wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Powiat jasielski inwestuje w edukację

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Kolejne 17,5 mln zł na inwestycje w infrastrukturę szkolną, przeprowadzone i trwające modernizacje oraz termomodernizacje budynków oświatowych, boiska szkolne i infrastruktura sportowa oraz nowe kierunki kształcenia to główne tematy briefingu prasowego Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, Przewodniczącego Rady Powiatu w Jaśle Roberta Snocha i radnych powiatowych: Ireny Baciak i Mateusza Lechwara, który zorganizowano w środę, 9 sierpnia, w starostwie w Jaśle.

Powiat Jasielski jest organem prowadzącym 8 szkół ponadpodstawowych i 5 placówek edukacyjnych, w tym Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Na wczorajszym briefingu prasowym podsumowano dotychczasowe inwestycje w infrastrukturę szkolną i omówiono kolejne, już zaplanowane do realizacji.

Trzy nowe projekty finansowane z „Polskiego Ładu”

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Jaśle radni zdecydowali, że Powiat będzie aplikował o środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, na dofinansowanie realizacji trzech projektów „szkolnych”.

Pierwszy z nich – pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych Powiatu Jasielskiego”, obejmuje prace termomodernizacyjne w czterech placówkach.

W Zespole Szkół Technicznych w Jaśle i w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Jaśle docieplony zostanie stropodach i pokryty membraną, wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa, docieplone ściany i fundamenty oraz wykonana elewacja.

W budynku B Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle i w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, docieplone ściany i fundamenty oraz wykonana elewacja.

Szacowana wartość kosztorysowa projektu to 10 000 000 zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie: 9 000 000 zł. Wkład własny Powiatu Jasielskiego wyniósłby 1 000 000 zł.

Omawiając zakres projektów Starosta Jasielski Adam Pawluś przyznał, że Powiat już od lat starał się o uzyskanie dofinansowania na realizację tych inwestycji: – Powiat aplikował o środki na termomodernizację obiektów edukacyjnych do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Mieliśmy wysoko oceniony wniosek. On leżał prawie przez cztery lata. Mimo, że byliśmy na liście rezerwowej, nie udało się tych środków uzyskać. Dlatego postanowiliśmy wycofać ten wniosek z Funduszu w związku z tym, że pojawiła się nowa możliwość skorzystania ze środków „Polski Ład”. – mówił Starosta – Jeżeli uzyskamy dofinansowanie to na pewno pozwoli to zmienić oblicze naszych szkół – takie zewnętrzne i nie tylko. Zmniejszy to koszty utrzymania tych budynków, jak również poprawi funkcjonowanie wewnątrz tych budynków.

Starosta podkreślał, że nawet w przypadku ewentualnego braku dofinansowania z „Polskiego Ładu”, Powiat nadal będzie szukał środków na ich realizację: – Jeżeli nie otrzymamy dofinansowania to mamy gotowe projekty i możemy z powrotem wrócić do funduszy europejskich, czy funduszy, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – wyjaśnił.

Drugi projekt pn.: „Budowa hali sportowej w Trzcinicy”, obejmuje budowę hali sportowej o wymiarach ok. 50/30m i konstrukcji łukowej z drewna klejonego, z pokryciem membranowym wraz z boiskiem wielofunkcyjnym (boisko do piłki ręcznej, piłki siatkowej, koszykówki, korty tenisowe z małą bieżnią lekkoatletyczną).

Dzisiaj na sesji podjęliśmy bardzo ważną uchwałę. Zabezpieczyliśmy milion złotych na budowę hali łukowej w Trzcinicy. Część osób dzisiaj może się śmiała z tego, może żartowała, ale warto nadmienić, że tego typu obiekt sportowy na terenie powiatu jasielskiego nie występuje. Mają tam być zlokalizowane dwa korty tenisowe. Wystarczy sobie pojechać do Krosna w sezonie jesienno-zimowym czy też wiosennym. Kryty kort w Krośnie jest niesamowicie oblegany. Ciężko wbić się jest na rezerwację. Warto jeszcze nadmienić, że na terenie miasta Jasła funkcjonują dwie szkoły tenisowe. Łącznie uczy się tam setka dzieci. W sezonie jesienno-zimowym często się te zajęcia nie odbywają. Tego typu obiekt sprawi, że będzie ta dostępność i możliwość uprawiania tej dyscypliny sportu, która rozwija się bardzo szybko. Nie tylko na terenie miasta Jasła, czy powiatu jasielskiego, ale ogólnie w całej Polsce. – mówił podczas konferencji Mateusz Lechwar, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Jaśle.

Kosztorysowa wartość projektu to 6 000 000 zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie: 5 000 000 zł. Wkład własny Powiatu Jasielskiego wynosiłby 1 000 000 zł.

Trzeci projekt – pn.: „Poprawa efektywności energetycznej budynku do praktycznej nauki zawodu przy Zespole Szkół nr 3 w Jaśle” zakłada m.in.: wymianę świetlików, demontaż części wentylacji, docieplenie stropodachu wraz z wykonaniem zadaszenia, czy wykonanie wentylacji mechanicznej.

Szacunkowa wartość projektu to 1 500 000 zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie: 1 000 000 zł. Wkład własny Powiatu Jasielskiego wynosi: 500 000 zł.

Łączna wartość tych trzech projektów to 17,5 mln zł.

Mimo iż w ostatnich latach na inwestycje i zakupy inwestycyjne w dziedzinie edukacji wydano ponad 27 mln zł Powiat zamierza aplikować o kolejne środki z funduszy europejskich

Zarząd Powiatu Jasielskiego z ogromną troską stara się spełniać wszystkie oczekiwania naszych jednostek. Musimy dbać o to, aby młodzież chciała się kształcić w naszych szkołach, chciała przychodzić do Jasła, żeby tu się kształcić. Asortyment tych szkół jest bardzo dobry. W tej chwili powstają nowe kierunki kształcenia. Myślę, że jeśli dalej tak to będzie postępować to ta młodzież nie będzie nam ubywać mimo spadku urodzeń. Dziękuję Zarządowi Powiatu za te inicjatywy, które podnoszą jakość edukacji jasielskiej, dziękuję radnym, którzy w większym lub mniejszym stopniu, ale na ogół pomyślnie przychylają się do jednostek edukacyjnych. Oczywiście niejednokrotnie po trudnych dyskusjach, ale dziękuję wszystkim.– mówił Robert Snoch, Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle.

Przewodniczący Rady Powiatu omówił również zakres wniosku, z którym Powiat zamierza aplikować o środki w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027 „5.1 Edukacja”. Ma on na celu wsparcie szkolnictwa ogólnego i zawodowego.

W jasielskich szkołach i placówkach edukacyjnych zostaną utworzone nowoczesne pracownie, m.in. informatyczne, językowe, czy pracownie do praktycznej nauki zawodu, jak chociażby pracownia kreatywnego projektowania robotów w CKZ-ie.

Wartość projektu to prawie 8 mln zł.

Infrastruktura sportowa

W ostatnich latach Powiat inwestował równie w infrastrukturę sportową. W ramach programu „Sportowa Polska” powstało pięć obiektów sportowych (boisko do piłki nożnej oraz kort tenisowy w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle, boisko wielofunkcyjne w Zespole Szkół Nr 3 w Jaśle, boisko do piłki ręcznej w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle, boisko wielofunkcyjne w I LO w Jaśle) za ponad 4 mln zł.

W 2020 r. powstało również boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

Kompleksowo przebudowano również stadion sportowy wraz z rozbudową obiektów lekkoatletycznych oraz przebudowano salę gimnastyczną wraz z przewiązką przy Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy.

W sumie inwestycje w infrastrukturę sportową kosztowały prawie 10 mln złotych.

Wirtualne strzelnice

W trzech szkołach ponadpodstawowych, w LO w Nowym Żmigrodzie, w ZSSASR w Trzcinicy i w LO w Kołaczycach powstały wirtualne strzelnice. Obecnie instalowana jest kolejna w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Wartość tych inwestycji w sumie wyniesie prawie 800 tys. zł

Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle

W 2022 roku przebudowano nieużytkowane poddasze w Bursie Międzyszkolnej na pomieszczenia internatu SOSW. W ramach zadania nadbudowano również dwie klatki schodowe oraz przebudowano kanalizację deszczową. W budynku tym wykonano również windę, dostosowując go do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W sumie dostosowanie bursy do potrzeb internatu SOSW kosztowało ponad 3,7 mln zł.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej

W 2019 roku oddano do użytku Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej, który funkcjonuje w ramach Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle. Przystosowanie budynku byłej strażnicy do potrzeb ośrodka kosztowało 3 601 412 zł.

Obecna na konferencji prasowej Irena Baciak – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Jaśle podkreślała widoczną poprawę stanu infrastruktury szkół:

Jako przewodnicząca komisji edukacji dwa razy do roku, razem z członkami komisji, odwiedzamy wszystkie placówki prowadzone przez powiat jasielski. Spotykamy się z nauczycielami, dyrektorami, uczniami. Muszę powiedzieć, że poprawa infrastruktury w każdej z tych szkół jest bardzo widoczna, spotyka się z ogromnym uznaniem. Tam, gdzie gościmy w tych szkołach, gdzie rozmawiamy o potrzebach tych szkół, dyrektorzy przedstawiają nam niejednokrotnie jakie mają potrzeby. Wszystko to jest realizowane dzięki panu staroście, Zarządowi Powiatu, Radzie Powiatu w Jaśle. Wszystkie ich potrzeby są na bieżąco realizowane. Dodatkowo są pozyskiwane nowe środki. Te wszystkie inwestycje przyczyniły się do poprawy infrastruktury i jakości pracy tych szkół. Wiemy, że szkoły to nie tylko budynki, to również uczniowie i nauczyciele tam pracujący. Jeżeli infrastruktura jest przyjemna to i nauka jest przyjemniejsza. Jeżeli na boisku sportowym się przewróci to nie zranimy kolan o stare asfalty. Młodzież częściej korzysta z tych rozgrywek sportowych. – podkreślała Irena Baciak.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły