strefę była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Liczba od 6 do 10 tysięcy oznaczała strefę żółtą, a od 12 strefę czerwoną.

Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji – uzasadniał Niedzielski.

„Podwójne przeskalowanie” oznacza podniesienie tych progów – dla strefy żółtej z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej z 12 do 24.

Przy wyznaczaniu stref brany ma być ponadto pod uwagę poziom wyszczepień. – Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą – wyjaśnił Niedzielski.

Szczepienia przeciwko COVID-19 na Podkarpaciu

Pod względem szczepień przeciwko COVID-19 Podkarpacie wypada najgorzej ze wszystkich województw. Na pierwszym miejscu znajduje się województwo mazowieckie, na drugim śląskie, a podium zamyka najbliższe nam województwo małopolskie.

Szczepienia w województwach według gov.pl/web/szczepimysie

  • 5171 mazowieckie
  • 3636 śląskie
  • 3239 małopolskie
  • 3225 wielkopolskie
  • 2768 pomorskie
  • 2229 dolnośląskie
  • 2035 łódzkie
  • 1985 podkarpackie

Do tej pory wykonano  35 865 591 szczepień. Pierwszą dawką zostało zaszczepionych 19 067 446, a obiema dawkami 16 798 145. Liczba osób w pełni zaszczepionych to 18 489 092 osób.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły