wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Strona głównaAktualnościProtest pod Urzędem Miasta przeciwko wycince drzew

Protest pod Urzędem Miasta przeciwko wycince drzew

Dzisiaj pod Urzędem Miasta w Jaśle zebrała się grupa oburzonych mieszkańców, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec wycinki drzew na trasie wytyczonej ścieżki rowerowej. Protestujący, jak sami pisali w wydarzeniu na Faceboooku, nie zgadzają się na ogołacanie miasta ze starych, zdrowych drzew pod nieprzemyślane inwestycje związane z rewitalizacją.

Protestujący sprzeciwiają się przede wszystkim:

  • wycince 4 kasztanowców na ul. Jagiełły,
  • wycince 9 różnych drzew na ul. Słowackiego,
  • wycince 11 drzew na ul. Rejtana
  • wycince drzew na ul. Czackiego w okolicach I Liceum Ogólnokształcącego
  • planowanej przez Starostwo Powiatowe wycince 80 drzew okalających Szpital w Jaśle

Budowa ścieżki rowerowej ma za zadanie: powiązanie komunikacyjne obiektów rewitalizowanych na terenie miasta (…) na odcinku Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości – ul. Czackiego – Park Miejski – Ogródek Jordanowski. Ścieżka połączy komunikacyjnie wszystkie obszary rewitalizowane w ramach projektu przebiegając wzdłuż istniejących ulic (jako infrastruktura drogowa) oraz po przestrzeniach publicznych stwarzając nową atrakcję rekreacyjną w mieście, przyczyniając się do utworzenia proekologicznego i bezpiecznego dostępu do obszarów i obiektów rewitalizowanych, a zatem do zwiększenia ich dostępności. [Lokalny Program Rewitalizacji dla Jasła na lata 2014-2023]

TAK dla inwestycji. NIE dla niszczenia środowiska.

W związku z budową ścieżki rowerowej, która ma służyć rozwojowi transportu przyjaznego środowisku powinno się unikać niszczenia tego środowiska. Nie jesteśmy przeciwko samej inwestycji, ale uważamy, że powinna być zrealizowana przy zachowaniu maksymalnej możliwej ilości drzew na trasie jej przebiegu. Nie zgadzamy się na wycinkę pięknych i zdrowych drzew, przez co ul. Jagiełły zmieni się w betonową pustynię. Popieramy wsparcie dla transportu rowerowego, ale uważamy za bezcelowe i szkodliwe dla miasta oraz mieszkańców wycinanie zieleni miejskiej. [Fragment petycji Stop wycince drzew w Jaśle przy ul. Jagiełły, którą podpisało prawie 1000 osób, w tym 675 online!]

Protestujących wspierał radny Krzysztof Czeluśniak

Zapytaliśmy o zdanie naszych Czytelników. Wyniki ankiety wskazują, że 80,51% sprzeciwia się wycince drzew, natomiast 19,49% uważa, że powinno się wyciąć drzewa kolidujące z wyznaczoną trasą ścieżki rowerowej. [Link do ankiety na naszej stronie]

Czy istnieje sposób na pogodzenie spornych kwestii?

Zabudowa naszego miasta uniemożliwia poszerzenie pasa drogi, a co za tym idzie poprowadzenie ścieżki rowerowej tak, żeby wycinka drzew nie była konieczna. Jedyną opcją mogłoby być poprowadzenie ścieżki  w innym miejscu. Najrozsądniejszą trasą wydają się być wały przeciwpowodziowe, z których zawsze korzysta wielu rowerzystów, spacerowiczów i biegaczy. Czy takie rozwiązanie jest realne?

Wałami przeciwpowodziowymi zarządza Państwowe  Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Zagospodarowanie tych przestrzeni wymagałoby umowy na dzierżawę korony wału lub jej części na potrzeby budowy ścieżek rowerowych i działania związane z jej późniejszym utrzymaniem.

Na miejscu obecni byli także reporterzy Polsatu

Czy głos mieszkańców zostanie wysłuchany?

Prace nad budową ścieżki rowerowej są na bardzo zaawansowanym etapie, dlatego ich przerwanie lub skorygowanie trasy jest mało prawdopodobne. Głos w tej sprawie zabrał Urząd Miasta w Jaśle wyjaśniając sytuację i uspokajając mieszkańców:

Miasto żyje swoim życiem, rozwija się i zmienia. Tak jest i teraz kiedy ruszają inwestycje związane z budową ścieżki rowerowej od MOSiR-u do Ogródka Jordanowskiego, a także realizacją projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego”. Inwestycje te wymuszają usuniecie drzew na ul. Jagiełły, Słowackiego, Czackiego. Stąd też już wcześniej zaplanowano kilkadziesiąt nowych nasadzeń, które pojawią się jesienią na terenie całego naszego miasta, z naciskiem by uzupełnianie zieleni odbywało się w ścisłym centrum miasta. [Źródło: Urząd Miasta w Jaśle]

Protest pod Urzędem Miasta przeciwko wycince drzew

Protestujący liczyli na możliwość bezpośredniego przedstawienia Burmistrzowi swoich racji. Nie doszło to jednak do skutku z powodu jego nieobecności w Urzędzie Miasta. Delegacja protestujących została przyjęta w kancelarii Urzędu Miasta Jasła przez zastępcę Burmistrza Miasta Elwirę Musiałowicz-Czech. Po oficjalnym złożeniu petycji otrzymali zapewnienie, że zostanie ona opublikowana oraz że władze publicznie się do niej ustosunkują.

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.

16 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o

16 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Owen
25 lipca, 2019 19:19

Dużo młodych myslących ludzi to daje nadzieje

Patryk
25 lipca, 2019 19:27
Odpowiedź na  Owen

Ja bym zamiast drzew wyciął tych starych ramoli, którzy od komuny rządzą na różnych posadach. Nie ważne czy w samorządzie czy w rządzie. Przyszłością tego miasta są tacy ludzie jak na zdjęciach powyżej. Obecnym władzom już podziękujemy.

Wandzia
25 lipca, 2019 21:46
Odpowiedź na  Patryk

ja chciałabym przypomnieć, że rada miasta została po ostatnich wyborach bardzo odmłodzona. co więcej świętowano wielkie wyzwolenie od PiSu. i co ci młodzi, nie-pisowi radni zdziałali?

Marta
25 lipca, 2019 21:57

Pytanie do urzędników: ile potrzeba małych sadzonek, żeby spełniły funkcje dorosłego drzewa? Kto kontroluje jak nowo nasadzone drzewa się rozwijają? Ile z nich się przyjmuje a ile usycha? Jasło nigdy nie będzie miastem biznesu i wielkiej produkcji. Jedyną szansą dla nas jest stworzenie przyjaznego dla przyjezdnych środowiska, w których będą się dobrze czuli i będą chcieli wracać. Wycinka drzew temu nie sprzyja i nie sprzyja zdrowiu naszych dzieci. Dajcie ludziom żyć!

młoda
25 lipca, 2019 22:37
Odpowiedź na  Marta

wystarczy popatrzeć jak rosną drzewka nasadzone w miejsce żywopłotu od mostu do nowego cmentarza – bardzo powoli i nie każdemu się to w ogóle udaje

WANDA
26 lipca, 2019 00:54

Bardzo słusznie ze narescie mieszkancy mego miasta Jaslo sie obudzili jak mozna było zdrowe drzewa na Czackiego wyciąc niech Ratusz na swych posesjach wycina a nie puca naszego miasta tylko beton i klepisko ,Przyroda daje nam życie a ludzie wszystko niszczą kto siedzi w naszym Ratuszu ludzie bez mozgu,jestem daleko ale sercem blisko czytam wszystko co sie dzieje w mym miescie

bodzio
26 lipca, 2019 13:57

Jak się ludziom nie podoba jak działają władze to mają prawo to wyrazić. Skoro jest 1000 podpisów to myślę, że to nie są wymysły garstki osób zbzikowanych na punkcie ekologi . Niech teraz władza i radni się martwią co z tym zrobić.

Misio
3 sierpnia, 2019 21:56
Odpowiedź na  bodzio

Radni są bezradni! 😀 😀 😀

kamila89
7 sierpnia, 2019 20:32

Wystarczyło kilkadziesiąt osób żeby się burmistrz ugiął. To pokazało, że władza się boi i zaczyna się liczyć z wyborcami. Wielkie brawa dla tych, co brali udział w proteście!

Wycinka drzew
21 sierpnia, 2019 11:03

Brawa dla tych ludzi. Takie protesty budują naszą świadomość i coraz więcej osób zwraca uwagę na problem coraz mniejszej ilości zieleni w przestrzeni publicznej, a co za tym idzie gorszą jakość powietrza, wyższe temperatury czy podtopienia po nawet najmniejszym deszczu.

Igor
29 sierpnia, 2019 20:56

A jaką kreację na tą okazję miała Sz. P. Burmistrz?

moki
25 lipca, 2019 18:27

Ale tłumy. Garstka ludzi, pewnie większość „politycznych.”

Zośka
25 lipca, 2019 18:35
Odpowiedź na  moki

Jasne „polityczni” a zwłaszcza te dziewczęta… Pomimo sezonu urlopowego i pory dnia, w której każdy jest w pracy i tak się zebrało dość ludzi. Dobrze, że ktoś myśli i nie dopuszcza do bezmyślnego usuwania drzew. Szacunek dla tych, którzy przyszli!

Megi
25 lipca, 2019 23:20
Odpowiedź na  moki

To trzeba było pójść było by więcej!!! Pozdrawiam ?

lolek
26 lipca, 2019 14:13
Odpowiedź na  moki

garstka odważnych pokazała, że można, że da się. myślę, że przetarli szlak i teraz coraz więcej ludzi, coraz odważniej przyłączy się do tej akcji.

Oni
25 lipca, 2019 22:19

Ale tej osoby co robi najwięcej szumu i sama wycinala drzewa koło swojego domu to nie ma!!!

Najnowsze artykuły