wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Piknik zdrowotny w Jaśle. Przyjdź i zbadaj się bezpłatnie w mobilnej strefie zdrowia

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

Przez dwa wakacyjne dni sobotę i niedzielę, 1-2 lipca zapraszamy na Rynek w Jaśle, gdzie odbędzie się kolejny piknik w ramach akcji „Zdrowe Życie”. To już drugi raz, gdy mamy okazję współorganizować mobilną strefę zdrowia, podczas której każdy chętny znajdzie coś dla siebie. Rozmowy o profilaktyce i bezpłatne badania to tylko część atrakcji.

Ubiegłoroczny piknik w Stalowej Woli był niezwykle udanym przedsięwzięciem. Ilość rozmów, badań i porad była olbrzymia. Tym razem Podkarpacki NFZ przygotował jeszcze więcej atrakcji aż na czterech stanowiskach. W każdym będzie można znaleźć coś innego dla siebie, swojej rodziny i dzieci.

Pierwsze stanowisko będzie INTERNETOWE i EUROPEJSKIE – nasi pracownicy:

 • potwierdzą profil zaufany przydatny podczas elektronicznej korespondencji w Polsce. Z ePUAP może skorzystać każda osoba, która ma numer PESEL i załatwić swoją sprawę szybko, wygodnie i bez kolejek w różnych urzędach,
 • wydrukują „od ręki” kartę EKUZ, czyli Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To unijny dokument, który potwierdza nasze prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia w każdym innym niż Polska państwie UE. Karta jest darmowa bez względu na to, czy wybieramy ją tylko dla siebie, czy dla całej rodziny. W przypadku dzieci, często jest to jeden z pierwszych formalnych dokumentów, którymi mogą się posługiwać. Wakacje już są, warto zadbać by były również bezpieczne,
 • opowiedzą, dlaczego warto zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. IKP oraz wersja mobilne mojeIKP to bezpłatna aplikacja, w której można szybko sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła. Oczywiście to tylko jeden z elementów, dla których warto mieć IKP,
 • wyjaśnią jak działa e-recepta, e-skierowanie oraz (nowość od 1 lipca) e-skierowanie do sanatorium,
 • opowiedzą o darmowych portalach internetowych: DietyNFZ i AkademiaNFZ.

Drugie stanowisko zajmuje PROFILAKTYKA – nasi pracownicy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Amazonki” oraz pracownikami medycznymi Szpitala Specjalistycznego w Jaśle:

 • podpowiedzą z których darmowych programów profilaktycznych można skorzystać, gdzie się udać i w jaki sposób zarejestrować bez skierowania, opowiedzą o programie „Profilaktyka 40 PLUS”, z którego skorzystało już prawie 2 mln osób w Polsce,
 • opowiedzą o tym, jak uniknąć chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, chorób serca i płuc czy nowotworów,
 • zachęcą do dbania o swoje zdrowie i zdrowie naszych bliskich, dzięki szerokiemu pakietowi ulotek i informatorów,
 • opowiedzą o dostępnej on-line akcji „Środa z Profilaktyką”,
 • zachęcą do samobadania piersi oraz na profesjonalnych fantomach nauczą jak wykryć i rozpoznać nieprawidłowości,
 • opowiedzą o akcji „Planuję Długie Życie”, byciu świadomym konsumentem, kiosku
 • profilaktycznym i wielu innych sprawach związanych z profilaktyką.

