wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Powiat jasielski obchodził Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Drugiego kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Powiatowe obchody tego ważnego dnia odbyły się 31 marca w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

W powiecie jasielskim, pod patronatem Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu aktywnie uczestniczyły szkoły i placówki edukacyjne. Obchody sprowadzały się najczęściej do organizacji tematycznych zajęć edukacyjnych, konkursów i wystaw. Miała w tym udział także jasielska Fundacja Latawiec, która od dawna działa na rzecz osób ze spektrum autyzmu, pomagając w szerzeniu wiedzy oraz budowaniu akceptacji i zrozumienia.

Powiat jasielski obchodził Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Wiele szkół i placówek edukacyjnych przystąpiło do popularnej inicjatywy „Świecimy na niebiesko”. Uczniowie i nauczyciele, na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, ubierali się na niebiesko lub zakładali jakiś niebieski element ubrania. O Światowym Dniu Świadomości Autyzmu przypominały podświetlone na niebiesko budynki Starostwa Powiatowego w Jaśle i Młodzieżowego Domu Kultury.

Powiat jasielski obchodził Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Doskonałą okazją do podniesienia świadomości młodzieży na temat autyzmu było organizowanie klasowych wyjść do kina na projekcję filmu ‘ŚUBUK”. Film przedstawia historię matki autystycznego chłopca, która mierząc się z bezduszną biurokracją zdołała wywalczyć istotne zmiany w systemie edukacji.

Dlaczego Autyzm kojarzony jest z kolorem niebieskim?

Światowemu Dniu Świadomości Autyzmu towarzyszy najczęściej społeczna kampania „Świecimy na niebiesko”, podczas której podświetlane są budynki użyteczności publicznej.

Budynek Starostwa Powiatowego w Jaśle podświetlony na niebiesko i różowo
Budynek Starostwa Powiatowego w Jaśle podświetlony na niebiesko i różowo

Jeszcze do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców (u których diagnozowany był niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt) – dlatego symbolem autyzmu został niebieski. Jednak najnowsze badania pokazują, że dotyka on w takim samym stopniu obie płcie.

Wcześniejsze diagnozy stworzone na kanwie badań, w których dominowali autystyczni chłopcy, nie uwzględniały tego faktu. Właśnie dlatego poza kolorem niebieskim – symbolizującym chłopców dodajemy obecnie kolor różowy, symbolizujący dziewczęta.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły