wiadomości

kino

kalendarz

pogoda

ogłoszenia

Pieta z Bączala Dolnego starsza od watykańskiego dzieła Michała Anioła

Wyróżnione

Moje Jasło
Moje Jasło
Jasielski portal informacyjny. Poznaj Jasło z innej strony! Aktualne wydarzenia w Jaśle, ankiety, wywiady ze znanymi jaślanami, ogłoszenia, zdrowie i uroda.
- Reklama -

W niedzielę 18 lutego do kościoła parafialnego pw. Imienia Maryi w Bączalu Dolnym koło Jasła została uroczyście wniesiona rzeźba Matki Bożej Bolesnej. Jej odkrycie zelektryzowało historyków i konserwatorów sztuki!

Gotycka, drewniana figura przez kilka stuleci stała w jednej z miejscowych kapliczek przydrożnych (w Bączalu Górnym na przysiółku Dutkowice), która według tradycji została wzniesiona jako wotum wdzięczności za ocalenie od epidemii cholery. „Wielka zaraza” od lipca do grudnia 1721 roku pustoszyła okolicę oraz niemalże całkowicie wyniszczyła populację Królewskiego Miasta Biecza. 

Pieta Bączalska wykonana około 1380 roku (II połowa XIV wieku) to jedno z najcenniejszych i najstarszych przedstawień pasyjnych w Polsce, a jednocześnie wyjątkowy przykład kręgu średniowiecznego warsztatu małopolskiego, dodatkowo o bardzo rzadkim przedstawieniu kompozycji. Maryję przedstawiono w pozycji siedzącej, z wyciągniętymi do przodu dłońmi, które podtrzymują pełnoplastyczną, pomniejszoną w skali, figurę zdjętego z krzyża Chrystusa.

Bezcenną rzeźbę, której konserwacja została przeprowadzona na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni konserwacji i restauracji rzeźby drewnianej polichromowanej przez panią Joannę Nikiel, pod kierunkiem dra Janusza Sarkowicza można obejrzeć w kaplicy bocznej bączalskiej świątyni parafialnej.

Materiał: Tomasz Bienias

- Reklama -

Podobne artykuły

Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -

Ostatnie artykuły