Trzecie stanowisko będzie DIETETYCZNO – FARMACEUTYCZNE – nasi pracownicy wspólnie z farmaceutami z Naczelnej Izby Aptekarskiej:

 • umożliwią darmowe skorzystanie z analizatora składu ciała. Chętne osoby od razu będą mogły zinterpretować wyniki pomiarów z pomocą dietetyczki. Ale uwaga! Dla niektórych osób wyniki mogą być stresujące, gdyż analizator pokaże prawdę – m.in. ilość tłuszczu w naszym organizmie. A konkretnie masę tłuszczową i trzewną masę tłuszczową wokół narządów wewnętrznych. Analiza nie boli i trwa kilka minut, ale wynik może wskazać negatywne konsekwencje naszego dotychczasowego sposobu żywienia,
 • zachęcą do dbania o swoje zdrowie i podpowiedzą, gdzie znaleźć sprawdzone informacje na ten temat diety i zdrowego żywienia,
 • odpowiedzą na pytania o sposób zażywania, porę dnia czy przyjmowania leków z posiłkami. Zainteresowani Pacjenci mogą przynieść swoje leki (lub ich listę), a farmaceuci sprawdzą czy nie pojawiają się problemy lekowe, np. dwa te same leki pod innymi nazwami czy leki, które razem stosowane mogą niekorzystnie wpływać na nasz stan zdrowia. Pacjenci stosujący leki wziewnie będą mogli skonsultować prawidłowy sposób korzystania z inhalatorów, farmaceuci pokażą i wytłumaczą jak poprawnie stosować preparaty w aerozolach aby zapewnić ich skuteczne działanie. Kolejną usługą będzie pomiar ciśnienia krwi wraz z poradą farmaceutyczną w zakresie leków na nadciśnienie oraz nauka zażywania leków wziewnych za pomocą atrapy inhalatorów. Wyjaśnią również czym jest polipragmazja czyli wielolekowość która dotyka wielu osób, szczególnie starszych. Będzie również okazji, aby farmaceutów zapytać o to, jakich leków i suplementów łączyć ze sobą nie powinniśmy, a które wręcz przeciwnie – warto zażywać na raz.

Czwarte stanowisko przygotowane specjalnie dla DZIECI – nasi pracownicy zapewnią stolik, krzesełka, kolorowanki związane ze zdrowiem, kredki, naklejki, balony, gry i dużą wygodną pufę.

Każdy odwiedzający stanowisko Podkarpackiego NFZ, do pakietu informacji otrzyma zdrowie polskie jabłko. Warto wiedzieć, że wszystkie badania będą bezpłatne.

Tuż obok naszych stanowisk, zaparkują aż trzy mobilne gabinety:

 • cytomammobus (sobota: mammografia i cytologia, niedziela: mammografia). Wskazana jest wcześniejsza rejestracja pod numerem 17 582 40 60. Warto podać hasło „Zdrowe Życie w Jaśle”. Mammografia przeznaczona jest dla Pań w wieku 50– 69 lat, a cytologia dla Pań w wieku 25-29 lat,
 • dentobus, czyli w pełni wyposażony gabinet zabiegowy umożliwiający przegląd dentystyczny dla dzieci i młodzieży. Będzie można ustalić plan leczenia jeśli okaże się konieczny oraz porozmawiać o prawidłowej higienie jamy ustnej,
 • krwiobus (sobota: pobór krwi, niedziela: stanowisko promocyjne) czyli Mobilny Punkt Poboru Krwi, w którym w ciągu paru chwil można zostać pełnoprawnym honorowym dawcą krwi.

Ponadto Strefa Zdrowia w Jaśle zapewni wiele innych atrakcji, badań i stanowisk informacyjnych, których pełną listę można znaleźć na tej stronie internetowej. Wśród nich m.in:

 • pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna,
 • badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna,
 • badanie EKG,
 • badanie USG płuc + konsultacja radiologa,
 • konsultacje dietetyczne,
 • konsultacje dermatologiczne,
 • stanowisko Narodowego Instytutu Kardiologicznego (NIKard) i pracowni pomocy palącym (NIO),
 • dla najmłodszych: konkursy, malowanie buzi, zmywalne tatuaże, skręcanie balonów, kolorowanki, gry, quizy, zabawy i dużo więcej!

Do wspólnego budowania świadomość profilaktyki zdrowotnej wśród Polaków zapraszają Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły