wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Powiat Jasielski planuje rozbudowę drogi powiatowej Nr 1835R Kołaczyce – Brzyska – Brzyska przez wieś

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Ze względu na planowaną rozbudowę drogi krajowej nr 73 i konieczność organizacji objazdów, Powiat Jasielski planuje poszerzenie drogi powiatowej Nr 1835R Kołaczyce – Brzyska – Brzyska przez wieś, na odcinku od skrzyżowania z dk73 w kierunku targowiska w Kołaczycach. Realizacja tej inwestycji była tematem spotkania władz powiatowych i gminy Kołaczyce.

Wczoraj, tj. 25 września 2023 r., w Domu Dziecka w Kołaczycach odbyło się spotkanie robocze, z udziałem Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, radnej Rady Powiatu w Jaśle Magdaleny Stasiowskiej, Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle Katarzyny Kaszowicz, Burmistrza Miasta i Gminy Kołaczyce Stanisława Żygłowicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Edwarda Zbyluta oraz radnych Gminy Kołaczyce, po którym zorganizowano briefing prasowy.

Przedmiotem rozmów było wypracowanie wstępnej koncepcji rozbudowy drogi powiatowej nr 1835R Kołaczyce – Brzyska – Brzyska przez wieś, na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 73 (ulica Burmistrza Wiejowskiego) w kierunku mostu na rzece Wisłoce (ulica Bohaterów Monte Cassino).

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przebudowa drogi jest niezbędna i konieczna w perspektywie rozbudowy dk73.

– Wspólnie doszliśmy do wniosku, że należy poszerzyć drogę powiatową prowadzącą do mostu w Kołaczycach. Wszystkim nam zależy na tym, aby ta droga spełniała warunki umożliwiające przejazd pojazdów o nieograniczonym tonażu. – mówił podczas briefingu prasowego Starosta Jasielski Adam Pawluś. – Firma Promost Consulting sp. z o.o. w Rzeszowie, która reprezentuje Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie, jest na końcowym etapie koncepcji programowej zachodniej obwodnicy miasta Jasła i zwróciła się do nas o opinię, żebyśmy podali możliwości zorganizowania objazdów na czas budowy drogi 73 na terenie miasta Jasła. Konkretnie na odcinku od „Zajazdu Pod Skałą” do Podzamcza. Ten odcinek będzie wyłączony z ruchu. Aby umożliwić dojazd do miasta, do stref przemysłowych, pozostaje nam głównie ten przejazd przez most, ale obecna droga nie spełnia warunków technicznych więc chcemy uruchomić procedurę projektową w nowym budżecie Powiatu Jasielskiego na 2024 rok. Pan burmistrz, wraz z radnymi, wspierają to zadanie. Po wykonaniu projektu Starosta Jasielski, jako organ administracji, wyda odpowiednią decyzję wywłaszczającą. Nie będzie jakiś dotkliwych wywłaszczeń. Jeden budynek drewniany, który jest przeznaczony do sprzedaży, będzie musiał ulec rozbiórce. Natomiast duża część gruntów należy do miasta i gminy Kołaczyce. Więc mam nadzieję, że również gmina zrezygnuje z odszkodowania. Tym sposobem umożliwimy dojazd do Jasła drogą powiatową nr 1313, czyli Błażkowa – Jasło i w odwrotnym kierunku. Kierunek krośnieński będziemy sugerowali, żeby Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyznaczyła na autostradzie i drogami wojewódzkimi, czyli przez Wielopole Skrzyńskie. Natomiast inne pojazdy będziemy kierować od miejscowości Kołaczyce w stronę Lubli. Niezbędnym będzie wykonanie ruchu wahadłowego na dwóch mostach, które znajdują się w miejscowości Bieździadka. Tam jest przewężenie na drodze powiatowej. Żeby dwa duże pojazdy się tam zmieściły to trzeba będzie wykonać ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną. – wyjaśniał Starosta.

Żeby wprowadzić takie rozwiązanie konieczne jest poszerzenie niespełna 140-metrowego odcinka ulicy Bohaterów Monte Cassino w Kołaczycach, który ze względu na gęstą zabudowę stanowi wąskie gardło, co uniemożliwia swobodny przejazd pojazdom o pełnej nośności.

Podczas spotkania ustalono, że przebudowywany odcinek będzie miał parametry drogi klasy „Z”, czyli jezdnię o szerokości sześciu metrów i jednostronny chodnik o szerokości 2 metrów, który odseparuje ruch pieszy od kołowego.

Poszerzenie drogi powiatowej Nr 1835R Kołaczyce – Brzyska – Brzyska przez wieś

Mam nadzieję, że to się nam uda wykonać w ciągu dwóch lat, bo jest to o tyle pilna sprawa, że prawdopodobnie w ciągu dwóch lat Generalna Dyrekcja wykona projekt i przystąpi do prac budowlanych na tej zachodniej obwodnicy miasta Jasła.– mówił Starosta.

Na chwilę obecną nie są znane szacunkowe koszty, ani źródło finansowania tej inwestycji.

Jeżeli Rada Powiatu podejmie uchwałę budżetową jeszcze w tym roku, to będzie można ogłosić przetarg na wykonanie projektu wraz z decyzją ZRID, czyli decyzją, którą wyda Starosta celem poszerzenia wywłaszczenia tych niezbędnych nieruchomości i nastąpi wypłata odszkodowań. Po zakończeniu tego procesu planowania, będzie można ogłosić przetarg, albo najpierw trzeba będzie wystąpić o środki zewnętrzne. Nie wiemy dokładnie, ile to może nas kosztować. Nie ma szacunkowych kosztów. Myślę, że nie więcej niż 2-3 miliony złotych może kosztować ta inwestycja, może trochę mniej. Powiat wystąpi z wnioskiem do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To 60% dofinansowania, więc pozostała kwota będzie pochodzić ze środków budżetu powiatu, a może i budżetu miasta i gminy Kołaczyce, jeżeli rada wesprze tę inwestycję.– tłumaczył Starosta.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że na chwilę obecną jest to jedyne rozwiązanie, które zapewni uczestnikom ruchu dostęp z Kołaczyc do węzła w Kłodawie i do Jasła.

- Reklama -

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kołaczyce
27 września, 2023 08:23

Kolejna wyborcza ustawka? Trzeba się było za to brać już dawno temu a nie przed wyborami.

- Reklama -

Ostatnie artykuły