wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Nowego Żmigrodu

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Wczoraj, tj. 14 czerwca br., Powiat Jasielski podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Nowego Żmigrodu. Wybudowanie tego nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 993 pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza centrum miejscowości, co poprawi bezpieczeństwo mieszkańców.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej wyniesie około 900 metrów. Zaczynać się będzie na skrzyżowaniu ulicy Jasielskiej (DW 992) z ulicą Gorlicką (DW 993), a kończył na ulicy Dukielskiej, za obecnymi zakładami Jafar. Tereny pod przyszłą inwestycję częściowo zostały zabezpieczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Droga będzie miała klasę G, szerokość jezdni będzie wynosić 7 metrów – dwa pasy po 3,5 metra plus pobocza. Jeżeli będą konieczne drogi dojazdowe do pól czy innych posesji to one również będą musiały być zaprojektowane. Termin realizacji to jest 17 miesięcy. Ja myślę, że ten termin jest wystarczająco długi. Zakładamy dwa warianty. Dopiero w trakcie prac projektowych okaże się, który wariant będzie tańszy. Warianty te przewidywały budowę dwóch przepustów na potoku Niegłoszcz lub przełożenie potoku. Mamy wstępną ocenę opracowaną przez hydrologów o możliwości przełożenia potoku. Dla mnie wydaje się, że lepszym by było przełożenie biegu potoku, bo jeżeli nie będzie przepustów to będzie tańsza eksploatacja. Ale to wszystko zobaczymy jak wyjdzie w trakcie prac projektowych. – wyjaśnił Adam Pawlus Starosta Jasielski.

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Nowego Żmigrodu

Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch podkreślał, że inwestycja ta jest ważna nie tylko dla mieszkańców Nowego Żmigrodu, ale dla wszystkich osób korzystających z drogi wojewódzkiej, a zadanie to zostanie zrealizowane dzięki dobrej współpracy z powiatem jasielskim oraz lokalnymi samorządami gminnymi:

Powiat jasielski jest wzorcowy pod tym względem. Można powiedzieć, że prawie wszystkie drogi wojewódzkie na terenie powiatu zostały wyremontowane. (…) Cieszę się, że tak dużo inwestycji jest tutaj otwieranych, zrealizowanych. Macie państwo bardzo skutecznego starostę. Nie znam sprawy, którą pan starosta Adam Pawluś jak mi powiedział, że będzie chciał to zrealizować to mu się to nie udało. Można powiedzieć, że to taki wzór dla wszystkich starostów jak zadbać o swoje lokalne działania, o to jak pozyskać środki, o to jak pozyskać zwolenników do każdego z tych pomysłów i każdej z tych inwestycji. To jest bardzo ważne. To będzie służyło wszystkim mieszkańcom, głównie tej społeczności lokalnej, ale jest to zdecydowanie szersza inwestycja służąca wielu osobom, które przejeżdżają przez tę drogę – tłumaczył Wicemarszałek Piotr Pilch.

Wicemarszałek podkreślał wkład Wojciecha Zająca:

Wielkie podziękowania dla radnego Wojciecha Zająca. Ja to powtarzam wszędzie, gdzie jestem w tym rejonie, że macie państwo bardzo aktywnego radnego, który zabiega o wszystkie inwestycje, które są realizowane w rejonie nie tylko Jasła. Nie tylko interesuje się i wychodzi z nowymi inicjatywami, ale też dopytuje się co się z nimi dzieje, jakie są problemy, które trzeba pokonać i za tą współpracę panie radny chciałem serdecznie podziękować. Naprawdę to jest wzór radnego, który stara się w województwie i dba o te sprawy lokalne. Bardzo dziękuję za tę współpracę – mówił.

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Nowego Żmigrodu

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając powiedział, że udało się zrealizować wiele inwestycji na drogach wojewódzkich w powiecie jasielskim, ale jeszcze wiele jest do zrobienia.

Dzisiejszy dzień jest rzeczywiście dobrym dniem dla Nowego Żmigrodu, gminy Nowy Żmigród, powiatu jasielskiego, jak również dla Samorządu Województwa Podkarpackiego. To jest tak, że władza publiczna powinna brać na siebie ambitne zadania i konsekwentnie je realizować. Konsekwentnie je realizować właśnie w duchu tej współpracy. Jest to modelowy przykład kiedy samorządy wspólnie się dogadują i realizują bardzo ambitne zadania. To zadanie w konsekwencji rozwiązuje problemy lokalnej społeczności. Ja trzymam kciuki za to, żeby ten projekt powstał jak najszybciej. Jestem przekonany, że finansowanie się znajdzie i już za kilka lat – tutaj nie mam na myśli pięciu, siedmiu tylko dwa, trzy – będziemy mogli przejechać się obwodnicą Nowego Żmigrodu czego wszystkim serdecznie życzę – powiedział wiceprzewodniczący.

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Nowego Żmigrodu

Wójt Grzegorz Bara podkreślał, że to wielka chwila dla społeczności Nowego Żmigrodu: – To dobry czas dla miejscowości. Uda się wyprowadzić ruch z centrum poza miejscowość. To naprawdę duże utrudnienia. Ważne jest to, żeby rozpocząć te działania. To jest właśnie ta chwila. Myślę również, że w naszej gestii będzie poprowadzenie tego postępowania tak, żeby pomyśleć również o sferze społecznej, która jest bardzo ważna. Zwiększy się bezpieczeństwo w centrum miejscowości, przy szkole. Tego od wielu lat oczekiwaliśmy. Nie ukrywam, że jestem bardzo dumny, że to się może odbyć.

Członek Zarządu Powiatu Grzegorz Pers podziękował za realizacje tej inwestycji:

– Chciałem serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w powstanie tej obwodnicy. Zacznę od Pana Marszałka, bo to jest punki decyzyjny, to dzięki Państwu te wszystkie wielomilionowe inwestycje i na terenie powiatu i naszej gminy są realizowane. Dziękuję Panu Staroście i całemu Zarządowi oraz radzie powiatu. Wójtowi i radnym Gminy Nowy Żmigród. Myślę, że mieszkańcy też będą zadowoleni, bo od kiedy zostałem radnym powiatowym to ten temat ciągle się pojawiał.

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej obwodnicy Nowego Żmigrodu

Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej zadania pn. „Budowa obwodnicy Nowego Żmigrodu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 993”, zawarta pomiędzy inwestorem: Powiatem Jasielskim, działającym w imieniu i z upoważnienia Województwa Podkarpackiego, przy udziale Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, a wykonawcą: DGN PROJEKT MACIEJ ANTONIEWICZ z Krakowa, opiewa na kwotę 731 850 złotych.

Środki na tan cel pochodzić będą z trzech samorządów: województwa podkarpackiego, powiatu jasielskiego oraz gminy Nowy Żmigród.

Przy podpisaniu umowy byli obecni: Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Wojciech Zając – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Piotr Miąso – Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Stanisław Pankiewicz – Wicestarosta Jasielski, Grzegorz Pers – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Robert Snoch Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Irena Baciak – Radna Rady Powiatu w Jaśle, Grzegorz Bara – Wójt Gminy Nowy Żmigród, Maciej Antoniewicz – projektant, Elwira Paszyńska – Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Jaśle, Ewa Dubiel – Naczelnik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Jaśle i Agnieszka Cieśla – pracownik Wydziału Inwestycji Starostwa Powiatowego w Jaśle

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły