W poniedziałek 17 lipca br. w biurze Posła do PE Bogdana Rzońcy w Jaśle odbyła się konferencja dotycząca środków otrzymanych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Do gmin powiatu jasielskiego trafiło łącznie aż 8 286 500 zł!
W konferencji wzięli udział parlamentarzyści i samorządowcy, którzy jako beneficjenci programu wypowiadali się na temat zadań, które uda się zrealizować dzięki rządowemu wsparciu. Poseł do PE Bogdan Rzońca zwrócił uwagę na to, że skierowanie tak dużych środków do powiatu jasielskiego było możliwe tylko dzięki dobrej polityce finansowej rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Okazuje się, że te wszystkie uszczelnienia, o których cały czas mówimy i przypominamy, związane z podatkami PIT, CIT, VAT oraz oczywiście akcyzą, przynoszą bardzo oczekiwany efekt w takiej oto postaci, że znalazły się pieniądze na zabytki – podkreślał europoseł.
Kwota 8 286 500 zł zostanie rozdysponowana pomiędzy 26 zadań zgłoszonych przez Powiat Jasielski i poszczególne gminy:
- Powiat Jasielski – 1 000 000 zł
- Miasto Jasło – 862 892 zł
- Gmina Kołaczyce – 480 200 zł
- Gmina Brzyska – 245 000 zł
- Gmina Dębowiec – 970 200 zł
- Gmina Jasło – 778 200 zł
- Gmina Krempna – 980 000 zł
- Gmina Skołyszyn – 1 000 000 zł
- Gmina Tarnowiec – 980 000 zł
- Gmina Nowy Żmigród – 990 000 zł
Zabytki sakralne, jak mówił poseł Bogdan Rzońca, (…) nie są własnością tylko i wyłącznie kościoła czy grup wyznaniowych i religijnych, tylko to jest dobro narodowe. Mają ogromną wartość historyczną, są nośnikiem kultury i dodatkowo mogą stanowić atrakcje turystyczne.
Senator Alicja Zając podziękowała Premierowi za środki, dzięki którym będzie można przywrócić blask wielu zabytkom zlokalizowanym na terenie naszego powiatu. – To jest kolejna z wypełnionych obietnic rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo dziękujemy panu Premierowi za te wszystkie środki, które będziemy mogli wkomponować w te nasze zabytki lokalne – mówiła Alicja Zając.
Jednym z restaurowanych obiektów będzie należący do Powiatu Jasielskiego pałacyk w Trzcinicy. Obecnie zaniedbany budynek kryje w sobie ogromny potencjał, o którym opowiadał Starosta Jasielski Adam Pawluś – Zamierzamy przygotować ten pałac do pełnienia funkcji ponadregionalnej. Rozmawiamy z panem Marszałkiem, obecnie Ministrem, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Markiem Kuchcińskim, na temat przeznaczenia tego pałacu pod siedzibę Instytutu Polsko – Słowackiego. Oczywiście ten milion nie wystarczy na całkowitą renowację tego zabytku, ale jesteśmy niesamowicie zadowoleni, że będziemy mogli zabezpieczyć ten zabytek przed ruiną. Ten olbrzymi majątek w Trzcinicy, który jest w tej chwili własnością powiatu, jest mocno zaniedbany. Z ‘Polskiego Ładu’ zamierzamy w najbliższym czasie uruchomić przetarg na ponad 16 mln złotych na część, w której znajduje się w chwili obecnej internat i stołówka.
Rządowy Programu Odbudowy Zabytków pozwala uchronić przed degradacją istotną część naszej historii. Bez względu na podziały polityczne, w skali całego kraju, należy dbać o dziedzictwo kulturowe i zachować je dla przyszłych pokoleń.
– Nie ma tutaj podziałów politycznych. (…) Wszyscy otrzymują te pieniądze. Te pieniądze są po prostu dla tych, którzy składają wnioski. (…) Ten program pozwala na wykonywanie inwestycji z udziałem rządowych środków przez samorządy, których nie stać na duży wkład własny. Także to się wpisuje w politykę zrównoważonego rozwoju, ponieważ naszym zdaniem Polska jest jedna. Każdy samorząd, bez względu na zasobność swojego budżetu, ma prawo do korzystania ze środków rządowych – zaznaczał eurodeputowany Bogdan Rzońca.
Zabytki rzecz ważna, nawet bardzo trzeba o nie dbać,nie tylko przed wyborami . Warto też pomyśleć o czasie obecnym ….o miejscach pracy Jasło wymienia klęcząc i modląc…. Miasto z fajnym potencjałem czemu włodarze tego nie dostrzegają????
Żyją przeszłością a Jasło powoli staje się miastem pomników. Ludzi zwłaszcza młodych coraz mniej
Każdy naród dba o swoją historię i tak jak jest napisane w tekście te zabytki to nie własność kościoła ale dobro narodowe. To chyba dobrze, że jest kasa na ich odrestaurowanie?