wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Przed Tobą wybór szkoły średniej? Wskazówki dla młodzieży z powiatu jasielskiego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Od tego, jaką szkołę średnią wybierzesz, zależy nie tylko kilka najbliższych lat nauki. To często decyzja, która może zaważyć o całej przyszłości. Możesz wybrać placówkę, która ułatwi Ci szybkie zdobycie zawodu i wejście na rynek pracy albo taką, która będzie przepustką na studia wyższe. A co, jeśli marzy Ci się edukacja w dużym, wojewódzkim mieście? To możliwe, nawet jeśli nie pochodzisz z zamożnej rodziny i mieszkasz w małej miejscowości.

Liceum, technikum, a może branżówka?

Jeśli jesteś uczniem podstawówki w powiecie jasielskim, masz całkiem spory wybór szkół średnich, w których możesz kontynuować naukę. Minus jest taki, że zdecydowana większość z nich znajduje się w samym Jaśle, więc dla osób z dalszych miejscowości wiąże się to z dojazdami. Możesz jednak decydować pomiędzy liceami, technikami a szkołą branżową. Na czym polega różnica między nimi?

Branżówka to dobra opcja dla osób, którym zależy na szybkim zdobyciu fachu. Nauka w niej trwa trzy lata i po tym czasie jesteś gotowy do wykonywania zawodu usługowego, budowlanego czy związanego z gastronomią i branżą spożywczą.

Kompetencje niezbędne do pracy w branży budowlanej, elektrycznej, spedytorskiej, logistycznej czy mechanicznej, zdobędziesz także w technikum. Tu nauka trwa pięć lat, nie zamyka jednak drogi na studia wyższe.

Liceum ogólnokształcące wybierają osoby, które planują dalszą naukę na wyższej uczelni. Licealne klasy są sprofilowane pod kątem zainteresowań i predyspozycji, np. humanistycznych lub ścisłych. Po czteroletniej nauce w liceum nie zdobędziemy jednak kwalifikacji zawodowych, dlatego konieczne jest dalsze pogłębianie wiedzy.

A co, jeśli chcesz się uczyć w dużym mieście?

Jest wielu utalentowanych uczniów, którym wydaje się, że nauka w dużych ośrodkach, takich jak np. Krosno, jest dla nich niedostępna, np. ze względu na odległość czy koszty utrzymania. Istnieją jednak organizacje, takie jak Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego, która za cel obrała sobie wyrównanie dostępu do edukacji dla uczniów i uczennic z małych miejscowości. Jeśli więc marzy Ci się dobre liceum lub technikum, np. w Krośnie, zapoznaj się z programem Horyzonty.

Z myślą o uczniach z małych miejscowości powstał Program Stypendialny Horyzonty. Jeśli spełnisz odpowiednie kryteria, możesz liczyć na wsparcie finansowe, pozwalające na pokrycie kosztów zamieszkania i wyżywienia w bursie, biletów komunikacji miejskiej, a nawet kursów językowych.

Beneficjenci Horyzontów wyjeżdżają także na obozy organizowane w trakcie wakacji i ferii zimowych. Przez cały rok wsparcie zapewniają im koordynatorzy i koordyntorki programu, do których można zwrócić się z każdym problemem. To także dobra wiadomość dla rodziców uczniów i uczennic, którzy niekiedy obawiają się wyjazdu pociechy do odległego miasta. Jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości i dowiedzieć się więcej o nauce w dużym mieście, posłuchaj podcastu „Ponad Horyzont” Fundacji EFC.

- Reklama -

Podobne artykuły

- Reklama -

Ostatnie artykuły