wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Ponad 19,5 mln zł z VI edycji „Polskiego Ładu” trafi do powiatu jasielskiego

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Ponad 19,5 mln złotych trafi do powiatu jasielskiego w ramach VI edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który skierowany jest do regionów, gdzie funkcjonowały PGR-y. O wynikach naboru poinformował podczas wczorajszego briefingu prasowego Starosta Jasielski Adam Pawluś.

W poniedziałek, 18 września br., w Starostwie Powiatowym w Jaśle zorganizowano breifing prasowy, podczas którego poinformowano o środkach, jakie trafią do naszego powiatu w ramach VI edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. O dofinansowanie to mogły aplikować samorządy, na terenie których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

W sumie do powiatu jasielskiego trafi 19 515 599 zł na realizację jedenastu zadań. Środki te zostaną przeznaczone przede wszystkim na poprawę stanu technicznego infrastruktury drogowej, budowę nowych odcinków dróg, budynków użyteczności publicznej i obiektów sportowych.

Powiat Jasielski otrzymał 4 mln złotych na dwa zadania drogowe. Wójtowie otrzymali środki, które poprawią infrastrukturę w terenach wiejskich. Nie tylko drogową, ale również kanalizacyjną, sportową. To jest niezwykle ważne, bo te środki są bardzo łatwe do wykorzystania. Te środki wymagają tylko 2% udziału własnego więc to są naprawdę duże środki, które pozwolą dostosować infrastrukturę. Taką, która nie może być zrealizowana z innych środków, bo przy naborach te zadania nie spełnią odpowiednich kryteriów. Więc bardzo dziękujemy polskiemu rządowi za możliwość skorzystania z tych środków na realizację wielu ważnych inwestycji w powiecie jasielskim.– mówił starosta Adam Pawluś.

Oprócz Powiatu Jasielskiego, bezzwrotne dofinansowanie z Polskiego Ładu otrzyma również pięć gmin oraz Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Środki z tej dotacji zostaną przeznaczone na realizację następujących zadań:

Powiat Jasielski

 • Budowa nowego odcinka drogi powiatowej Jasło ul. Żniwna – Wolica (2 000 000 zł)
 • Budowa zamiennego odcinka d.p. Nr 1864R Grudna – gr. wojew. – Kunowa – Pusta Wola – Przysieki w km rob. 0+000-0+300 wraz z rozbudową d. p. Nr 1861R w km rob. 0+300 – 0+310 (2 000 000 zł)

Gmina Jasło

 • Budowa infrastruktury sportowo – rekreacyjnej na terenie gminy Jasło (1 959 000 zł)
 • Budowa infrastruktury drogowej na terenie gminy Jasło (489 000 zł)

Gmina Brzyska

 • Budowa kompleksu boisk sportowych wraz z zapleczem socjalno – szatniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą w m. Błażkowa (2 000 000 zł)

Gmina Dębowiec

 • Budowa i przebudowa dróg wraz z zagospodarowaniem terenu na obszarze Gminy Dębowiec (2 489 200 zł)

Gmina Krempna

 • Budowa budynku biblioteki, lokalnego muzeum oraz punktu informacji turystycznej (1 940 400 zł)

Gmina Nowy Żmigród

 • Poprawa stanu technicznego infrastruktury drogowej na terenie Gminy Nowy Żmigród w miejscowościach Makowiska, Brzezowa, Toki, Mytarka, Desznica, Nowy Żmigród (2 000 000 zł)
 • Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania części budynku „A’ Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia na potrzeby poradni ginekologiczno-położniczej (480 000 zł)

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

 • Przebudowa infrastruktury drogowej na terenie Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki (1 997 999 zł)
 • Przebudowa infrastruktury drogowej na terenie Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki – PGR (2 160 000 zł)

Obecna przy przekazywaniu czeków senator Alicja Zając podkreślała, że dodatkowe fundusze pozwolą na oczekiwany przez mieszkańców rozwój. Przypomniała również o skrupulatnym wypełnianiu wniosków.

Gminy składając wnioski, muszą pamiętać o pewnych ramach finansowych, których nie wolno przekraczać. Ja na przyszłość już przestrzegam, żeby pilnować tych wszystkich wytycznych, które są podawane w informacjach. Gratuluję wszystkim wójtom. Korzystając z okazji serdecznie dziękuję za współpracę w tej kadencji, bo ona już dobiega końca. Myślę, że jeszcze zostaniemy zaproszeni na finał tych inwestycji. – mówiła senator Alicja Zając.

Z kolei poseł Maria Kurowska przypomniała, że pieniądze te trafią na obszary, które były zapomniane przez poprzednie władze.

Dzisiejsze rozdanie to jest dowód na to, że rząd Zjednoczonej Prawicy dba o Polskę lokalną. Nadrabiamy te zaległości, które powstały zarówno w poprzednich latach kiedy rządziło PO i PSL, kiedy dbano o wielkie metropolie, a nie o Polskę lokalną, ale też o te zaniedbania, które były w przeszłości. Te potężne pieniądze, które przyszły na powiat jasielski, bardzo pomogą poszczególnym gminom, ale też pomogą przedsiębiorcom, bo przecież te inwestycje, które będą wykonywane, one spowodują, że nasi lokalni przedsiębiorcy będą mogli je wykonywać. Oczywiście są przetargi, ale mamy nadzieję, że wystąpią w przetargach i to do nich trafią te środki. (…) To jest dobry czas dla Polski lokalnej. – podkreślała poseł Kurowska.

W spotkaniu uczestniczyli: Senator RP Alicja Zając, Poseł na Sejm RP Maria Kurowska, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś, Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, Wójt Gminy Dębowiec Marcin Bolek, Wójt Gminy Krempna Kazimierz Miśkowicz, Wójt Gminy Brzyska Rafał Papciak, Wójt Gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski, Wójt Gminy Tarnowiec Agata Augustyn, Burmistrz Kołaczyc Stanisław Żygłowicz oraz Przewodniczący ZGDW Andrzej Czernecki. Podziękował on za otrzymane środki podkreślając, że Związek po raz pierwszy otrzymał dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu. Jest to ponad 4,2 mln złotych na pomoc dla dwunastu gmin, z czego pięć pochodzi z terenu powiatu jasielskiego.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły