wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Premiera filmów „Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła”

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Zapraszamy na premierę filmów „Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” która odbędzie się 7 czerwca br. (piątek) o godzinie 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. S. Okrzei 7). Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami filmów.

Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki dla wszystkich zainteresowanych do odbioru będą czekały na na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury od dnia 03.06.2019 r.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie i prosimy o informowanie o nim Państwa widzów, czytelników i słuchaczy.

„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” dwa filmy dzięki, którym nazwiska znane z tablic pamiątkowych, nazw placów i ulic mogą zmaterializować się w naszej wyobraźni, stać się bliższe i bardziej realne. Choć wiedza o nich dostępna jest w literaturze i archiwach to medium filmowe pozwala biografiom bohaterów ożyć na nowo, stwarza świat wizualny, w którym mogą zamieszkać, znajduje także dla nich współczesny kontekst.

Filmy powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. Dotychczas miały miejsce trzy jego edycje, a łączna pula wsparcia wyniosła 240 tys. zł. W 2018 roku ze środków Podkarpackiej Kroniki Filmowej wsparcie finansowe otrzymało 6 produkcji.

Hugo Steinhaus

Światowej sławy matematyk, profesor, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma „Studia Mathematica”. Urodził się na Podkarpaciu, w Jaśle i tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego biografia związana jest m.in. ze Lwowem, Krakowem, Wrocławiem gdzie dożył ostatnich swoich dni jednak to w Jaśle miał nadzieję spędzić starość, wojna przekreśliła jego plany:

„…W połowie grudnia 1944 roku doszły do nas wiadomości o zrównaniu z ziemią Jasła. Moja rodzina straciła cały majątek, a moje marzenia spędzenia starości w naszym domu rodzinnym zostały unicestwione. Straciliśmy nasze oparcie i we Lwowie i w Jaśle…”.

W filmie „Hugo z Jasła” poznajemy Hugona Steinhausa dzięki opowieściom członków rodziny, oraz pasjonatów, także młodych ludzi, dla których jest on ważną postacią. Odwiedzamy miejsca z nim związane, poznajemy anegdoty. Śladami biografii i spuścizny uczonego prowadzą nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Ziemi Jasielskiej, przedstawiciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, laureaci konkursu matematycznego jego imienia.

W realizacji filmu wsparcia udzieliło Miasto Jasło oraz firma PPHU „Gamart” S.A.

„Sklep Schaittra”

Film przedstawiający wyjątkową postać Ignacego Schaittra (1805-1885), przedstawiciela kupieckiej „dynastii” Schaittrów, który początkowo z ojcem Tomaszem (od 1827 roku), a pod koniec życia z synem Ludwikiem i bratem Ferdynandem prowadził prężną działalność kupiecką w Rzeszowie. Ignacy zapisał się w historii miasta nie tylko dzięki handlowi, był zapalonym naturalistą – w dzisiejszym znaczeniu przyrodnika, działaczem społecznym, filantropem, lobbystą w sprawach miasta. Długo by wymieniać jego zasługi docenione już za życia nadaniem w 1875 roku tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Oglądając „Sklep Schaittra” przeniesiemy się na jeden dzień do galicyjskiego Rzeszowa XIX wieku do wnętrz sklepów, magazynów, palarni kawy, pokoików czeladników i ogrodu zwanego Schaittrówką. Poznamy sprawy jakie mogły takiego dnia sprzed prawie dwustu laty zajmować mieszkańców miasta. Film ma formę prostej animacji, której autorzy z precyzją i w detalach, postarali się oddać atmosferę tamtego czasu.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły